Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi się z rodzaju myszorówki. Jest delikatnym i sympatycznym stworzeniem. Mastomys przy troskliwej opiece może cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie.
Mastomys nazywana jest również myszorówką. Gatunki tych zwierząt w środowisku naturalnym bytują w Afryce. Zwierzęta te aktywne są całą dobę, ale najbardziej nocą. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Ze względu na nieduże wymagania i łatwość utrzymania, polecane są poczatkującym hodowcom i pasjonatom małych gryzoni. Długość ich życia sięga 3 lat.
Podział systematyczny mastomysy
Mastomys można utrzymywać w domowych warunkach. Gryzonie te wykazują większe pokrewieństwo ze szczurami niż z myszami. W hodowli nie jest praktykowane krzyżowanie z tymi gatunkami. Podział mastomysów polega na biologicznej klasyfikacji tych ssaków. Jest to odzwierciedlenie pokrewieństwa pomiędzy nimi.
Układ systematyczny myszorówek oparty jest na przyporządkowaniu gatunków do poszczególnych jednostek systematycznych wyższego rzędu. Celem takiego podziału jest również uporządkowanie wszystkich wspólnych cech zwierząt. Oznacza to, że gatunek połączony jest w rodzaje, natomiast rodzaje w rodziny.
Rodziny podporządkowane są rzędom, rzędy gromadom, a gromady połączone są w typy. W systematyce można porównać przedstawicieli gromad, rzędów czy rodzin. Stosowane są również dodatkowe kategorie, w celu podkreślenia bliższego pokrewieństwa niektórych grup systematycznych.
Rodzaj myszorówka sklasyfikowany jest w 8 żyjących współcześnie gatunkach, do których należą:
- angolańska,
- myszorówka awaszańska,
- myszorówka bagienna,
- myszorówka biało-ruda,
- myszorówka czadyjska,
- myszorówka natalska,
- myszorówka przylądkowa,
- myszorówka zalewowa.
Wygląd zewnętrzny
Mastomys to nieduży gryzoń, który dorasta do 17 cm. Długość ogona wynosi około 12 cm. Masa ciała w zależności od gatunku waha się w granicach 10-150 g. Ssaki te posiadają wąski pyszczek i krępą budowę ciała. Charakteryzują się dużymi i wypukłymi oczami, osadzonymi blisko siebie. Posiadają nieowłosione uszy, które są zaokrąglone na końcach.
Samice mają bardzo dużą liczbę sutków, których może być nawet 14 par i widoczne są już w wieku kilku dni życia gryzonia. Samce mają dobrze widoczne jądra. Futerko mastomysów jest miękkie i gęste. W hodowli występuje wiele odmian barwnych. Ciekawymi umaszczeniami są: albinotyczna, biała, szampańska, golden yellow, cynamonowa i łaciata.
Charakter i temperament
Mastomys to bardzo miłe i sympatyczne zwierzątko. Zwierzęta te nie są agresywne wewnątrz swojego gatunku. Można je utrzymywać parami lub w grupach mieszanych. Samice i samce dogadują się z osobnikami tej samej płci. Temperatura otoczenia powinna wynosić powyżej 10oC, ponieważ są to gryzonie ciepłolubne. Nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.
Mastomys jest zwierzęciem raczej nieufnymi w stosunku do ludzi. Można jednak oswoić to stworzenie, podobnie jak inne gryzonie. Myszorówki są szybkimi i bardzo żywotnymi zwierzętami. Uwielbiają kopać nory w podłożu, słabo skaczą, ale preferują wspinaczki. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu. Niszczą elementy plastikowe i drewniane w klatce.
Rozmnażanie mastomysów
Mastomys osiąga dojrzałość płciową w wieku do 10 tygodnia życia. Do rozrodu nie powinna wcześniej przystąpić, jak po ukończeniu 4 miesiąca życia. Gryzonie te są bardzo płodne. Długość ciąży wynosi około 3 tygodni. W jednym miocie może przyjść na świat nawet ponad 20 noworodków. Najczęściej rodzi się około 10 młodych.
Zwierzęta te są gniazdownikami. Młode rodzą się nagie i dopiero po tygodniu widoczny jest na ich ciele delikatny meszek. Masa ciała noworodka wynosi około 2 gramów. Po dwóch tygodniach zaczynają widzieć. Samice troskliwie opiekują się potomstwem. W razie nieodpowiedniej diety bądź braku kryjówek może ujawnić się u nich kanibalizm.
Mastomys w naturalnych warunkach uważana jest za szkodnika niszczącego uprawy rolne. Ze względu na szybkie rozmnażanie gryzonie te hodowane są na karmę dla mięsożernych zwierząt. Natomiast w placówkach badawczych utrzymywane są, jako zwierzęta laboratoryjne. W niektórych rejonach naszej planety amatorski chów myszorówek jest zabroniony.