GeoZoo » Kot » Jakie dźwięki wydają koty?
Jakie dźwięki wydają koty?

Jakie dźwięki wydają koty?

Jakie dźwięki wydają koty? Koty wydają rozmaite dźwięki. Zwierzęta te są bardzo rozmowne i świetnie rozwinięte wokalnie. Koty i psy to najbardziej popularne zwierzęta domowe na świecie. Koty domowe żyją znacznie dłużej niż ich dzikie krewniaki.

Jakie dźwięki wydają koty? Dźwięki wydawane przez koty pomagają im w komunikowaniu się z osobnikami tego samego gatunku, z innymi zwierzętami i ludźmi. Życie kocich przodków kryje wiele tajemnic. Opiekun powinien przyzwyczajać pupila do swojego głosu, od pierwszych dni poznawania otoczenia.

Kocie sygnały dźwiękowe

Jakie dźwięki wydają koty? Każde stworzenia ma również zasób swoich indywidualnych dźwięków, które wydają w określonych sytuacjach. Kot potrafi wysyłać specjalne dźwięki wprost do swojego opiekuna, który może je usłyszeć. Koci przyjaciel umie modulować głosem, który gwarantuje najszybszą odpowiedź.

Na pewno wszyscy opiekunowie więcej niż jednego kota, potrafią rozpoznać głos konkretnego zwierzęcia. Oddzielną grupę dźwięków tworzą różne rodzaje mruczenia w zależności od odczuwalnego bólu lub kociego zadowolenia. W inny sposób mruczy ciężko chory kot, niż kotka do swoich kociąt.

Kot może mruczeć również, kiedy jest zestresowany i wystraszony.

Kocie odgłosy można podzielić na:

  • pojedyncze miauknięcie,
  • miałczenie,
  • świergot,
  • chrząkanie,
  • trel,
  • jęczenie,
  • syczenie,
  • warknięcie,
  • pomruk,
  • pisk,
  • wrzask,
  • plucie,
  • skrzek,
  • krzyk defensywny i ofensywny.

Jakie dźwięki wydają koty? Zwierzęta te są w stanie naśladować płacz dziecka, ponieważ zdają sobie sprawę, że na ten dźwięk człowiek zareaguje. Niektórzy badacze proponują nagrywanie dźwięków kota, aby go lepiej zrozumieć. Każdy kot w poszczególnych sytuacjach wydaje własne, indywidualne dźwięki.

Znaczenie kociej wokalizacji

Jakie dźwięki wydają koty? Sygnały dźwiękowe obejmują różnorodne elementy wokalizacji, które dostosowane są do odbiorcy i przekazu. Należy właściwie odbierać  i rozumieć sygnały dźwiekowe wysyłane przez kota. Zakres wokalny tych zwierząt wykracza poza skalę słyszalności dla ucha ludzkiego.

Zostało sklasyfikowanych ponad 100 dźwięków wydawanych przez koty. Z tego tylko zaledwie 30% jest słyszalnych dla człowieka. Pozostałe 70% pozostaje w zbyt wysokiej częstotliwości dla ludzkiego aparatu słuchowego.

Kocia wokalizacja posiada dwojakie znaczenie:

  1. Służy przekazaniu bezpośredniej informacji, gdzie jest mowa przeważnie o sygnałach odstraszających. Na przykład prychanie, plucie, warczenie, syczenie czy zawodzenie w specyficzny sposób. Tak najczęściej rozmawiają ze sobą koty, które doprowadzone są do ostateczności. Oznacza to, że zostały wyczerpane dotychczasowe formy dialogu.
  2. Służy wysyłaniu sygnałów na odległość, gdzie zwierzęta potrafią się nawoływać. Często w ten sposób kotka nawołuje swoje dzieci, koty namawiają się do zabawy, wzywają pomocy czy wzajemnie ostrzegają o niebezpieczeństwie. Najlepszym przykładem jest kotka podczas rui, która głośno obwieszcza, że poszukuje partnera. Wysyłanie sygnałów na odległość posiada znacznie więcej funkcji:
  3. Kotka nawołuje swoje kocięta w przypadku, gdy się rozbiegną.
  4. Kot poprzez wysyłanie sygnałów dźwiękowych wzywa pomocy w przypadku, kiedy nie może się wydostać z miejsca, w którym utknął. Najczęściej dotyczy to kotów oswojonych, które egzystują z ludźmi.
  5. Koty nawołują się do zabawy bądź poszukują za pomocą wydawanych dźwięków wokalnych.
  6. Koty żyjące w grupie ostrzegają się nawzajem o zbliżającym się niebezpieczeństwie. 

Jakie dźwięki wydają koty? Kocie dźwięki posiadają bardzo dużo przyjaznych sygnałów. Najczęściej używane są one w rozmowie z człowiekiem, rzadziej w komunikacji pomiędzy innymi zwierzętami. Jednak część komunikatów może być zakłócona z powodów urazów czy elementów fizjologicznych.

Został stwierdzony pozytywny wpływ kociego mruczenia na aspekty ludzkiego zdrowia. Odbierane kocie wibracje obniżają ciśnienie krwi i wyciszają człowieka. Dobrze jest nagrać kota wokalizację, a następnie przeanalizować z konkretnymi sytuacjami. Proponowane przez badaczy takie doświadczenie może okazać się bardzo ciekawe.

Jakie dźwięki wydają koty? Podsumowując koty swoimi wokalnymi umiejętnościami wzbudzają ludzką ciekawość. Dodatkowo kocięta uczą się przez naśladownictwo. Najlepsze efekty daje wczesna nauka. Wspaniałym wzorem do naśladowania są inne koty, za którymi mogą podążyć. Wiele kocich dźwięków nie jest słyszalna dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top