GeoZoo » Gryzoń » Imię dla gryzonia
Imię dla gryzonia

Imię dla gryzonia

Imię dla gryzonia nie tylko jest wyznacznikiem jego wyglądu, zachowania czy temperamentu, ale również świadczy o jego opiekunie. Imię powinno być krótkie, przyciągać uwagę gryzonia, chociaż nie wszystkie na nie właściwie reagują lub nie mają świadomości, jakie noszą imię.

Imię dla gryzonia wybiera jego opiekun często wraz z pozostałymi członkami rodziny spośród imion najbardziej popularnych, ale również mało znanych. Imię powinno być nie tylko krótkie, ale także łatwe do zapamiętania i wymawiania dla wszystkich domowników. Trudno stwierdzić czym się przy wyborze imienia ludzie sugerują. Nierzadko brany jest pod uwagę wygląd gryzonia, jego usposobienie, a szczególnie płeć.

Imiona bajkowych bohaterów

Imię dla gryzonia często pochodzi od imion bajkowych bohaterów książkowych i filmowych. Na przykład doskonałym wyborem będzie nazwać mysz: Miki, Minnie, Mortimer, Bernard czy Bianka. Filmy animowane Walta Disneya z Myszką Miki są najbardziej popularnymi bajkami z udziałem gryzoni, gdzie głównym i jednocześnie tytułowym bohaterem jest Myszka Miki, a jego narzeczoną Myszka Minnie. Natomiast Mortimer to rywal Miki.

Imię dla gryzonia można także wybrać ze znanego amerykańskiego filmu animowanego, jakim jest „Bernard i Bianka”, który został stworzony w studiach Walta Disneya w 1977 roku, a jego bohaterami są dwie myszki, szara i biała. Ta pełna przygód barwna historia o przyjaźni wyraźnie ukazuje te małe i sympatyczne gryzonie, które wyruszyły na pomoc dziewczynce, ponieważ ona weszła w konflikt ze złymi mocami.

Kontynuacją tej bajki dla dzieci jest film z lat dziewięćdziesiątych „Bernard i Bianka w krainie kangurów.

Te dwa popularne imiona dla myszy to również dobry wybór. Znane z filmów nie są tylko myszy, ale również szynszyle ze względu na swój wygląd i charakter, co zostało zauważone i docenione przez wiele firm. Te gryzonie o wyglądzie pluszowej zabawki wykorzystywane są w licznych grach komputerowych, kampaniach reklamowych, a także w bajkach dla dzieci.

Gimera to wspaniałe imię dla szynszyli z krótkometrażowego filmu animowanego „Big Buck Bunny”, który został zrealizowany przez Blender Institute, a jego premiera odbyła się w 2008 roku. Bohaterami tej bajki dla dzieci są zwierzęta leśne, miedzy innymi szynszyla o imieniu Gimera. Natomiast dla wiewiórek, np. Frank czy Rinky. To tylko kilka bajkowych przykładów.

Świnka morska 2

Imiona ludzkie

Niekiedy opiekun gryzoni wybiera dla swojego podopiecznego imię ludzkie. Na przykład dla gryzonia męskim imieniem może być: Lucek, Staś, Bolek, Maciek, Ferdek czy Kuba. Żeńskimi imionami, które dobrze sprawdzą się w praktyce to: Lila, Irka, Asia, Tosia, Maja. Imiona mniej popularne wśród ludzi cieszą się większą popularnością w świecie zwierząt, np. Lena, Blanka, Wiki, Bazyl czy Seba.

Z imion zagranicznych popularne są w naszym kraju i odpowiednie dla samiczek, m.in. Ana, Sara, Lara, Greta, Gabi, Wendy, Lisa, Sabrina, Coco, Paula czy Lily. Natomiast dla samców sprawdzą się z imion zagranicznych, np. Donald, Leonardo, Charlie, Tim, Edi, Luter, Tommy, Harry, Alan, Bruno, Milan. Wybór imienia zagranicznego będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie się ono kojarzyło z członkami rodziny czy znajomymi.

Imiona typowe dla zwierząt

Imię dla gryzonia, które nadawane jest wyłącznie zwierzętom nie stanowi obrazy wśród ludzi, ponieważ nie jest nadawane człowiekowi. Przykładem takich imion męskich mogą być: Puszek, Gucio, Dodo, Tofik, Koko, Dżeki, Figo, Pysio, Maksio, Bobo, Uszatek, Puchatek, Śpioch zaś imion żeńskich to: Kulka, Pysia, Lala, Barbi, Frotka, Kropka, Kita, Psotka.

Chomik Dżungarski

Historyczne imiona dla gryzoni

Często o wyborze imienia decydują sławne postacie historyczne i mitologia rzymska czy grecka, np. Hades, Cezar, Zeus, Sokrates, Platon, Marks, Apollo, Brutus, Orfeusz, Odys czy Herkules. Gryzoń może również nosić imię sławnych kompozytorów Mozarta, Chopina czy Beethovena. Te imiona doskonale nadają się dla samców. Natomiast samiczki można nazwać: Atena, Penelopa, Chimera,  Oktawia czy Hera. 

Imiona z dziedziny geografii i muzyki

Niekiedy zdarza się, że opiekun gryzonia nazywa swojego pupila nazwą kontynentu, rzeki czy wulkanu. Przykładem może być Europa, Azja, Afryka, Missisipi  czy Etna, który jest znanym wulkanem. Właściciel gryzonia może nadać mu także imię Ural czy Teksas. Pod tym względem jest wiele nieograniczonych możliwości.

Popularne są imiona z dziedziny muzyki, np. Nutka, Akord, Etiuda, Bas czy Opera. Często nazywają swoich podopiecznych pasjonaci muzyki, którzy chcą przez to wyrazić swoje muzyczne zainteresowania. Ponadto imiona takie są krótkie  i łatwe do wymowy, co oznacza odpowiedni wybór.

Koszatniczka

Imiona oznaczające zjawiska atmosferyczne

Wybierając imię dla gryzonia można wykorzystać zjawiska pogodowe, szczególnie w przypadku gdy pupil odznacza się szybkością. Na przykład można nazwać podopiecznego: Błyskawicą, Zefirem, Tornadem, Sztormem, Piorunem, Wichrem czy Tajfunem, a także używając do tych nazw zdrobnienia, np. Piorunek, Wicherek czy Tajfunek. Jest to dobre imię dla chomików, myszoskoczków, koszatniczek czy szynszyli.

Imiona nazwami kamieni szlachetnych

Można również spotkać gryzonie, noszące nazwę kamieni szlachetnych, półszlachetnych, klejnotów lub substancji organicznych, które wykorzystywane są w biżuterii. Na przykład: Diament – najdrogocenniejszy kamień szlachetny, Brylant – powstający z diamentu po oszlifowaniu, Rubin –szlachetny, Koral – popularny klejnot stosowany w jubilerstwie czy Bursztyn – substancja organiczna.

Opiekun przy wyborze jednego z powyższych imion najczęściej sugeruje się wyglądem swojego ulubieńca lub pragnie podkreślić znaczenie gryzonia w domu, który jest drogocennym towarzyszem dnia codziennego w rodzinie.

Miłość do zwierząt to wspaniała inspiracja w wyborze odpowiedniego imienia dla pupila.

Imię dla gryzonia zależy również od pomysłowości i wyobraźni opiekuna zwierzęcia. Dobrze jest dokonać właściwego wyboru imienia, dopasowując je do osobowości zwierzęcia. Najlepiej przyzwyczaić swojego ulubieńca do jego imienia podczas zabawy lub podawania pokarmu. Imię powinno być nadane w porozumieniu z rodziną i nie zostać wybrane pochopnie. Należy pamiętać, że będzie nam towarzyszyło przez całe życie naszego gryzonia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top