GeoZoo » Kot » Koty dla alergików
Koty dla alergików

Koty dla alergików

Koty dla alergików nie są zwierzętami całkowicie hipoalergicznymi. Najczęściej polecane są alergikom koty z włosami. Za reakcje alergicznie głównie odpowiada białko, które zawarte jest w kociej ślinie. Duże znaczenia ma również złuszczający się naskórek. Koty polecane alergikom znalazły duże grono zwolenników.

Koty dla alergików najczęściej posiadają włosy w miejsce sierści, co sprawia, ze rzadko linieją. Białko Fel d 1 czyli sekretoglobina odpowiada w dużym stopniu za alergię. Znajduje się ono w kociej ślinie i gruczołach łojowych. Białko to przenosi się na kocią sierść podczas, gdy kot się myje. W znacznie mniejszym stopniu uczulają inne kocie białka, takie jak: Fel d 2 czyli albumina w kocim moczu czy Fel d 4. To ostatnie należy do rodziny lipokalin i wydzielone jest przez śliniankę podżuchwową kota.

Kocie rasy dla alergików

Koty dla alergików zwykle nie posiadają podszerstka, albo mają go w znikomej ilości. Koty z włosem okrywowym gubią niewiele sierści. Oznacza to, że po mieszkaniu mało roznosi się alergenów. To przeważnie koty z gęstym podszerstkiem są największymi nośnikami alergenów.

Do znanych kotów dla alergików należą:

  • Sfinks,
  • Cornish Rex nazywany również reksem konwalijskim,
  • Reks dewoński,
  • Bengalski,
  • Jawajski,
  • Balijski,
  • Syberyjski.

Sfinks

Kot Sfinks

Sfinks to kot bez sierści, którego nietypowy wygląd wzbudził zachwyt i powstała nowa rasa. Jest on jednym z najinteligentniejszych kocich przedstawicieli i doskonale nadaje się na kociego pupila. Sfinks nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Ze względu na wydzielanie przez skórę łoju koloru brunatnego należy kąpać go regularnie. W ten sposób pozbywamy się alergenów występujących w łoju. Sfinks jest zrównoważony i czuły oraz nie przejawia agresywnych zachowań. Uwielbia ruch i zabawy, a także skoki i wspinaczki. Poza tym lubi być w centrum zainteresowania, ale nie jest nachalny. Jest domatorem i nie lubi samotności. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo towarzyski i rozmowny, ponieważ wydaje dużo przyjemnych dla ucha dźwięków. 

Przeczytaj o: Kot sfinks.

Cornish Rex

Cornish Rex

Cornish Rex zwany reksem konwalijskim lub korniszonem jest prawdziwym arcydziełem. Znakiem rozpoznawczym tej rasy jest loczkowate futro, składające się z samego podszerstka. Krótki podszerstek jest ścisły i aksamitny. Brak jest włosa okrywowego. Cornish Rex jest kotem wyjątkowo inteligentnym, który w równym stopniu przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Przy drzwiach podobnie, jak pies przywita domowników machającym ogonem. Odznacza się dużym temperamentem, zawsze gotowy do zabawy. Cornish Rex doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ nie wymienia on swojej szaty.

Przeczytaj o: Cornish Rex.

Reks dewoński

Reks dewoński

Reks dewoński znany jest również pod nazwą Devon Rex. Kot ten jest nadzwyczaj inteligentny i czuły oraz lojalny. Reks dewoński jest kotem wyjątkowo inteligentnym. Ma bardzo zbliżony charakter do Cornisha Rexa. Odznacza się dużym temperamentem, zawsze gotowy do zabawy. Kot tej rasy nie jest zwolennikiem samotności. Reks dewoński wyróżnia się niecodzienną urodą, która przyciąga ludzki wzrok. Tego kota, który jest arcydziełem można nazwać kosmitą lub elfem. Zwierzę to ma niespożytą energię i uważane jest za bardzo szybkiego kota domowego. Nie wymienia swojej szaty, dlatego doskonale nadaje się dla alergików.

Przeczytaj o: Reks dewoński.

Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski zaliczany jest do grupy kotów orientalnych.  Pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych. Ze względu na swój godny zaufania i niezawodny charakter, stanowi zasadniczy element programu hodowlanego. Kot bengalski odznacza się wysokim poziomem inteligencji. Jest ostrożny i posiada  zrównoważony charakter. Należy do zwierząt bardzo aktywnych, wojowniczych i zwinnych. Koty bengalskie odziedziczyły po swoich przodkach zamiłowanie do wody. Te egzotyczne futrzaki uwielbiają pływać, gdzie w wodzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Koty bengalskie posiadają  zrównoważony charakter. Należą do zwierząt bardzo aktywnych, wojowniczych i zwinnych.

Przeczytaj o: Kot bengalski.

Kot jawajski

Koty z włosami - Kot jawajski

Kot jawajski to średniej wielkości futrzak o wydłużonej sylwetce. Jest bardziej umięśniony od kota syjamskiego czy balijskiego. Jednocześnie jest szczupły i drobnokościsty. To aktywne i hałaśliwe stworzenie. Kot ten jest bardzo żywiołowy i uwielbia wysoko wskakiwać. Przepada za towarzystwem swojego opiekuna, do którego często przytula się i mruczy. Przypomina on wyglądem kota syjamskiego, ale w odróżnieniu od niego posiada dłuższą szatę i inaczej ubarwioną. Występuje u niego tylko włos okrywowy bez podszerstka. Dlatego prawie zupełnie nie linieje i nadaje się dla alergików.

Kot balijski

Koty z włosami - Kot balijski

Kot balijski to bardzo eleganckie zwierzę, które przypomina swoim wyglądem kota syjamskiego. Jest średniej wielkości o długiej i wysmukłej sylwetce. To bardzo aktywny i hałaśliwy futrzak. Należy wyposażyć go w wysokie drapaki i drzewka, ponieważ uwielbia wspinaczki. Jest bardzo żywiołowy i skoczny. Przepada za towarzystwem swojego opiekuna. Ma długą szatę, która jest delikatna i jedwabista. Posiada wyłącznie włos okrywowy, bez podszerstka i raczej go nie gubi. Jest to bardzo inteligentne zwierzę, które polecane jest alergikom.

Kot syberyjski

Kot Syberyjski

Kot syberyjski reprezentuje naturalną i półdługowłosą rasę, która powstała bez ingerencji człowieka. Ten piękny kot o dumnej postawie należy do najczęściej polecanej rasy dla alergików. Kot syberyjski jest bardzo popularny w Rosji. Rasa ta pochodzi z Syberii, która znana jest z trudnych warunków i mroźnych zim. Kot syberyjski posiada wodo i mrozoodporne futro. Odziedziczył on po przodkach duży temperament i ruchliwość. Kot syberyjski jako jeden z największych udomowionych kotów rasowych należy do rasy reprezentacyjnej. Uwielbia towarzystwo, bez problemu zaakceptuje innego kota czy psa.

Przeczytaj o: Kot syberyjski.


Koty dla alergików w znacznie mniejszym stopniu uczulają niż inne kocie rasy. Dlatego najlepiej zapytać się lekarza alergologa, która kocia rasa jest najbardziej odpowiednia dla alergików. Naukowcy pracują nad wprowadzeniem do sprzedaży kociej karmy wzbogaconej przeciwciałami na Fel d 1. Wyeliminowanie tego białka ochroniłoby alergików.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top