GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad bobrokształtnymi
Opieka nad bobrokształtnymi

Opieka nad bobrokształtnymi

Opieka nad bobrokształtnymi dotyczy zwierząt żyjących w niewoli i na wolności. Gryzonie te w naturze zamieszkują Euroazję oraz Amerykę Północną, Środkową i Południową. Niektóre gatunki żyją również w Polsce. Bobrokształtne można też zobaczyć w ogrodach zoologicznych.

Opieka nad bobrokształtnymi przekłada się na stan ich zdrowia i kondycję. Wpływa też na wygląd i zachowanie tych zwierząt. Do bobrokształtnych  należą trzy rodziny: bobrowate, gofferowate i karłomyszowate. Wiele z tych gryzoni bez problemu przystosowuje się do zmieniających się warunków. Jednak niektóre gatunki są bardziej wymagające i zagrożone wyginięciem.

Bobrowate żyją w rodzinach składających się z rodziców i dzieci. Natomiast gofferowate prowadzą samotny tryb życia. W relacji z innymi osobnikami występują tylko w okresach rozrodczych. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie zadbać o siebie. Niekiedy w przypadku osobników chorych czy okaleczonych potrzebne jest ludzkie wsparcie.

Opieka nad dzikimi bobrokształtnymi

Opieka nad bobrokształtnymi może okazać się potrzebna w ich naturalnym środowisku. Chore albo okaleczone zwierzęta raczej nie przeżyją. Najbardziej na atak ze strony drapieżników narażone są małe gryzonie z rodziny gofferowatych i karłomyszowatych oraz młode osobniki.

Chore, osłabione czy okaleczone stworzenie może nie przeżyć bez ludzkiej pomocy. W takim przypadku opieka polega na podaniu lekarstw przepisanych przez lekarza weterynarii lub opatrzeniu ran i podaniu pokarmu. Po wyzdrowieniu należy wypuścić gryzonia na wolność, ponieważ tylko tam będzie w pełni szczęśliwy.

Opieka nad bobrokształtnymi może dotyczyć całkiem innego przypadku. Jak wiadomo zwierzęta te posiadają siekacze, które rosną nieustannie przez całe ich życie. Bobrokształtne urodzone z wadą zgryzu mogą mieć problemy z przyjmowaniem pokarmu. W takiej sytuacji potrzebna jest specjalistyczna pomoc, polegająca na spiłowaniu zbyt długich zębów.

Bobrokształtne w ogrodach zoologicznych

Opieka nad bobrokształtnymi w ogrodach zoologicznych polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Można tam podziwiać niektóre gatunki tych gryzoni. Personel potrafi odpowiednio zająć się mieszkańcami ZOO. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania bobrokształtnych i wszystkich zwierząt.

W ogrodach zoologicznych posiłki tych zwierząt są urozmaicone. Mają tam podawany przede wszystkim pokarm roślinny, ziemniaki, marchew, sałatę czy nawet bataty. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem wykształceni i przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym bądź są studentami.

W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody, mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki do życia. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne  szczepienia. Opiekunowie ogrodów zoologicznych nie trudnią się oswajaniem zwierząt, najczęściej zajmują się nimi na dystans.

Pracownicy ZOO mając odpowiednią specjalizację opiekują się swoimi podopiecznymi. Muszą również zadbać o czystość pomieszczeń, a także o kwestie administracyjne i techniczne. Personel ZOO często podnosi swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi, a w tym przypadku nad bobrokształtnymi z rzędu gryzoni.

W ogrodach zoologicznych odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt. Budowana jest także duża otwarta przestrzeń dla zwierząt. Takie rozwiązanie przypadło do gustu mieszkańcom ZOO i zwiedzającym. Jest to wspaniały raj dla bobrokształtnych, które mogą same wędrować i zdobywać pożywienie.

Podsumowując opieka nad bobrokształtnymi w niewoli wymaga wiedzy i doświadczenia. Często zwierzęta te uważane są za szkodniki, ponieważ niszczą uprawy rolnicze. Niejednokrotnie bobrokształtne żerują na polach. Największym dla nich zagrożeniem nie są tylko zwierzęta drapieżne, ale przede wszystkim ludzie i ich niszczycielska działalność. Niektóre gatunki bobrokształtnych narażone są na wyginięcie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top