GeoZoo » Zoologia » OCHRONA PUPILA PRZED CHOROBAMI
Ochrona pupila przed chorobami

OCHRONA PUPILA PRZED CHOROBAMI

Ochrona pupila przed chorobami należy do jego opiekuna. Regularne wizyty u weterynarza i zestaw szczepień minimalizuje zakażenie pasożytami i chorobami zakaźnymi. Właściciel czworonożnego przyjaciela jest zobowiązany chronić zdrowie i życie swojego zwierzątka.

Ochrona pupila przed chorobami nie polega tylko na dbaniu o jego zdrowie, ale również należy zachować ostrożność w spotkaniach z innymi zwierzętami i stosować zasady higieny. Dobrze wyważona dieta, odpowiednia pielęgnacja i regularne szczepienia chronią czworonogi przed różnego rodzaju wirusami zwiększają jego układ odpornościowy.

Psie i kocie robaki

Psy czy koty, które są nosicielami chorób, mogą nimi zarazić ludzi. Pupile należy regularnie odrobaczać, ponieważ pasożyty czworonożnych przyjaciół stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla ludzi, szczególnie należy chronić małe dzieci.

W przypadku szczeniąt odrobaczanie obejmuje serię zabiegów. Psy dorosłe odrobaczane są w zależności od potrzeb. Mocno zainfekowane zwierzęta powinny być odrobaczane etapami, żeby nie doszło do zatrucia psa czy kota martwymi robakami. 

Ochrona przed pasożytami

Odpowiedzialna opieka nad zwierzęciem związana jest z zapewnieniem psu czy kotu regularnej opieki weterynaryjnej. Samo odrobaczenie nie wystarczy, ponieważ należy zabezpieczyć czworonogi przed pchłami i kleszczami. Kleszcze są dla kotów i psów zagrożeniem ze względu na choroby, których niejednokrotnie są nosicielami.

Choroby odkleszczowe mogą skończyć się dla pupila poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie, gdzie rośnie trawa czy drzewa. Warto zadbać o bezpieczeństwa zwierzęcia i zastosować obrożę lub specjalne krople, które uniemożliwią pasożytom wkucie się w skórę. Zabieg taki należy powtórzyć.

Ochrona pupila przed chorobami

Ochrona przed ludzkimi chorobami

Pewne rodzaje wirusów atakują wybrany gatunek. Przykładem może być grypa czy przeziębienie występujące u populacji ludzkiej, które nie są groźne dla zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki zarażenia psów ludzkim wirusem. Przykładem może być świńska grypa. Nie tylko człowiek może zarazić się od zwierzęcia, ale także psi czy koci podopieczny zostanie zarażony ludzką chorobą.

Grzybicę skóry może przenieść człowiek na psa i odwrotnie. Niektóre pasożyty przystosowane są do życia w ludzkim i zwierzęcym organizmie, np. wszy. Natomiast bakterie występują w różnych formach życia, gdzie  poszczególne gatunki mogą wzajemnie się zarażać. Do takiej sytuacji może dojść na przykład w przypadku salmonellozy.

Większość pasożytów atakuje zwykle jeden lub dwa gatunki, np. psiaka czy psa i kota. W przypadku pasożytów przeniesionych z człowieka na psa czy kota człowiek może pełnić rolę pośrednika. Przykładem jest świerzbowiec, którego psi opiekun może przenieść z zainfekowanego czworonoga na psa zdrowego.

Właściciel zwierzęcia i pozostali domownicy, którzy są chorzy powinni zachować zasady higieny i być szczególnie ostrożni, w celu zapewnienia zwierzątku bezpiecznych warunków bytowania.

Człowiek zobowiązany jest chronić czworonogi przed zarażeniem się od gatunku ludzkiego.  Opiekun zwierzęcia powinien unikać kontaktu z psem czy kotem do czasu wyzdrowienia. Systematyczna obserwacja zwierzęcia nie powinna ograniczać się tylko do przeglądania sierści, ale także trzeba sprawdzić jego uszy, oczy i łapki, a szczególną uwagę zwrócić na zachowanie pupila. Jeżeli wygląd  lub zachowanie psa czy kota będzie odbiegać od codziennej normy, to wówczas należy udać się ze zwierzęciem do weterynarza.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top