GeoZoo » Zoologia » Fretka
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą albinotyczną tchórza pospolitego. Doskonale wypełni miejsce pomiędzy psem, a kotem. Fretka nie jest zwierzęciem stadnym.

Fretka jest żywiołowym zwierzątkiem dla osób cierpliwych. Nie trzeba wyprowadzać jej na długie spacery poza domem, co jest niezbędne w przypadku psa. Jednak należy pamiętać, że potrzebuje dużo ruchu również poza klatką, zabawy i kontaktu z opiekunem, a także krótkich spacerów na świeżym powietrzu.

Fretka jest trzecim co do popularności zwierzęciem hodowlanym w amerykańskich domach. Jej zalety także docenili Brytyjczycy, którzy chętnie trzymają te futrzaki w domu. W Polsce ludzie podchodzą do fretek z rezerwą, co zapewne wynika z brakiem niedostatecznej wiedzy na ich temat. 

Krótka historia fretki

Fretka została udomowiona około 3000 lat temu i pochodzi ona z Europy. Do Stanów Zjednoczonych zostały przywiezione około 300 lat temu. Rzymianie doceniając spryt i zwinność fretek wykorzystywali je do polowań, które po pewnym czasie stały się popularne w całej Europie. Często zwierzątka te były wpuszczane do norek królików, które nie miały możliwości ucieczki, ponieważ ich wyjścia myśliwi zabezpieczyli siatką.

Poza tym fretki towarzyszyły marynarzom w morskich podróżach, gdzie na statkach doskonale radziły sobie z tępieniem niepożądanych szkodników. Całkowicie bezpieczne były również spichlerze z zapasem zboża, ponieważ na ich straży stały fretki, których zapach myszy wyczuwały z daleka i nawet nie ośmieliły się zbliżyć. Z biegiem wieków fretki zastąpione zostały kotami, które stały się pogromcami gryzoni, a fretki towarzyszami ludzi.

Popularność fretek

Fretki zagrały w dużo filmach, co zwiększyło ich popularność. Przykładem jest „Gliniarz w przedszkolu” z Arnoldem Schwarzenegerem, “Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” czy „Starship Troopers”. Poza tym w Stanach Zjednoczonych istniało miasto w stanie Ohio o nazwie Ferretville, które w dokładnym tłumaczeniu oznacza „miasto fretek”, które było centrum hodowli tych miłych futrzaków. 

Fretka

Charakterystyka fretki

Fretka jest niedużym czystym i kontaktowym zwierzątkiem, którego długość ciała samica wynosi w granicach 40 – 65 cm wraz z ogonem, natomiast samica jest przeważnie mniejsza, nawet o połowę długości samca. Fretka waży od 40 dag do 2 kg, gdzie samice są zwykle mniejsze od samców. Waga zwierzęcia zwiększa się jesienią, a zmniejsza latem, nawet o 40%.

Stworzenie posiada duże uszy, które wymagają regularnego czyszczenia. Ma ostre pazury, które nie chowają się tak, jak u kota, dlatego należy je regularnie przycinać. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 6 miesięcy. Czas trwania ciąży samicy wynosi około 42 dni, a wielkość miotu to średnio 8 osobników. Ilość miotów to dwa w roku.

Fretka posiada krótkie, gładki i miękkie w dotyku futerko, które zmienia dwa razy do roku, na wiosnę i jesień. Najczęściej spotykanym umaszczeniem fretki jest ciemne, tzn. czarnobrązowe z widocznymi żółtymi i brązowymi prześwitami i jasna sierść wokół oczu, nosa i uszu. Fretka może mieć również inne ubarwienie: białe, cynamonowe czy brązowe.

Długość jej życia wynosi w granicach 6 – 10 lat, a nawet 12 lat.

Fretka

Temperament fretki

Fretka jest inteligentnym zwierzątkiem, przyjaźnie nastawionym do człowieka. Z natury to psotny, kontaktowy i ciekawy świata drapieżnik, który potrafi dostosować się do rytmu życia domowników, ale niekiedy bywa uparta. Przeważnie śpi około 15 godzin na dobę. Dobrze czuje się w grupie, a także w pojedynkę, dotrzymując towarzystwa domownikom. Zwierzę przestraszone, jak również znaczące teren wydziela intensywny piżmowy zapach.

Oswojonego podopiecznego bez problemu można brać na ręce. Podczas pieszczot może delikatnie gryźć swojego opiekuna, co jest tylko elementem zabawy. Lubi łóżka przykryte narzutą czy kocem, gdzie po figlach zmęczona może zasnąć. Oswojona fretka jest przyjacielem i towarzyszem dnia codziennego człowieka.

Fretki są dobrze nastawione do dzieci, ale ich wspólne zabawy powinny być kontrolowane przez osobę dorosłą.

Fretka akceptuje często towarzystwo innego zwierzęcia w domu, zwłaszcza psa czy kota. Największą szansę na zgodę i wspólną egzystencję mają pupile, które chowane są wspólnie od małego. Należy jednać pamiętać, że nie zawsze dorosłemu psu fretka może przypaść do gustu, co w rezultacie skończyć się może tragicznie dla fretki. Ponadto drapieżnika tego nie powinno dołączać się do gryzoni, które mogą być przez fretkę zaatakowane.

Fretka jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają sympatycznego towarzysza życia. Człowiek może cieszyć się przez długie lata towarzystwem tego stworzenia, kiedy będzie się o nie w sposób odpowiedni troszczył. Do obowiązków opiekuna należy przede wszystkim dbanie o zdrowie i samopoczucie pupila.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top