GeoZoo » Ptak » 12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami
12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami to zbilansowana dieta i ochrona przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i dbanie o warunki higieniczne. Bardzo ważne w życiu ptaków jest też ich mieszkanie oraz komunikacja z innymi osobnikami i z człowiekiem. 

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami pomoże utrzymać prawidłową ich kondycję i dobry stan zdrowia. Ptasi właściciel powinien zapewnić zwierzętom dobrze wyważoną dietę i odpowiednie warunki bytowania. Podstawową opiekę zapewnia ptakom ich opiekun. Natomiast bardziej specjalistycznej pomocy w razie potrzeby udzieli lekarz weterynarii.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami wpłynie korzystnie na ich dobrostan. Należy utrzymywać prawidłową wagę i kondycję ptasich towarzyszy. Nie wolno dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekun powinien posiadać wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia ptaków.

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami to:

 1. Odpowiednio wyważona dieta, która jest warunkiem dobrej kondycji i samopoczucia zwierząt. Producentem mieszanek pokarmowych powinny być renomowane firmy.
 2. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody.
 3. Własne przestronne mieszkanie: klatka, witryna pokojowa, woliera ogrodowa czy oddzielny pokój właściwie wyposażony.
 4. Odpowiednie podłoże w klatce, które należy wymieniać w razie potrzeb.  
 5. Przeprowadzona okresowa dezynfekcja w klatce.
 6. Kwarantanna dla nowo zakupionych ptaków.
 7. Utrzymywanie naczyń i poidełek w czystości.
 8. Wypuszczanie codziennie ptaków z klatki w zabezpieczonym pokoju.
 9. Bezpieczny dom podczas wypuszczenia pupila z klatki. W pomieszczeniu, gdzie będzie fruwał ptak należy zamknąć drzwi, okna, zabezpieczyć przewody elektryczne i gorące grzejniki czy żarówki.
 10. Ochrona przed zimnem i upałami. Klatka ptaka nie powinna znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu ani w przeciągu. W wolierze ogrodowej powinno znajdować się zadaszeni, chroniące  przed opadami atmosferycznymi czy silnym promieniowaniem słonecznym.
 11. Regularna obserwacja ptaków pod względem zachowania i wyglądu, co nie powinno odbiegać od normy.
 12. Regularna pielęgnacja, która polega przede wszystkim na przycinaniu zbyt długich pazurów.

Pomiędzy ptakami, a człowiekiem powinna zostać nawiązana odpowiednia komunikacja. W większości ptaki nie lubią samotności. Z tego względu powinny mieć ptasiego partnera lub integrować się z innymi ptakami. Samotny ptak w klatce może być smutny i zestresowany, co niekiedy doprowadza do samoistnego okaleczenia.

Opiekunowie powinni zaopatrzyć się w podręczniki na temat hodowanego gatunku. Poznać ptasie wymagania i potrzeby. Dzięki posiadanej wiedzy na temat natury trzymanych ptaków, możemy pomóc podopiecznym w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Warto również skorzystać z porad doświadczonych hodowców.

Podsumowując 12 zasad prawidłowej opieki nad ptakami wpłynie pozytywnie na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Skrzydlaki trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z ptakiem do weterynarza. Przede wszystkim zwierzęta to istoty żyjące, którym należy się szacunek, troskliwa opieka i dobre traktowanie.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...