
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej
07/11/2021Żywienie i zdrowie mewki japońskiej to podstawa prawidłowego rozwoju ptaka, który posiada wrażliwy żołądek. Może on źle reagować na nieświeży pokarm. Mewki racjonalnie żywione i trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach chorują sporadycznie.
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej przekłada się na długość jej życia. Skrzydlaki te należą do jednych z najczęściej utrzymywanych ptaków z rodziny astryldowatych. Zainteresowanie ich hodowlą nieustannie rośnie. Przy zbilansowanej diecie i przestronnej klatce te małe ptaszki zachowują zdrowie i energię. Poza tym są radosne i żywotne.
Menu mewek
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie, a także na śpiew samców. W naturze w zależności od pory roku ptaki posiadają duży wybór pożywienia. Wszystkie braki ulegają szybkiemu uzupełnieniu. Żywienie fruwających pupili w niewoli nie stawia problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które w większości uwzględniają ptasie potrzeby.
Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Najlepiej jak jest źródlana lub filtrowana. Natomiast podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Mewki odżywiają się przeważnie nasionami różnych gatunków prosa i kanaru.
Typowa mieszanka dla tego gatunku ptaków posiada następujący skład:
- proso – 50%,
- kanar – 30%,
- nasiona sałaty, płatki owsiane i siemię lniane w ilości po 5 % każde,
- murzynek – 3%,
- mak – 2%.
Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw i chwastów podawane w różnej formie dojrzałości. Dobrym wyborem jest umieszczanie pomiędzy prętami całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany, a także wstawianie pęki roślin w doniczkach. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić ptakom świeże i zielone części roślin, z których najbardziej delikatne i znane są: krwawnik i gwiazdnica.
Nie należy zapominać o podawaniu miękkich pokarmów, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu wszystkich składników posiadać powinna konsystencję plasteliny. W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne z dodatkiem naturalnego miodu.
Gotowe karmy dobrze jest uzupełniać samodzielnie przygotowanym świeżym i pełnowartościowym posiłkiem.
W skład pożywienia nabiałowego dla mewek wchodzą następujące składniki:
- biały ser pełnotłusty – 300 g,
- mąka kukurydziana – 1 łyżka stołowa czyli 15 g,
- mąka ryzowa – 1 łyżka stołowa czyli 15 g,
- glukoza w proszku – 2 łyżki stołowe czyli 30 g,
- vitaral – 1 tabletka suplementu diety, który stanowi uzupełnienie minerałów i witamin.
Biały ser powinien być świeży i mało wilgotny. W miejsce mąki ryżowej można wstawić kleik ryżowy w proszku lub gotowany ryż. Mąki kukurydzianej nie da się niczym innym zastąpić. Drażetkę vitaralu po zmyciu z niej polewy, należy sproszkować. Wszystkie powyższe składniki trzeba starannie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Mieszanka powinna mieć konsystencję plasteliny.
Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju ptaków są skorupki mątw. Przez cały rok powinny być one podawane skrzydlatym pupilom. Jednak w podawaniu witamin należy zachować umiar i nigdy nie wolno przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki.
W warunkach hodowli domowej, karma powinna być jak najbardziej urozmaicona.
W żywieniu mewek ważną rolę pełni żwirek. Dostaje on się do żołądka ptaka. Zużywa się podczas rozcierania pokarmu i zostaje wydalony, dlatego pupil musi spożywać nowy żwirek. Może on być zastąpiony wyprażonym w piekarniku czystym piaskiem, który powinien być podawany w miseczce lub wysypany na dno klatki. Specjalne mieszanki żwirku dostępne są w sklepach zoologicznych dla określonych gatunków ptaków.
Pożywienie, które spożywają mewki musi zawierać w dostatecznej ilości i dobrych proporcjach wszystkie niezbędne składniki. Potrzebne jest to do zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości energii, która konieczna jest do budowy nowych komórek i tkanek. Mewkom dobrze jest zagwarantować ciągły dostęp do suchego pokarmu, ponieważ mają one szybką przemianę materii. Najczęściej jednak karmione są rano i wieczorem, a w okresie lęgu dodatkowo w ciągu dnia.

Zdrowy tryb życia
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej to podstawa jej właściwego funkcjonowania. Chorobom mewek należy zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości pomieszczenia, w którym przebywają ptaki. Należy również przestrzegać higieny karmienia i pojenia mewek. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.
Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.
Do najczęstszych chorób mewek należą:
- schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
- wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
- złamania i zwichnięcia,
- infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
- przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
- pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
- pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
- pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.
Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać jest z pomocy lekarza weterynarii, który określi chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają mewki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.
Żywienie i zdrowie mewki japońskiej wpływa na ich wygląd i zachowanie. Jadłospis mewek powinien być prawidłowo ułożony. Wraz ze świeżą wodą, zbilansowaną dietą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka.
Każde zaniedbanie ze strony właściciela może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych mewek.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej