GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie mewki japońskiej
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej to podstawa prawidłowego rozwoju ptaka, który posiada wrażliwy żołądek. Może on źle reagować na nieświeży pokarm. Mewki racjonalnie żywione i trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach chorują sporadycznie.

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej przekłada się na długość jej życia. Skrzydlaki te należą do jednych z najczęściej utrzymywanych ptaków z rodziny astryldowatych. Zainteresowanie ich hodowlą nieustannie rośnie. Przy zbilansowanej diecie i przestronnej klatce te małe ptaszki zachowują zdrowie i energię. Poza tym są radosne i żywotne.

Menu mewek

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie, a także na śpiew samców. W naturze w zależności od pory roku ptaki posiadają duży wybór pożywienia. Wszystkie braki ulegają szybkiemu uzupełnieniu. Żywienie fruwających pupili w niewoli nie stawia problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które w większości uwzględniają ptasie potrzeby.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Najlepiej jak jest źródlana lub filtrowana. Natomiast podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Mewki odżywiają się przeważnie nasionami różnych gatunków prosa i kanaru.

Typowa mieszanka dla tego gatunku ptaków posiada następujący skład:

 • proso – 50%,
 • kanar – 30%,
 • nasiona sałaty, płatki owsiane i siemię lniane w ilości po 5 % każde,
 • murzynek – 3%,
 • mak – 2%.

Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw i chwastów podawane w różnej formie dojrzałości. Dobrym wyborem jest umieszczanie pomiędzy prętami całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany, a także wstawianie pęki roślin w doniczkach. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić  ptakom świeże i zielone części roślin, z których najbardziej delikatne i znane są: krwawnik i gwiazdnica.

Nie należy zapominać o podawaniu miękkich pokarmów, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu wszystkich składników posiadać powinna konsystencję plasteliny. W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne z dodatkiem naturalnego miodu.

Gotowe karmy dobrze jest uzupełniać samodzielnie przygotowanym świeżym i pełnowartościowym posiłkiem.

W skład pożywienia nabiałowego dla mewek wchodzą następujące składniki:

 • biały ser pełnotłusty – 300 g,
 • mąka kukurydziana – 1 łyżka stołowa czyli 15 g,
 • mąka ryzowa – 1  łyżka stołowa czyli 15 g,
 • glukoza w proszku – 2 łyżki stołowe czyli 30 g,
 • vitaral – 1 tabletka suplementu diety, który stanowi uzupełnienie minerałów i witamin.

Biały ser powinien być świeży i mało wilgotny. W miejsce mąki ryżowej można wstawić kleik ryżowy w proszku lub gotowany ryż. Mąki kukurydzianej nie da się niczym innym zastąpić. Drażetkę vitaralu po zmyciu z niej polewy, należy sproszkować. Wszystkie powyższe składniki trzeba starannie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Mieszanka powinna mieć konsystencję plasteliny.

Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju ptaków są skorupki mątw. Przez cały rok powinny być one podawane skrzydlatym pupilom. Jednak w  podawaniu witamin należy zachować umiar i nigdy nie wolno przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki.

W warunkach hodowli domowej, karma powinna być jak najbardziej urozmaicona.

W żywieniu mewek ważną rolę pełni żwirek. Dostaje on się do żołądka ptaka. Zużywa się podczas rozcierania pokarmu i zostaje wydalony, dlatego pupil musi spożywać nowy żwirek. Może on być zastąpiony wyprażonym w piekarniku czystym piaskiem, który powinien być podawany w miseczce lub wysypany na dno klatki. Specjalne mieszanki żwirku dostępne są w sklepach zoologicznych dla określonych gatunków ptaków.

Pożywienie, które spożywają mewki musi zawierać w dostatecznej ilości i dobrych proporcjach wszystkie niezbędne składniki. Potrzebne jest to do zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości energii, która konieczna jest do budowy nowych komórek i tkanek. Mewkom dobrze jest zagwarantować ciągły dostęp do suchego pokarmu, ponieważ mają one szybką przemianę materii. Najczęściej jednak karmione są rano i wieczorem, a w okresie lęgu dodatkowo w ciągu dnia.

Mewki japońskie

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej to podstawa jej właściwego funkcjonowania.  Chorobom mewek należy zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości pomieszczenia, w którym przebywają ptaki. Należy również przestrzegać higieny karmienia i pojenia mewek. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.

Do najczęstszych chorób mewek należą:

 • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
 • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
 • złamania i zwichnięcia,
 • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
 • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
 • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
 • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
 • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać jest z pomocy lekarza weterynarii, który określi chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają mewki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej wpływa na ich wygląd i zachowanie. Jadłospis mewek powinien być prawidłowo ułożony. Wraz ze świeżą wodą, zbilansowaną dietą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka.

Każde zaniedbanie ze strony właściciela może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych mewek.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top