GeoZoo » Ptak » 12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami
12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami to zbilansowana dieta i ochrona przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i dbanie o warunki higieniczne. Bardzo ważne w życiu ptaków jest też ich mieszkanie oraz komunikacja z innymi osobnikami i z człowiekiem. 

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami pomoże utrzymać prawidłową ich kondycję i dobry stan zdrowia. Ptasi właściciel powinien zapewnić zwierzętom dobrze wyważoną dietę i odpowiednie warunki bytowania. Podstawową opiekę zapewnia ptakom ich opiekun. Natomiast bardziej specjalistycznej pomocy w razie potrzeby udzieli lekarz weterynarii.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad ptakami

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami wpłynie korzystnie na ich dobrostan. Należy utrzymywać prawidłową wagę i kondycję ptasich towarzyszy. Nie wolno dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekun powinien posiadać wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia ptaków.

12 Zasad prawidłowej opieki nad ptakami to:

 1. Odpowiednio wyważona dieta, która jest warunkiem dobrej kondycji i samopoczucia zwierząt. Producentem mieszanek pokarmowych powinny być renomowane firmy.
 2. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody.
 3. Własne przestronne mieszkanie: klatka, witryna pokojowa, woliera ogrodowa czy oddzielny pokój właściwie wyposażony.
 4. Odpowiednie podłoże w klatce, które należy wymieniać w razie potrzeb.  
 5. Przeprowadzona okresowa dezynfekcja w klatce.
 6. Kwarantanna dla nowo zakupionych ptaków.
 7. Utrzymywanie naczyń i poidełek w czystości.
 8. Wypuszczanie codziennie ptaków z klatki w zabezpieczonym pokoju.
 9. Bezpieczny dom podczas wypuszczenia pupila z klatki. W pomieszczeniu, gdzie będzie fruwał ptak należy zamknąć drzwi, okna, zabezpieczyć przewody elektryczne i gorące grzejniki czy żarówki.
 10. Ochrona przed zimnem i upałami. Klatka ptaka nie powinna znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu ani w przeciągu. W wolierze ogrodowej powinno znajdować się zadaszeni, chroniące  przed opadami atmosferycznymi czy silnym promieniowaniem słonecznym.
 11. Regularna obserwacja ptaków pod względem zachowania i wyglądu, co nie powinno odbiegać od normy.
 12. Regularna pielęgnacja, która polega przede wszystkim na przycinaniu zbyt długich pazurów.

Pomiędzy ptakami, a człowiekiem powinna zostać nawiązana odpowiednia komunikacja. W większości ptaki nie lubią samotności. Z tego względu powinny mieć ptasiego partnera lub integrować się z innymi ptakami. Samotny ptak w klatce może być smutny i zestresowany, co niekiedy doprowadza do samoistnego okaleczenia.

Opiekunowie powinni zaopatrzyć się w podręczniki na temat hodowanego gatunku. Poznać ptasie wymagania i potrzeby. Dzięki posiadanej wiedzy na temat natury trzymanych ptaków, możemy pomóc podopiecznym w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Warto również skorzystać z porad doświadczonych hodowców.

Podsumowując 12 zasad prawidłowej opieki nad ptakami wpłynie pozytywnie na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Skrzydlaki trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z ptakiem do weterynarza. Przede wszystkim zwierzęta to istoty żyjące, którym należy się szacunek, troskliwa opieka i dobre traktowanie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]