GeoZoo » Gryzoń » Bobrokształtne
Bobrokształtne

Bobrokształtne

Bobrokształtne to świat: zwierząt, typ: strunowców, gromada: ssaków. Należą do podgromady żyworodnych i rzędu gryzoni. Najczęściej są zwierzętami żerującymi w nocy. Liczne gatunki bobrokształtnych różnią się między sobą: masą ciała, rozmiarami oraz wyglądem zewnętrznym i stylem życia.  

Bobrokształtne to typowe gryzonie, którym nieustannie rosną siekacze. Z tego powodu muszą je regularnie ścierać. Zwierzęta te drążą tunele przednimi łapkami i siekaczami. Bobrokształtne na wolności zamieszkują Eurazję oraz Amerykę Północną, Środkową i Południową.

Największymi gryzoniami spośród bobrokształtnych są: bóbr europejski i bóbr kanadyjski z rodziny bobrowatych. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia. Niektóre są zwierzętami ziemnowodnymi, a inne zamieszkują podziemne nory. Bobry wyróżniają się spośród bobrokształtnych, ponieważ są wspaniałymi pływakami i nurkami.  

Podział bobrokształtnych

Bobrokształtne mogą żyć w grupach, tworząc rodziny wraz z dziećmi lub prowadzić samotny styl życia. Długość życia tych gryzoni mieści się w przedziale 5-19 lat. Długowiecznymi ssakami z bobrokształtnych są bobry. Układ systematyczny tych zwierząt oparty jest na przyporządkowaniu gatunków do poszczególnych jednostek systematycznych wyższego rzędu.

Celem takiego podziału jest uporządkowanie wspólnych cech bobrokształtnych. Oznacza to, że gatunek połączony jest w rodzaje, natomiast rodzaje w rodziny. Rodziny podporządkowane są rzędom, rzędy gromadom, a gromady połączone są w typy. Gryzonie te podobnie jak inne zwierzęta podzielone są w układzie systematycznym na: królestwo, typ, gromadę, rodzinę, rodzaj i gatunek.

W systematyce można porównać przedstawicieli rzędów czy rodzin. Stosowane są również dodatkowe kategorie w celu podkreślenia bliższego pokrewieństwa niektórych grup systematycznych. Bardziej szczegółowy podział tworzy podgromady czy podrzędy.

Bobrokształtne

Klasyfikacja rodzin bobrokształtnych

Bobrokształtne to infrarząd, do którego należą rodziny. Metody stosowane w podziale bobrokształtnych można oprzeć na: porównywaniu ich anatomii i morfologii, badaniach DNA i głosów, a także zachowań tych zwierząt.

Do infrarzędu należą trzy współcześnie występujące rodziny:

 • Bobrowate
 • Gofferowate
 • Karłomyszowate

Bobrowate

Do rodziny bobrowatych należy jeden żyjący w dzisiejszych czasach rodzaj. Jest to bóbr, który w środowisku naturalnym obejmuje gatunki występujące w Eurazji i Ameryce Północnej. Należą do nich: bóbr europejski i bóbr kanadyjski. Bobry są dużymi ssakami. Długość ciała bez ogona mieści się w granicach 80-90 cm. Ogon mierzy 20-30 cm. Masa ciała wynosi 15-20 kg, a niekiedy nawet 30 kg.

Gryzonie te posiadają na tylnych łapach, pomiędzy palcami błonę pławną służącą do pływania. Posiada nieprzemakalne futro dzięki produkowanej wydzielinie, którą przenosi na całe ciało. Futro bobra przystosowane jest do pływania i nurkowania. Wyposażony jest również w trzecią powiekę, która chroni oczy zwierzęcia. Z tego powodu świetnie widzi pod wodą.

Bobrowate większość swojego życia spędzają w wodzie. Bytują przeważnie nad brzegami wód, które porośnięte są topolami i wierzbami. Taki styl życia im odpowiada, ponieważ kora z drzew jest ich podstawowym wyżywieniem. Z gałęzi drzew budują tamy na wodzie. Topolę o średnicy 30 cm są wstanie ściąć w 15 minut.

Gofferowate

Do rodziny gofferowatych należy jedna podrodzina z plemionami i rodzajami. W naturze występują w Ameryce Północnej i Środkowej. To małe gryzonie, które mogą ważyć od 50 g do 900 g. Zwierzęta te prowadzą podziemny i samotny styl życia. Tylko w okresie rozrodu tworzą pary. Posiadają zewnętrzne worki policzkowe, w których przenoszą pokarm i materiał budulcowy. Żerują najczęściej na powierzchni ziemi.

Po ciąży samica rodzi 2-5 młodych, które są ślepe i nagie. Norę matki wcześniej opuszczają samce niż samice. Dobrze adoptują się w zmiennym środowisku. Często można spotkać je na terenach rolniczych, gdzie traktowane są jako szkodniki. Gofferowatym nie grodzi wyginięcie poza nielicznymi gatunkami. Długość ich życia wynosi 5 lat.

Karłomyszowate

Karłomyszowate nazywane szczuroskoczkami. Zwierzęta te w środowisku naturalnym spotykane są w Ameryce. Preferują tereny pustynne. Niektóre gatunki zamieszkują lasy. Prowadzą nocny tryb życia. Samice mogą rodzić kilka razy w roku.

Do tej rodziny należą trzy podrodziny wraz z rodzajami:

 • Rodzina karłomyszy
  • rodzaj karłomysz
 • Rodzina szczuroskoczki
  • rodzaj szczuroskocznik
  • rodzaj chomikomyszka
 • Rodzina szczuroskoczniki
  • rodzaj odskoczek
  • rodzaj szczuroskoczek

Zwierzęta te wyglądem przypominają koszatniczki. Mają krótkie nogi, gdzie tylne są dłuższe od przednich. Posiadają zewnętrzne torby na bokach głowy, które wykorzystywane są do przenoszenia pokarmu. Ich podstawowym pokarmem są nasiona i zielone części roślin. Niektóre gatunki karłomyszowatych nigdy nie piją wody.

Bobrokształtne to interesujące zwierzęta. Niektórym gatunkom, bardziej wymagającym grozi wyginięcie. Najczęściej spowodowane jest to niszczycielską działalnością człowieka. Bobrokształtne w niektórych rejonach uważane są za szkodniki. Spadła liczebność niektórych gatunków i ograniczony został zasięg ich występowania.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top