GeoZoo » Kot » Maty chłodzące dla kota
Maty chłodzące dla kota

Maty chłodzące dla kota

Maty chłodzące dla kota to wspaniała ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak są upały. Wysoka temperatura otoczenia może wywołać u kota udar cieplny i hipotermię, która oznacza zwiększenie temperatury ponad wartości prawidłowe.

Maty chłodzące dla kota zapobiegają przegrzaniu ciała futrzaka.  Nie wolno pozostawiać kota w nagrzanym samochodzie czy gorącym pomieszczeniu. Mata chłodząca doskonale sprawdza się podczas podróży. Najczęściej wypełniona jest żelem samo schładzającym, który w wolnym tempie uwalnia chłód. Maty chłodzące wyprodukowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów.

Mata żelowa

Maty chłodzące dla kota najczęściej wypełnione są żelem i pokryte grubym i odpornym na uszkodzenie materiałem. Przeważnie we wnętrzu maty znajdują się przegrody, które pozwalają na właściwe rozmieszczanie substancji chłodzącej. Temperatura maty jest niższa od temperatury otoczenia w granicach 10-15oC. Podczas nieprzerwanego użytkowania maty żelowej w ciągu kilku godzin, zmniejsza się jej efektywność działania.

Mata odzyskuje swoje właściwości chłodzące po około 20 sekundach. Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Maty chłodzące produkowane są w różnych rozmiarach. Dostosowane są do wielkości kociego towarzysza, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania. Maty w sprzedaży dostępne są w różnych kolorach, cenach i kształtach. Należy zmierzyć kota i wybrać legowisko do jego wielkości.

Maty chłodzące dla kota wypełnione żelem natychmiast gotowe są do użycia bez dodatkowego schładzania. Regulują one temperaturę ciała kota poprzez schładzanie. Należy umieścić ją w suchym i zacienionym miejscu. Nie wolno wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, ponieważ nie będzie prawidłowo spełniała swoich funkcji. W takiej sytuacji utraci swoje właściwości chłodzące.

Maty chłodzące dla kota

Mata wypełniona wodą lub wełną

Mata chłodząca dla kota przystosowana jest do kociego ciała, wchłania jego ciepło, a uwalniania zimno.

Na rynku oprócz mat chłodzących żelowych dostępne są także maty chłodzące wypełnione:

  •  wodą,
  •  wełną.

Mata wypełniona wodą podzielona jest na kilka komór i posiada otwór do wlewania wody. Po napełnieniu maty należy włożyć ją do zamrażalnika. Kiedy woda zamieni się w lód będzie chłodziła ciało kota. Nie wszystkie zwierzęta chcą na niej przebywać. Jej powłoka i zawartość jest w pełni bezpieczna dla futrzaka. Mata taka jest elastyczna nawet w przypadku zamrożenia. Po uszkodzeniu jednej z komór podkład ten nie nadaje się do użytku. Do funkcjonowania maty niezbędna jest woda i zamrażalnik. Utrudnia to jej użytkowanie w podróży.

Mata chłodząca wypełniona wełną działa podobnie, jak mata wypełniona wodą. Należy zamoczyć ją w zimnej wodzie, wycisnąć z nadmiaru wody i uformować. Nie moczy ona sierści kota, działa nawet całą dobę. Jest odporna na uszkodzenia i bezpieczna dla zdrowia zwierzęcia. Nie ma zastosowania bez wody i wymaga dłuższego przygotowania do użytku niż mata żelowa. Nie jest wskazanie zbyt długie na niej przebywanie. Długie leżenie na tego rodzaju macie, może spowodować zbyt szybkie wychłodzenie kociego organizmu w upalne dni.

Materiał z którego wyprodukowana jest mata powinien odznaczać się dużą wytrzymałością. Nie zwalnia to jednak nas z ochrony maty przed ostrymi przedmiotami. Dzięki swojej strukturze i wyjątkowym właściwościom mata powinna być łatwa w czyszczeniu. Wystarczy regularnie przecierać jej powierzchnię wilgotną ściereczką, co pozwoli przywrócić jej stan pierwotny.

Funkcje maty chłodzącej

Maty chłodzące dla kota najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie gorących. Ma ona za zadanie zapewnić zwierzęciu komfort termiczny podczas upałów. Podstawową funkcją maty jest zagwarantowanie kotu ulgi w upalne lato, gdy w pomieszczeniu jest duszno i gorąco. Rola tego rodzaju podkładu polega na chłodzeniu zwierzęcia.

Matę żelową wypełnia substancja chłodząca, która przejmuje temperaturę leżącego na niej futrzaka. Po zastosowaniu maty nagromadzone ciepło uwalniane jest do otoczenia, aż do osiągnięcia pierwotnej temperatury. Mata chłodzi kota przez 24 godziny. Doskonale nadaje się do ogrodu, podczas podróży w samochodzie, pociągu czy hotelowym pokoju.

Efekt chłodzenia wyzwalany jest przez kontakt maty z kocim ciałem. Silne promieniowanie słoneczne nie tylko może być przyczyną udaru słonecznego i hipertermii, ale także doprowadzić do rozwoju nowotworów. Mata chłodząca wspiera gospodarkę cieplną kota, nie narażając je na przegrzanie ciała.

Maty chłodzące dla kota świetnie sprawdzają się w domu i w samochodzie. Maty żelowe są chłodnym legowiskiem nawet w najbardziej upalne lato. Nie wymagają one dodatkowego źródła chłodzenia, doskonale nadają się podczas podróży. Przed zakupem maty żelowej należy upewnić się, że nasz kot jej nie zniszczy. Jednak bardziej ekologiczne choć mniej funkcjonalne są maty wypełnione wodą albo wełną.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top