GeoZoo » Kot » KOT SFINKS
Kot Sfinks

KOT SFINKS

Kot Sfinks to kot bez sierści, którego nietypowy wygląd wzbudził zachwyt. Jest on jednym z najinteligentniejszych kocich przedstawicieli i doskonale nadaje się na kociego pupila.

Kot Sfinks znany jest z filmu „Austin Powers”, a także z serialu „Przyjaciele”. Przedstawiciel tej rasy może nie przekonuje swym nietypowym wyglądem, ale to wspaniały koci przyjaciel, który do domowego ogniska potrafi wnieść dużo radości i ciepła.

Historia Kot Sfinks

Kot Sfinks pojawił się pierwszy raz w 1966 roku w miocie owłosionej czarnobiałej kotki, zdarzenie to miało miejsce w Kanadzie. Nowy nieznany kot wzbudził zainteresowanie i postanowiono stworzyć nową rasę. Koty tej rasy były chorowite. Przeżyły tylko najsilniejsze osobniki, które zostały wysłane do Holandii w celu skrzyżowania z innymi kotami: syjamskim, rosyjskim niebieskimi orientalnym.

W tym samym czasie, co w Europie pojawił się w Ameryce kolejny w miocie bezwłosy kot, którego skrzyżowano z reksem dewońskim i amerykańskim krótkowłosym. W ten sposób powstały dwie rasy: amerykańska i europejska. Po raz pierwszy kot Sfinks został uznany przez rasę w 1985 roku przez TICA. Na temat kotów nieposiadających włosów pojawiły się już w zmianki w historiach Azteków.

Kot Sfinks

Wygląd

Kot Sfinks ma długie i smukłe ciało oraz dobrze umięśnione. Głowę ma dużą w kształcie trójkąta, która jest dłuższa, niż szersza, a kości policzkowe wyraźnie uwidocznione. Jego oczy są głęboko i skośnie osadzone, występują w różnych barwach w zależności od koloru skóry.

Jego charakterystyczne uszy są nieproporcjonalnie duże i szerokie u nasady, a zaokrąglone na czubkach.

Kończyny jego i palce są długie i szczupłe, gdzie przednie są krótsze od tylnych. Jego bezwłosa skóra o dowolnej barwie powinna być pomarszczona i pofałdowana. Sfinks posiada wyższą temperaturę ciała niż pozostałe koty. Waga jego waha się w granicach 3 – 7 kg. Długość życia tej rasy wynosi około 15 lat, a nawet dłużej. Rekordzista przeżył aż 30 lat.

Pielęgnacja

Kot Sfinks nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że jego skóra wydziela łój koloru brunatnego, dlatego należy kąpać zwierzaka w miarę potrzeby. Do tego rodzaju zabiegów najlepiej przyzwyczaić kociaka od małego. Woda powinna mieć około 36oC. Nie trzeba zapominać o regularnych szczepieniach, jak również o czyszczeniu uszu i oczu, które szybko ulegają zabrudzeniu.

Kot Sfinks

Temperament

Kot Sfinks, który posiada specyficzny wygląd to wspaniały towarzysz człowieka. Jest on zrównoważony i czuły oraz nie przejawia agresywnych zachowań. Uwielbia ruch i zabawy, a także skoki i wspinaczki. Poza tym lubi być w centrum zainteresowania, ale nie jest nachalny.

Sfinks nie mając futerka szybko marznie, dlatego lubi spać w łóżku i przytulać się do człowieka. Jest domatorem i nie lubi samotności. Codzienny kontakt z człowiekiem jest dla niego bardzo ważny.

Rasa ta nie stwarza problemu ze względu na zmianę miejsca pobytu, dlatego można z nim podróżować.

Jest doskonałym kompanem dla samotnych ludzi, gdyż uwielbia pieszczoty i lubi przytulać się do człowieka. Kiedy weźmie się jego na ręce emanuje od niego przyjemne ciepło. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo towarzyski i rozmowny, ponieważ wydaje dużo przyjemnych dla ucha dźwięków. 


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top