GeoZoo » Ptak » Najcięższy ptak latający
Najcięższy ptak latający

Najcięższy ptak latający

Najcięższy ptak latający to samiec dropia olbrzymiego, który należy do infragromady ptaków neognatycznych. To duże stworzenie pochodzi z rzędu dropi i rodziny dropiowatych oraz rodzaju Ardeotis. Zamieszkuje południowo-wschodnie tereny Afryki. Drop olbrzymi jest blisko spokrewniony z dropiem arabskim.

Najcięższy ptak latający występuje na obszarach sawanny o klimacie tropikalnym. Zwierzęta te mogą tworzyć grupy składające się z 5-6 osobników lub stada nawet z 40 dropiów. W grupie niektóre osobniki mogą przebywać od siebie w odległości około 100 m. Najliczniejsze stada można spotkać na terenie obfitującym w pokarm i wodę. Drop olbrzymi żyje na zakrzaczonych półpustyniach i obszarach trawiastych.

Wyróżnione zostały dwa podgatunki:

  • Drop olbrzymi – Ardeotis kori struthiunculus, zamieszkujący Etiopię i północną Somalii, aż do Ugandy i północnej części Tanzanii.
  • Drop olbrzymi – Ardeotis kori kori, który występuje na terenach południowej części Angoli na południe po Republikę Południowej Afryki, a na wschód po Zimbabwe oraz południowy Mozambik.

Wygląd zewnętrzny gatunku

Najcięższy ptak latający to dostojny ptak o charakterystycznym wyglądzie. Samica waży 4-7 kg, długość jej ciała wynosi 80-120 cm, rozpiętość skrzydeł dochodzi do 220 cm, a wysokość nie przekracza 60 cm. Samiec jest dwa razy cięższy i wyższy od samicy. Masa jego ciała wynosi 7-18 kg. Znane są przypadki ważące nawet 20 kg.

Natomiast długość ciała samca mieści się w granicach 120-150 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 230-275 cm, a wysokość 71-120 cm. Masa ciała dropia olbrzymiego jest bardzo zmienna. Mają na nią wpływ warunki pogodowe i dostępność pożywienia. Drop posiada długi i prosty dziób, który spłaszczony jest  u podstawy.

Oczy tego ptaka mają jasno-żółtawy odcień. Drop olbrzymi na czubku głowy posiada pęczek dłuższych piór, który zwany jest grzebieniem. Ma długie i mocne nogi koloru żółtego, których stopy zakończone są 3 palcami. Głowa, szyja i pierś jest koloru brudnobiałego z ciemnymi przyprószeniami. Natomiast grzbiet i skrzydła brązowe, a brzuch biały.

Na szyi i aż po piersi tworzy się kołnierz z nastroszonych piór. Sprawia to, że szyja wydaje się grubsza. Obie płcie mają podobne upierzenie. Jednak różnią się między sobą masą ciała i rozmiarami. Samice posiadają szczuplejszą szyję, cieńsze nogi oraz krótsze stopy i ogon. Płeć tych ptaków nie jest trudna do rozróżnienia.

Młode dropy przypominają dojrzałe samice. Różnią się jednak krótszymi piórami na głowie i szyi oraz ciemniejszym upierzeniem. Poza tym są lżejsze od dorosłych osobników, mają jaśniejsze oczy i bardziej cienką szyję.  Pióra tych ptaków wrażliwe są na światło, dlatego u podstawy nabierają różowego odcienia.

Najcięższy ptak latający

Styl życia

Najcięższy ptak latający nie unosi się zbyt wysoko i nie pokonuje dalekich dystansów, gdyż woli spacerować po podłożu. W poderwaniu się od ziemi wkłada dość dużo wysiłku. Macha przy tym rytmicznie swoimi dużymi skrzydłami, a szyja i nogi są wyprostowane. Przy lądowaniu jego skrzydła wciąż są rozłożone. Składa je dopiero, gdy już znajduje się na ziemi.

Dropy migrują lokalnie tylko nocą. Prawdopodobnie większość z nich prowadzi wędrowny styl życia. Spowodowane jest to intensywnymi opadami deszczu lub zbyt nasilającą się suszą. Samiec pokonuje wówczas około 85 km i w następnym sezonie powraca na swoje terytorium. Samice nie przemieszczają się często.

Drop większość czasu spędza chodząc po ziemi. Jest bardzo ostrożnym i czujnym zwierzęciem. W przypadku zagrożenia kuca lub biegnie, ale niekiedy wykazuje swą odwagę wobec ludzi. Chodząc powoli porusza delikatnie głową, obracając ją o kąt około 50O. Napotykając na swej drodze  zwierzę drapieżne zastyga w bezruchu, żeby uniknąć wykrycia.

Drop olbrzymi nie jest hałaśliwym ptakiem, jeżeli czuje się bezpiecznie. Natomiast w sytuacji zagrożenia wydaje głośne, szczekająco-warczące dźwięki, które powtarza przez około 10 minut. Najczęściej odgłosy te emituje samica, zwłaszcza w obronie potomstwa. Poza okresem rozrodczym samice częściej wydają głośne dźwięki niż samce.

Ptasia dieta

Najcięższy ptak latający bytuje w parch bądź w małych stadach. Jest zwierzęciem wszystkożernym. Kroczy on dumnie i majestatycznym krokiem, przekopując ziemię swym dziobem w poszukiwaniu pożywienia. W skład jego diety wchodzą: nasiona, owady, pajęczaki, gryzonie i nieduże gady.

Najcięższy ptak latający chętnie spożywa koniki polne, gąsienice, szarańczą czy żuki gnojowe. Dietę swoją uzupełnia mięczakami i skorpionami. Sukcesywnie poluje na: węże, jaszczurki i kameleony, a także  pisklęta. Nie pogardzi również ptasimi jajami, termitami, a nawet padliną. Zwierzęta te żerują na ziemi.

W diecie tych ptaków nie może zabraknąć pokarmu roślinnego, takiego jak: trawy, świeże liście, korzenie, nasiona, kwiatostany, bulwy, jagody i dziko rosnące melony. Drop pije wodę regularnie, jeżeli ma do niej dostęp, delikatnie ją zlizując. Jednak nie przeszkadza mu przebywanie nawet w znacznej odległości od zbiornika wodnego.

Najcięższy ptak latający

Ptasie gody

Najcięższy ptak latający nie tworzy własnych gniazd. Okres sezonu rozrodczego uzależniony jest od podgatunku. Ardeotis kori struthiunculus rozmnaża się od grudnia do sierpnia, a Ardeotis kori kori od września do lutego. Liczba lęgów zmniejsza się znacznie w okresie suszy lub ptaki te wcale nie przystępują do rozrodu.

Dropy tworzą pary dla celów rozrodczych, a później często rozpoczynają niezbyt dalekie podróże. W okresie godowym samice zbierają się w jednym miejscu i rywalizują o względy samców. Jednak ostatecznie to samica wybiera swojego partnera. Samiec w okresie lęgowym wykonuje taniec godowy.

Swoje popisy demonstruje zwykle rano i wieczorem. Podczas łączenie się w pary wydaje przed świtem bardzo doniosłe dźwięki. Jeden samiec może kopulować z kilkoma samicami. Podczas kilku sekundowego stosunku płciowego partnerzy mają nastroszone pióra. Podczas kopulacji samiec dziobie samicę w głowę i porusza przy tym skrzydłami.

Rozmnażanie dropia olbrzymiego

Najcięższy ptak latający płci żeńskiej w płytkim zagłębieniu wykopanym w ziemi składa 1-3 jaja. Lęgowisko pozbawione jest wyściółki. Skorupki jaj są błyszczące. Barwa ich jest oliwkowa, ciemno-płowa lub brązowa z  szarymi, jasno-fioletowymi bądź brązowymi plamkami.

Lęgowisko umiejscowione jest najczęściej w pobliżu skał, kopca termitów, krzewu czy drzewa. Jest ono trudne do wykrycia przez człowieka. Samica podczas wysiadywania jaj rzadko spożywa pokarm i nie pije wody. Dla lepszego zakamuflowania miejsca lęgowego trzyma na grzbiecie opadłe z drzew liście.

Opuszcza na chwilę gniazdo tylko w celu zaspokojenia głodu. Inkubacja trwa w granicach 23-28 dni. Po tym czasie na świat przychodzi potomstwo dropia olbrzymiego. Masa ciała noworodków wynosi w granicach 78-116 g, które bardzo szybko przybywają na wadze. Pisklęta po kilku godzinach już chodzą, a po 40 dniach od wylęgu uczą się latać.

Samodzielne loty zaczynają odbywać po około 3,5 miesiącach od przyjścia na świat. W drugim roku życia potomstwo opuszcza matkę. Drop olbrzymi dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-4 lat. Średnio powyżej 60% wylęgów kończy się powodzeniem i jedno z dwóch piskląt osiąga dojrzałość.

Najcięższy ptak latający  jest dużym i wspaniałym okazem. Gatunkowi temu grozi wyginiecie. Ptaki te łączą się w grupy w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa przed drapieżnikami. Pomaga to im również w znalezieniu głównego źródła pokarmu. Długość życia tego gatunku w naturze nie jest znana. W niewoli mogą dożyć do 28 lat, a nawet dłużej.

Scroll to Top