GeoZoo » Gryzoń » Największy przedstawiciel wielkoszczurów
Największy przedstawiciel wielkoszczurów

Największy przedstawiciel wielkoszczurów

Największy przedstawiciel wielkoszczurów to wielkoszczur południowy. Należy on do rzędu: gryzoni, nadrodziny myszowych i rodziny malgaszomyszowatych. Wielkoszczur południowy zamieszkuje tereny Afryki Środkowej i Wschodniej, co uzależnione jest od podgatunku.

Największy przedstawiciel wielkoszczurów został po raz pierwszy opisany w 1904 roku. Dokonał tego brytyjski zoolog Michael Rogers Oldfield Thomas, który jest autorem kilku tysięcy naukowych nazw gatunków i rodzajów ssaków. Wielkoszczurowi południowemu nadał nazwę Cricetomys ansorgei

Charakterystyka ogólna

Największy przedstawiciel wielkoszczurów jest średniej wielkości gryzoniem z rodzaju wielkoszczura. Długość głowy wraz z ogonem wynosi 29-42 cm, a długość ogona mieści się w przedziale 35-45 cm. Samce są większe od samic. Ich masa ciała wynosi 1-2,8 kg, a samic 0,9-1,4 kg.

Wielkością zwierzęta te zbliżone są do wielkoszczurów gambijskich, ale są od nich trochę większe i posiadają masywniej zbudowaną czaszkę. Ciało pokryte jest sierścią o barwie brązowej w przeciwieństwie do szczurów gambijskich, które mają szary grzbiet.

Największy przedstawiciel wielkoszczurów prowadzi nocny styl życia. Zajmuje nory wyposażone w komory: sypialnię, spiżarnię, rozpłodową z gniazdem. W skład diety tego gryzonia wchodzą przede wszystkim: ziarna zbóż, zielone części roślin, nasiona, owoce i drobne owady.

Wielkoszczury w odróżnieniu od szczurów europejskich posiadają worki policzkowe, w których przenoszą pokarm. Po odpowiedniej tresurze potrafią wykrywać miny lądowe i materiały wybuchowe. Wielkoszczur znalezienie miny sygnalizuje drapaniem w ziemię. Przy swojej niskiej masie ciała nie jest w stanie uruchomić zapalnika.

Wielkoszczur Magawa

Największy przedstawiciel wielkoszczurów Magawa wykrywał miny w Kambodży. To najsłynniejszy szczur świata, który urodził się w listopadzie 2013 roku. Ofiarnie pracując uratował życie wielu ludzi. Z tego powodu został odznaczony złotym medalem przez brytyjską organizację charytatywną People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA).

Medal został dopasowany do jego obróżki. Po odpowiednim szkoleniu gryzoń ten wykrył 71 min lądowych i 38 niewybuchów. Był on w stanie przeszukać w pół godziny obszar o powierzchni 200m2. Oznacza to, że człowiek z wykrywaczem metali dokonałby tego w ciągu 4 dni. Wielkoszczur Magawa miał wspaniały węch, gdy wyczuł minę dokładnie wskazał jej lokalizację.

Magawa w 2021 roku przeszedł na emeryturę w wieku 7 lat, a w styczniu 2022 roku skończył życie, mając 8 lat. Miał on ponad 70 cm długości wraz z ogonem i ważył ponad 1 kg. W Kambodży uznany został za bohatera i pozostanie na zawsze w pamięci miejscowej ludności. Odwaga i ciężka praca Magawy przysłużyła się temu państwu.

Największy przedstawiciel wielkoszczurów bywa przedmiotem polowań ze względu na mięso. Zwierzęta te są płodne. Zdolność do rozrodu osiągają w wieku 5-7 miesięcy. Ciąża trwa około 35 dni. Na świat przychodzi 1-5 noworodków. Gatunek ten może żyć 8 lat, a nawet dłużej. Wielkoszczur południowy nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.