GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE PĘDZLOGONA ZWINNEGO
Siedzący pędzlogon zwinny na gałązce wyglądający za liści.

ŻYWIENIE I ZDROWIE PĘDZLOGONA ZWINNEGO

Żywienie i zdrowie pędzlogona zwinnego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Przed zakupem gryzonia trzeba zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat jego życia. Pędzlogon zwinny nie choruje często, gdy otrzymuje zbilansowaną dietę i ma zapewnione higieniczne warunki życia.

Żywienie i zdrowie pędzlogona zwinnego przekłada się na jego wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności w porze nocnej. Profilaktycznie należy systematycznie kontrolować zdrowie podopiecznego w lecznicy dla zwierząt.

Stołówka gryzonia

Żywienie i zdrowie pędzlogona zwinnegoma również duży wpływ na długość jego życia. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w środowisku naturalnym. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy.

Białko zwierzęce nie trzeba podawać częściej, jak dwa razy w tygodniu.

Podstawową dietą tych gryzoni w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym  wcześniej miejscu i w zamkniętym pudełku. Ich pokarm nie odbiega od pożywienia podawanego chomikom czy myszoskoczkom.

Głównymi produktami, jakie powinny znaleźć się w ich pożywieniu są:

  • Mieszanki ziaren, które specjalnie przygotowane są dla gryzoni.
  • Nasiona traw i zboża.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości, pozbawione stęchlizny.
  • Susze roślin i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Drobno pokrojone owoce, warzywa i przeciery owocowe, które nie powodują wzdęć. Pędzlogony zwinnechętnie jedzą jabłka, czereśnie, gruszki, winogrona, rodzynki, suszoną żurawinę, buraki, marchew czy brokuły.
  • Larwy mączniaka, niewielka ilość żywych lub suszonych owadów  lub ugotowane jajo na twardo.
  • Witaminy i kostki mineralne specjalnie przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, orzechy w łupinkach laskowe czy włoskie, gałązki drzew liściastych i krzewów. Są to cenione przysmaki przez gryzonie, a jednocześnie służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze dostęp do świeżej i czystej wody.

Jadłospis pędzlogona zwinnego powinien być urozmaicony, ponieważ podstawą prawidłowej diety jest różnorodność. Są one zwierzętami roślinożernymi. Można podawać gotowe karmy, ponieważ posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest monotonne.

Przysmakiem mogą być jaja przepiórcze i świerszcze.

Mały pędzlogon zwinny śpiący w dłoniach opiekuna.

W życiu zwierząt niezbędna jest woda. Ponadto należy pamiętać, że każdy osobnik ma inne zapotrzebowanie na wodę. Z tego względu najlepiej zapewnić gryzoniom stały dostęp do świeżej wody. Wskazane jest to zwłaszcza w czasie ciąży czy odchowu potomstwa.

Nie wolno zwierzętom podawać czekolady czy cukierków.

Pupila należy karmić raz dziennie. Pokarm powinien być podawany wieczorem, ponieważ pędzlogon zwinny aktywny jest tylko nocą. Resztki niezjedzonego pokarmu niezwłocznie należy usunąć z klatki. Pożywienie, a zwłaszcza świeże owoce czy warzywa trzeba podawać w małych ilościach, żeby nie uległo zepsuciu.  

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Dietę pędzlogona zwinnegonależy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać: orzechy w łupinach włoskie, laskowe i buczynowe lub suchy chleb  w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Pędzlogon zwinny stojący na kamieniu.
By H. Osadnik – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2747988

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie pędzlogona zwinnegomają wpływ na jego kondycję i długość życia. Pędzlogony są bardzo wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. W hodowli domowej, kiedy nie mają styczności z chorobami są przeważnie zdrowe. Konieczne jest sprzątanie reszek niespożytego pokarmu, które mogą być przyczyną chorób układu pokarmowego.

Najczęściej pojawiającą się dolegliwością pędzlogona jest biegunka, której skutkiem jest niewłaściwy pokarm. Stan zdrowia zwierzęcia ulega szybkiej poprawie po usunięciu z jego diety szkodliwych produktów. Obowiązkiem opiekuna jest regularne kontrolowanie zdrowia gryzonia.

Choroby poważniejsze powinny być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii.

Częstymi schorzeniami u tych gryzoni są również urazy i  przerost siekaczy. Najczęściej spowodowane jest to spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Zwierzęta te szybko mogą ulec przeziębieniu, jeżeli temperatura otoczenia jest zbyt niska, lub gryzonie narażone są na przeciągi. Wszelkie rany tych zwierząt mogą być przemywane roztworem soli. Natomiast przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Żywienie i zdrowie pędzlogona zwinnego przekłada się na długość jego życia w warunkach domowych. Troskliwa opieka wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie. Nie należy podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań pędzlogona zwinnego to interesujące hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]