GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE BAWEŁNIAKA SZCZECINIASTEGO
Bawełniak szczeciniasty

ŻYWIENIE I ZDROWIE BAWEŁNIAKA SZCZECINIASTEGO

Żywienie i zdrowie bawełniaka szczeciniastego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Przed zakupem gryzonia trzeba zapoznać się z fachową lekturą na temat jego życia w środowisku naturalnym. Bawełniak nie choruje często, gdy ma zbilansowany pokarm i zapewnione warunki higieniczne.

Żywienie i zdrowie bawełniaka szczeciniastego przekłada się również na jego wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności w nocy. Profilaktycznie należy systematycznie kontrolować zdrowie podopiecznego w lecznicy dla zwierząt. Zwłaszcza korzystać z porad weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni.

Stołówka gryzonia

Żywienie i zdrowie bawełniaka szczeciniastego ma również duży wpływ na jego kondycję i długość życia. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w naturze. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona włóknem. Bawełniak jest bardzo żarłocznym stworzeniem. Należy podawać pokarm przeznaczony dla chomików i myszoskoczków.

W środowisku naturalnym jego pożywieniem są przeważnie zielone części roślin, nasiona, owoce i owady. Jest on gryzoniem wszystkożernym, ale preferuje pokarm roślinny. Dzikie bawełniaki polują również na pisklęta i ptasie jaja oraz bezkręgowce. Zwierzęta te piją duże ilości wody, bez której nie potrafią żyć.

Podstawową dietą tych gryzoni w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno renomowanej firmy i przetrzymywać je w zamkniętym pudełku.

Bawełniak szczeciniasty pijący wodę.

Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się w ich pożywieniu są:

 • Mieszanki ziaren, które specjalnie przygotowane są dla małych gryzoni i dostępne w sklepach zoologicznych.
 • Zboża i nasiona traw.
 • Siano, które powinno być dobrej jakości, bez oznak pleśni.
 • Susze roślin i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
 • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni, które przyczyniają się do ścierania siekaczy.
 • Drobno pokrojone owoce i warzywa, które nie powodują wzdęć. Bawełniaki chętnie jedzą jabłka, gruszki i marchew. Nie należy podawać im owoców pestkowych i zbyt soczystych.
 • Larwy mączniaka, szarańczaki, gąsienice  i ślimaki.
 • Jajo ugotowane na twardo.
 • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
 • Kawałki suchego chleba, orzechy w łupinkach laskowe lub włoskie, gałązki drzew liściastych i krzewów czy kawałki drewna. Bawełniaki cenią te przysmaki. Jednocześnie przysmaki te służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
 • Zawsze dostęp do świeżej wody, którą często bawełniaki piją. Najlepiej umieścić w klatce kilka poideł.

Jadłospis bawełniaka szczeciniastego powinien być urozmaicony. Podstawą ich diety jest różnorodność. Bawełniaki są zwierzętami wszystkożernymi. Z tego względu w ich diecie nie powinno brakować: pieczywa, kasz, mięsa gotowanego i surowego. Można podawać gotowe karmy, ponieważ posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest bardzo monotonne.

W życiu zwierząt niezbędna jest woda. Bawełniaki szczeciniaste charakteryzują się szczególnym zapotrzebowaniem na wodę. Z tego względu należy zapewnić gryzoniom stały dostęp do czystej i świeżej wody. Większe ilości wody wskazane są w czasie ciąży czy odchowu potomstwa.

Bawełniakom nie powinno być podawane mleko, ponieważ powoduje ono biegunki.

Zwierzęta nie należy karmić czekoladą czy cukierkami. Pożywienie należy podawać w czystych naczyniach. Resztki niezjedzonego pokarmu powinny być usunięte z klatki. Pożywienie powinno być podawane w małych ilościach. Powodem tego jest tendencja bawełniaka do robienia zapasów. Duża ilość pokarmu będzie przez niego chowana. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę bawełniaka szczeciniastego należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać orzechy w łupinach  w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Bawełniak szczeciniasty siedzący w liściach.

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie bawełniaka szczeciniastego wpływają na jego kondycję i długość życia. Bawełniaki są bardzo wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. Z tego powodu od dawna wykorzystywane były w badaniach laboratoryjnych nad wieloma schorzeniami. W hodowli domowej, kiedy nie mają styczności z chorobami są przeważnie zdrowe.

Najczęściej pojawiającą się dolegliwością bawełniaka jest biegunka, której skutkiem jest niewłaściwy pokarm. Stan zdrowia zwierzęcia ulega szybkiej poprawie po usunięciu z jego diety szkodliwych produktów. Obowiązkiem opiekuna jest regularne kontrolowanie zdrowia gryzonia. Choroby poważniejsze powinny być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii.

Częstymi schorzeniami u tych gryzoni są również urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Natomiast przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie bawełniaka szczeciniastego przekłada się na długość jego życia w warunkach domowych. Zbilansowana dieta wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań bawełniaka szczeciniastego jest interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top