GeoZoo » Ptak » Opieka nad papużkami nierozłączkami
Opieka nad papużkami nierozłączkami

Opieka nad papużkami nierozłączkami

Opieka nad papużkami nierozłączkami nie jest trudna, pod warunkiem kupienia zdrowych osobników. Są to ptaki niewymagające i bardzo towarzyskie. Nadają się dla początkujących hodowców. Nie brakuje pasjonatów tych pięknie ubarwionych ptaków ozdobnych. Papużki nierozłączki polecane są również rodzinom z małymi dziećmi. 

Opieka nad papużkami nierozłączkami polega na zapewnieniu ptakom urozmaiconego pożywienia i odpowiednich warunków bytowania. Zwykle hodowana jest para papużek, które uwielbiają razem spędzać czas. Można trzymać pojedynczego ptaka, ale opiekun musi dziennie poświęcać mu dużo czasu. Na syngla najlepiej nadaje się nierozłączka czerwonoczelna. Papużki nierozłączki nie lubią samotności, ponieważ są ptakami stadnymi.  

Bezpieczny dom

Opieka nad papużkami nierozłączkami to nie tylko zbilansowana dieta i zdrowie, ale  zadbanie o ich bezpieczne bytowanie. Przed wypuszczeniem ptaków z klatki należy zamknąć wszystkie okna i drzwi, aby nie wyleciały na dwór. Na wolności oswojone ptaki nie poradzą sobie i czeka tam na nich wiele niebezpieczeństw.

Podstawowymi zajęciami, jakie trzeba wykonać w trosce o zdrowie papużek nierozłączek to:

  • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, bez przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Zaglądanie do klatki dwa razy dziennie, w celu sprawdzenia czy zachowanie ptaków i ich wygląd jest w normie.
  • Brak rozpylania środków owadobójczych w pokoju, gdzie zamieszkują skrzydlate pupile.
  • Uniemożliwienie ptakom dostępu do gorących grzejników czy wody, a także lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z klatki.
  • Zabezpieczenie wszystkich elektrycznych przewodów przed fruwającymi papużkami.
  • Podawanie codziennie czystej i świeżej wody oraz świeżych owoców i warzyw, nie zapominając o zieleninie.
  • Zamontowanie poidła kulkowego lub karmników.
  • Mycie codziennie i po każdym posiłku naczyń z przeznaczeniem na pokarm i wodę.
  • Zabranie niezwłocznie miękkiego pokarmu, który nie ostał spożyty przez papużki.
  • Dokonywanie korekcji długości pazurów, gdy zachodzi taka konieczność.
  • Pozwolenie papugom na korzystanie z kąpieli w plastikowym baseniku czy miseczce zgodnie z ich potrzebami.
  • Regularne wymienianie zabrudzonego podłoża w klatce. 

Żywienie i zdrowie papużek nierozłączek

Mieszkanie papużek

Opieka nad papużkami nierozłączkami zwykle należy do ich właściciela. Jak wszystkie zwierzęta trzymane w domowych warunkach, ptaki również powinny mieć swoje mieszkanie. Muszą posiadać własną klatkę, z której można wypuszczać je tylko pod kontrolą człowieka. Wynika to przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo papug, żeby fruwając w mieszkaniu nie zrobił sobie krzywdy.

Mieszkaniem papużek nierozłączek żyjących w niewoli jest klatka czy woliera. Wielkość klatki uzależniona jest od ilości osobników i predyspozycji ptaka. Minimalne wymiary klatki dla pary papużek nierozłączek powinny wynosić: 60x50x50 cm. Zbyt małe klatki powodują ospałość i apatię ptaków. Przegęszczenie jest stresującym czynnikiem, gdzie w ciasnej klatce ptaki źle się czują i są zestresowane.

Klatki metalowe z plastykowym dnem są dobrym rozwiązaniem ze względu na łatwość dezynfekcji. Dobrze, jak pręty zamontowane są w poziomie, o małym odstępie między nimi. Pręty powinny posiadać powłokę galwaniczną, bez malowania farbą. Tylną ścianę można zaopatrzyć w drewnianą płytę w miejscu tradycyjnej kraty. Najlepiej, jak pomieszczenie posiada wysuwaną szufladą ze względu na łatwość sprzątania.

Dno klatki trzeba wysypać piaskiem. Drzwiczki w klatce pełnią ważną rolę. Powinny mieć odpowiednią wielkość z przystosowaniem do wkładania naczyń z pokarmem, żerdek, a także odłapywanie ptaków. Drzwiczki powinny posiadać solidny mechanizm zamkowy, żeby ptaki nie mogły wydostać się na zewnątrz. Dobrze, jak znajdują się w dolnej części pomieszczenia, ponieważ nie stresują papużek.

Wyposażenie klatki

Wyposażeniem klatki  to naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałe do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu, brzozy czy topoli. Od ich jakości i rozmieszczenia zależy dobre samopoczucie naszych fruwających pupili.

Papużki nierozłączki lubią wodne kąpiele, jak kanarki czy zeberki. W tym celu dobrze jest zawiesić w otworze drzwiczek specjalny, odpowiedniej wielkości basenik. Uniemożliwi to rozpryskiwanie wody po całej klatce. Naczynie po kąpieli należy usunąć z klatki. Do ptasiego pomieszczenia można również wstawić porcelanową miseczkę z wodą. Po kąpieli miseczkę należy zabrać i wymyć.

Opieka nad papużkami nierozłączkami spełnia ważną rolę w życiu tych pięknych egzotycznych ptaków. Skrzydlaki swój żywot powinny spędzać w zdrowiu i radości. Papużki nierozłączki mogą urozmaicać nam czas spędzony w domu, swoim śpiewem lub gaworzeniem. Papużki nierozłączki żyją w zgodzie z innymi gatunkami małych ptaków. Na przykład wspaniale zgadzają się z zeberkami.

Opieka nad papużkami nierozłączkami to ciekawe hobby. Należą one do ptaków stadnych, dlatego warto trzymać parę lub więcej osobników. Należy codziennie i dokładnie obserwować stan zdrowia oraz kondycję ptaków. Ptak nie powinien być domowym dodatkiem, ale członkiem rodziny. Na czas wyjazdu w delegację czy urlop należy znaleźć osobę, która lubi ptaki i zaopiekuje się naszym pupilem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...