GeoZoo » Ptak » 10 najciekawszych gatunków ptaków
10 najciekawszych gatunków ptaków

10 najciekawszych gatunków ptaków

10 najciekawszych gatunków ptaków cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników tych zwierząt. Ptaki występują na całym świecie i zajmują różne krainy zoogeograficzne. Wyróżniają się niecodziennymi zwyczajami. Duże zainteresowanie wzbudzają ptaki egzotyczne o pięknym upierzeniu i różnych rozmiarach.

10 najciekawszych gatunków ptaków przybliży ich wygląd, zachowanie i styl życia. Zwierzęta te posiadają różne charaktery i umiejętności. Zamieszkują różne środowiska i rejony świata. Odznaczają się bardzo dobrze rozwiniętym: węchem, wzrokiem i słuchem. Wiele z nich zadziwia nas swoim śpiewem, wydawanymi dźwiękami, gadulstwem czy barwnym upierzeniem. 

Wybrane najciekawsze gatunki ptaków

10 najciekawszych gatunków ptaków różni się między sobą wielkością, stylem życia, charakterem, umiejętnościami i wyglądem. Poza tym bytują w różnych rejonach świata, ale większość z nich nadaje się do domowych hodowli. Często decydują się na nie rodziny z dziećmi, zwłaszcza pasjonaci ptaków.

Przed zakupem skrzydlaków trzeba znać ich wymagania i spełnić naturalne ich potrzeby. Obserwacja ptaków w naturze to bardzo popularne i ciekawe hobby. Interesujące informacje o różnych ptakach pozwoli jeszcze bardziej rozbudzić miłość do fauny i flory.

Do 10 najbardziej interesujących ptaków należą:

Koliberek hawański

Koliberek hawański

Koliberek hawański, który jest najmniejszym ptakiem na kuli ziemskiej. Należy on do rzędu krótkonogich i rodziny kolibrowatych. To również jeden z najszybszych i najpiękniej ubarwionych ptaków. Wyróżniają go niesamowite zdolności latania do tyłu. Migruje w dzień i w nocy, magazynując przed podróżą zapasy tłuszczów. Spożywają w ciągu dnia pokarm dwukrotnie przewyższający ich masę ciała. Pożywienie pobierają przeważnie co 10 minut, ponieważ posiadają bardzo szybką przemianę materii. Przez większą część swojego życia są samotnikami. Poruszają się bardzo szybko z prędkością 120 km/h. Kolibry występują na terenach Ameryki Północnej i Południowej.  W zależności od gatunku żyją w przedziale 3-12 lat. Koliberka hawańskiego można obejrzeć w niektórych Ogrodach Zoologicznych.

Kanarki

Kanarki

Kanarki, które są malutkimi ptaszkami z rzędu wróblowych i podrzędu śpiewających oraz rodziny łuszczakowatych. Pochodzą one z Wysp Kanaryjskich. Kanarki znane są na całym świecie i często goszczą w polskich domach. Kanarki śpiewające wyróżniają się zdolnością do naśladowania dźwięków i dużą zmiennością głosu. Charakteryzują się przyjemnym i delikatnym śpiewem, który oceniany jest na specjalistycznych wystawach. Kanarki hodowlane posiadają różnorodne ubarwienie. W przypadku kanarków kolorowych liczy się głównie wygląd piór. Śpiewają one głośno i mniej melodyjnie niż kanarki śpiewające.

Przeczytaj o: Kanarki, Żywienie i zdrowie kanarków, Opieka nad kanarkiem.

Słowik chiński

Słowik chiński
Von Flickr user belgianchocolate . Photo uploaded to commons by user ltshears – Flickr here, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1817221

Słowik chiński to malutki ptaszek z rzędu wróblowych i rodziny muchołówkowatych. Zamieszkuje on Południowe Chiny. Wyróżnia się zdolnościami do naśladowania dźwięków. Śpiewa delikatnie i melodyjnie. Charakteryzuje się pięknym upierzeniem. Jest ptakiem lubianym i dobrze znanym przez swoich pasjonatów. Słowik chiński to kolorowy i pełen energii ptaszek, który jest bardzo aktywny i ciekawy świata. Jest on niezwykle bystry i posiada wesołe usposobienie oraz uwielbia wodne kąpiele. Samiec wykonuje taniec godowy, gdy wyrusza w zaloty do samicy, a później buduje gniazdo.  Dobrze jest trzymać parę chińskich słowików, które pięknie śpiewają i wzajemnie siebie naśladują.

Przeczytaj o: Słowik chiński, Żywienie i zdrowie słowika chińskiego, Opieka nad słowikiem chińskim.

Mewki japońskie

Mewki japońskie

Mewki japońskie, które są małymi ptaszkami. Należą do rodziny astryldowatych, liczącej około 140 gatunków. Rząd wróblowych jest najbogatszy w rodziny, rodzaje i gatunki. Ojczyzną mewek są Chiny. Jest to jeden z najstarszych gatunków rodziny astryldowatych. Mewki japońskie są ptakami śpiewającymi. Nie dorównują wokalnie kanarkom, gdyż ich śpiew jest mniej melodyjny i bardziej cichy. Mewki japońskie doskonale nadają się do domowych hodowli. Jest to bardzo towarzyski i łagodny ptak. Gatunek ten jest popularny nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Przeczytaj o: Mewki japońskie, Żywienie i zdrowie mewki japońskiej, Opieka nad mewkami japońskimi.

Żako

Żako

Żako, która jest średniej wielkości ptakiem z rzędu papugowych i rodziny papugowatych. Papugi te występują w Afryce oraz zamieszkują Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. W upierzeniu przeważa kolor szary, dlatego często nazywana jest papugą popielatą bądź szarą. Uważana jest za najbardziej inteligentną papugę ze względu na niesamowitą zdolność naśladowania ludzkiej mowy. Ptak ten hodowany jest w domu w obszernej klatce lub dużej witrynie pokojowej. W wolierze ogrodowej powinna przebywać tylko jedna para w okresie wiosenno-letnim. Jest to papuga długowieczna. Może żyć około 45 lat. Jest gatunkiem zagrożonym.

Kakadu

Kakadu

Kakadu, która jest egzotycznym ptakiemo upierzeniu białym, szarym, różowym i czarnym. Należy ona do rzędu papugowych i rodziny kakaduowatych. Przeważają gatunki średniej wielkości o białym upierzeniu. W hodowli rzadziej spotykana jest czarna kakadu. W naturze obejmuje gatunki papug, które występują w Australii, Melanezji, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Ptaki te tworzą często związki monogamiczne. Kakadu to hałaśliwy ptak, który wydaje syczące dźwięki, gdy czuje się zagrożony.

Przeczytaj o: Kakadu, Żywienie i zdrowie kakadu, Opieka nad kakadu.

Ara

Ara

Ara, która jest dużą papugą egzotyczną znaną na całej kuli ziemskiej. Jest to ptak z rodziny papugowatych i podrodziny papug neotropikalnych. W naturze zamieszkuje tereny tropikalne Ameryki Południowej. Niektóre można spotkać w Ameryce Środkowej i Meksyku. Wyróżnia się ona dużym hakowym dziobem i dużym ogonem. Ara to bardzo inteligentny ptak, który jest marzeniem wielu ludzi. Potrafi naśladować ludzką mowę i różne dźwięki z otoczenia. Jest niezwykłym ptakiem o pięknym upierzeniu. Ary w niewoli żyją około 60 lat, a niektóre osobniki dożywają nawet 80 lat.

Przeczytaj o: Ara, Żywienie i zdrowie ary, Opieka nad arą.

Gwarek

Gwarek
By Nafis Ameen – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79658078

Gwarek, który obejmuje gatunki i podgatunki, małych, średnich oraz dużych ptaków egzotycznych. Należy on do rzędu wróblowych i podrzędu śpiewających oraz rodziny szpakowatych. Pochodzi z Azji Południowej, zamieszkuje tereny tropikalne i subtropikalne. Ptaki te są bardzo inteligentne i doskonale naśladują dźwięki z otoczenia i ludzką mowę. Uczą się szybko i wyraźnie wymawiają wyuczone słowa. Mogą nauczyć się około 40 słów. W naturze prowadzą nadrzewny styl życia. Zwierzęta te są wytrzymałe i bardzo silne. W domowych warunkach najczęściej hodowane są gwarki średnie i duże. Żyją ponad 8 lat.

Przeczytaj o: Gwarek, Żywienie i zdrowie gwarka, Opieka nad gwarkiem.

Gołębie pocztowe

Gołębie pocztowe

Gołębie pocztowe należą do rzędu gołębiowych i rodziny gołębiowatych. Pochodzą od gołębia skalnego. Ptaki te obdarzone są zdolnością powracania z dalekich podróży do macierzystego gołębnika. Gołębie pocztowe uważane są za najinteligentniejszych przedstawicieli  swojego gatunku. Charakteryzują się wspaniale rozwiniętym zmysłem orientacji przestrzennej, wytrzymałością fizyczną i bardzo dobrą lotnością. Ptaki te są niezwykle opiekuńcze w stosunku do potomstwa. Pocztowy gołąb sportowy zarejestrowany jest w międzynarodowej federacji miłośników gołębi pocztowych o nazwie: Federation Colombophile Internationale (FCI).

Przeczytaj o: Gołębie pocztowe.

Struś afrykański

10 najciekawszych gatunków ptaków

Struś afrykański, który zamieszkuje afrykańskie sawanny i tereny pustynne. Należy do rzędu i rodziny strusi. Jest on największym ptakiem i najcięższym na naszej planecie. Posiada również największe oczy spośród wszystkich zwierząt lądowych, których długość osiąga 5 cm. Struś afrykański jest ptakiem roślinożernym. Spożywa najczęściej nasiona, korzenie i rośliny. Dodatkiem do jego posiłków są owady i małe kręgowce. Struś afrykański ma doskonały wzrok. Widzi dobrze na odległość 5 km. Na długich odcinkach osiąga średnio prędkość do 50 km/h. Natomiast na krótkich dystansach prędkość jego wynosi nawet powyżej 70 km/h. Jednym krokiem może pokonać odległość od 300 do 500 cm. Długość jego życia wynosi około 70 lat. Strusia afrykańskiego można podziwiać w Ogrodach Zoologicznych.


10 najciekawszych gatunków ptaków to bardzo interesujące ptasie okazy. Został opisany najmniejszy i największy ptak żyjący obecnie na świecie. Te dwa różne gatunki różnią się między sobą nie tylko wielkością, masą ciała czy zachowaniem i umiejętnościami, ale także długością życia. Długość życia kolibrów jest krótka, natomiast strusie to ptaki długowieczne podobnie, jak niektóre papugi.

Podsumowując 10 najciekawszych gatunków ptaków zamieszkuje różne zakątki naszej planety. Wybranych dziesięć najbardziej charakterystycznych skrzydlaków pochodzi z różnych rodzin. Tylko przedstawione: ara i żako wywodzą się z tej samej rodziny papugowatych. Najwięcej opisanych przedstawicieli należy do rzędu wróblowych. Pozostałe ptaki reprezentują różne rodziny. Niezwykłe umiejętności ptaków zwiększają nieustannie grono miłośników tych zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top