GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie pawia
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często pozostają bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Czasami pawiom żyjącym na wolności może okazać się potrzebna pomoc człowieka.

Żywienie i zdrowie pawia wpływa na jego funkcjonowanie. Ptaki te występują w krajach śródziemnomorskich od ponad 3 tysięcy lat. Żyją one w południowo-wschodniej Azji i w Afryce. Należą one do podrodziny bażantów i do jednego plemienia o nazwie Pavonini. Dawniej pawie kroczyły dumnie w ogrodach pałacowych.

Pawie pióra były i są dotychczas cenione jako element dekoracyjny. Przykładem mogą być kompozycje kwiatowe czy stroje ludowe. Ptaki te wydają głośne i wrzaskliwe dźwięki, które są nieprzyjemne dla ucha ludzkiego. Paw indyjski w swojej ojczyźnie uważany jest często za ptaka świętego. Z tego względu brak jest reakcji ze strony indyjskich rolników, gdy ptaki niszczą im uprawy.

Catering pawia

Żywienie i zdrowie pawia wpływa na jego dobrostan. Przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. Pawie są mieszkańcami ogrodów zoologicznych na całej kuli ziemskiej, a także w Polsce. W niewoli ptaki te nie muszą martwić się o swój jadłospis.

Pawie są zwierzętami wszystkożernymi. Jednak głównie żywią się materią roślinną w około 90%. Dietę swoją na wolności uzupełniają bezkręgowcami, a także kręgowcami. Żywią się nasionami, orzechami, owocami, owadami. Paw złoty spożywa także gryzonie małe zwierzęta, a nawet jadowite węże.

W niewoli głównym menu pawi jest pokarm roślinny i bezkręgowce.

Żywienie i zdrowie pawia

Pawie w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie pawia w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Pawie w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny i bezkręgowce. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania tych ptaków. Mogą również same spacerować po terenie ZOO i zdobywać pokarm.

W ogrodzie zoologicznym ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawany pokarm roślinny, ziarna, owady, mięczaki, płazy i gady. Życie pawi w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. Mogą tam dumnie spacerować na dużym terenie. Nierzadko przychodzi w ZOO na świat pawie potomstwo.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Pawie mają tam zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.

W polskich ogrodach zoologicznych na świat przychodzi zdrowe potomstwo. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to mieszkańcom ogrodów zoologicznych, jak i osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Pawie w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.

W europejskich ogrodach zoologicznych niewiele przebywa pawi kongijskich. W warszawskim ZOO również hodowany jest ten gatunek, który doczekał się potomstwa. Cała populacja w hodowli monitorowana jest przez koordynatora, który decyduje o łączeniu osobników w pary czy o ich wymianie między ogrodami.

Żywienie i zdrowie pawia wpływa na jego funkcjonowanie w środowisku naturalnym i w niewoli. Przekłada się na jego kondycję, zdrowie i zachowanie. Paw jest uznawany za najstarszego ptaka egzotycznego. Hodowano go na dworach królewskich. Ptaki te w naturze są ciągle celem polowań. Zagrożeniem dla nich są również wydobywane surowce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top