GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad ursonem
Opieka nad ursonem

Opieka nad ursonem

Opieka nad ursonem niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.

Opieka nad ursonem dotyczy tylko jednego przedstawiciela tego rodzaju, jakim jest urson amerykański. W naturze występują one w Ameryce Północnej. Zwierzęta te bytują w różnych środowiskach. Ursony żyją w gęstych lasach, tundrach, a także na obszarach pustynnych, które porośnięte są lasami.

Ursona amerykańskiego można również podziwiać w ogrodach zoologicznych. Nie wolno niepokoić gryzonia, który może stać się nieufny i nerwowy. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności zwierząt. Urson dobrze traktowany stanie się doskonałym towarzyszem człowieka.

Woliera albo witryna

Opieka nad ursonem wiąże się z zakupem obszernej woliery ogrodowe lub witryny. Pomieszczenie dla gryzonia należy utrzymać w czystości. Zwierzątko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki życia. Nadmierny hałas lub nieznane mu osoby stresują ursona, który może stać się nieufny.

Należy zapoznać go z innymi zwierzętami i otoczeniem. Poza witryną powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie w dobrze ogrodzonym pomieszczeniu albo pokoju. Wskazana jest woliera bądź  witryna ocynkowana z solidnymi prętami. Odległość między prętami powinna wynosić 1,5 – 2,5 cm. Jest to niezbędne, aby nie doszło do wypadku zwiększenia ryzyka zwichnięcia żuchwy.

Dno woliery powinno być wysypane grubą warstwą ściółki, ponieważ ursony lubią kopać nory. Popularnym materiałem są wióry. Charakteryzują się one wydajnością i niską ceną. Nie są wskazane trociny zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe ursona. Ulubioną ściółką gryzoni jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej.

Urson może przebywać w zewnętrznej wolierze o mocnej siatce. Należy ją dobrze zabezpieczyć przed drapieżnikami. Podmurówka powinna zostać wybetonowana, aby urson nie mógł się podkopać. Najlepiej zadaszyć wolierę blachą falistą czy plastikowym daszkiem umieszczonym spadziście. Dno woliery należy wysypać grubą warstwą piasku lub innego materiału.

Wyposażenie gryzonia domu

Opieka nad ursonem dotyczy również odpowiedniego wyposażenia jego domu. Należy tego dokonać jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny lub pary domowników.

Na podstawowe wyposażenie klatki składają się następujące akcesoria:

  • miski na pokarm i poidło o niedużych rozmiarach,
  • podwieszona kula na siano bądź paśnik,
  • kryjówki i nory oraz kamienie i skały,
  • duża kuweta dla ursona,
  • zabawki nadające się do gryzienia: kawałek drewna czy gałęzie drzew owocowych.

Opieka nad ursonem

Higieniczne warunki w bezpiecznym domu

Opieka nad ursonem to regularne zabiegi higieniczne w bezpiecznym domu. Należy systematycznie podawać świeżą i czystą wodę oraz usuwać resztki niespożytego pokarmu. Regularnie trzeba sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę w klatce w zależności od jej rodzaju. Podłoże nigdy nie powinno być zawilgocone ani zagrzybiałe. Przed wymianą ściółki kuweta powinna zostać wymyta.

Opieka nad ursonem jest ciekawym zajęciem i powinna odbywać się w warunkach bezpiecznych. Życie ursona można uatrakcyjnić wypuszczając go z klatki w celu poznania otoczenia. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W pokoju bez mebli gryzoń nie ulegnie zaklinowaniu. Powinny być także zabezpieczone wszystkie przewody elektryczne.

Lekarstwa, środki chemiczne, trujące rośliny czy ostre przedmioty nie należy zostawiać w zasięgu gryzonia. Niebezpieczne również są dla ursona plastikowe torby na zakupy. Drzwi od pomieszczenia, w którym przebywa stworzenie należy zamknąć. Urson nie wymaga czesania. Jednak w wychowanie potomstwa trzeba włożyć wiele pracy, co wpłynie na właściwe zachowanie dorosłych osobników.

Ursony w ZOO

Opieka nad ursonem w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania ursonów. Gryzonie te są zwierzętami roślinożernymi.

W ZOO ich posiłki są odpowiednio urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne i warzywa. Bez problemu mogą spacerować po wybiegu i obgryzać swoje ulubione gałązki drzew iglastych. Opiekunowie niejednokrotnie w różnych zakamarkach wybiegu ukrywają zwierzętom ulubione smakołyki.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Urson amerykański ma tam zagwarantowaną opiekę medyczną i higieniczne warunki życia. Potrzebne szczepienia i opiekę weterynaryjną otrzymuje potomstwo ursonów, które na świat przychodzi w ZOO.

W polskich ogrodach zoologicznych samice ursonów rodzą zdrowe potomstwo. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. W ZOO ursony posiadają swój domek i zwykle duży wybieg porośnięty drzewami iglastymi. Znajdują się na nim również konary i pnie drzew oraz liczne kryjówki.

Takie rozwiązanie podoba się ursonom i osobom zwiedzającym. Zwierzęta mogą tam przechadzać się i samodzielnie poszukiwać pożywienia. Opiekę nad młodym ursonem pełni samica. Natomiast samiec aktywny jest w okresie godowym. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Ursony w ogrodach zoologicznych żyją znacznie dużej niż na wolności.

Opieka nad ursonem wpływa na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Może dotyczyć zwierząt żyjących w naturze i w niewoli. Jest to gatunek najmniejszej troski zaliczony do kategorii LC w czerwonej księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Ludzie naruszając równowagę środowiska, w którym żyją dopuszczają do wymarcia wielu gatunków zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top