GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie barwnicy
Żywienie i zdrowie barwnicy

Żywienie i zdrowie barwnicy

Żywienie i zdrowie barwnicy wpływa na jej dobrostan. Ma również priorytetowe znaczenie w przypadku rozmnażania i stanu zdrowia potomstwa. Papugi te przy właściwej diecie i odpowiedniej opiece nie chorują często. Ptaki egzotyczne źle reagują na nieświeży pokarm.

Żywienie i zdrowie barwnicy wpływa na jej rozwój i kondycję. Należy pamiętać, że ptak zarobaczony pomimo zbilansowanej diety jest nadmiernie wychudzony. Lora wielka prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach będzie radosna i żywotna. Zwierzęta należy bacznie obserwować i w razie potrzeby niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty.

Menu lory wielkiej

Żywienie i zdrowie barwnicy przekłada się także na jej samopoczucie. Na wolności pożywieniem tych ptaków są: nasiona, młode pędy drzew, owoce, kwiaty i kiełki liści. Lubią oskubywać gałęzie, a ich przysmakiem są orzechy.

Lory wielkie należy podobnie karmić jak wszystkie średniej wielkości papugi. W sklepach zoologicznych dostępne są różne mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby egzotycznych ptaków. Posiłki dla papug powinny być urozmaicone. Nie można karmić barwnicy tylko samymi gotowymi mieszankami.

Barwnicom należy podawać:

 • mieszankę zbóż,
 • nasiona suche i skiełkowane,
 • niedojrzałe kolby kukurydzy,
 • delikatne rośliny,
 • młode pąki i kwiaty,
 • rozmaite owoce,
 • tartą marchew,
 • nasiona słonecznika,
 • gotowany ryż brązowy,
 • gotowany makaron,
 • ugotowane na twardo jajo kurze,
 • biszkopty,
 • witaminy i minerały.

Nie wszystkie składniki odżywcze trzeba podawać codziennie. W naturze Ptaki te posiadają bardzo duże zapotrzebowanie na witaminę A, aż ośmiokrotnie większe niż inne papugi. Brak tej witaminy może być powodem problemów zdrowotnych.

Ptaki hodowlane utrzymują kondycję, gdy otrzymują różnorodny pokarm. Barwnice posiadają długi przewód pokarmowy. Z tego względu wymagają pokarmu bogatego w błonnik z owoców i warzyw. Ziarna słonecznika czy orzeszki należy ograniczać. Dieta lory wielkiej powinna być odpowiednio wyważona. W diecie barwnicy pokarm miękki powinien stanowić około 80%.

Owoce

Barwnica lubi jabłka, banany, porzeczki, mango, arbuz, gruszki, jagody, granaty. Papugi mają różne gusta, dlatego nie wszystkie owoce jedzą. Świeże produkty żywnościowe nie mogą zalegać w klatce. Muszą być codziennie usuwane. Owoce powinny być świeże i przed podaniem papudze należy je dokładnie umyć.

Pokarm jajeczny lub jako na twardo

W żywieniu barwnicy, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką, biszkoptem czy kaszą kukurydzianą. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane zwłaszcza dla młodych osobników. Konsystencja pokarmu jajecznego powinna być sypka. Dorosłym ptakom wystarczy podać jajko ugotowane na twardo.

Delikatne rośliny

W okresie wiosennoletnim lory wielkie należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Wskazane jest podawanie brokuł, kruchej sałaty, szpinaku i w sezonie mleczu, który rośnie z dala od ulicznych zanieczyszczeń. Można także w diecie papug uwzględnić listki mniszka lekarskiego, który rośnie już pod koniec kwietnia.

Papugi chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Natomiast ziarna delikatnego piasku czy żwirku potrzebne są do prawidłowego trawienia.

Żywienie i zdrowie barwnicy

Zdrowy styl życia barwnicy

Żywienie i zdrowie barwnicy wpływa na jej układ odpornościowy. Najczęstszym objawem złego samopoczucia papugi są nastroszone pióra i ospałość. Wszelkie zmiany w wyglądzie czy zachowaniu papugi należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Zwierząt nie wolno leczyć samodzielnie.

Do najczęstszych chorób barwnicy należy zaliczyć:

 • Chorobę papuzią czyli papuzicę. Jest to groźna choroba wirusowa przenoszona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne. Obecnie bez problemu można wyleczyć papuzicę.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą nicienie i tasiemce. Objawem tego schorzenia jest szybkie chudnięcie pomimo apetytu ptaków.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych niedomagań papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy dzioba i oczu.
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną tej choroby jest przeziębienie. Z tego względu należy nie dopuszczać do przeciągów w pomieszczeniu, gdzie hodowane są papugi.
 • Biegunkę, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu albo zagrzybionego czy z oznaką stęchlizny ziarna.
 • Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
 • Wyskubywanie piór, które jest przyczyną stresu. Może wystąpić w wyniku samotnego trybu życia, agresywnego partnera czy zmiany otoczenia. Powodem może być również zbyt suche powietrze lub zbyt niska temperatura. W takim przypadku należy jak najszybciej usunąć stresogenne czynniki.
 • Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek, a także  u młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy specjalisty. 

Żywienie i zdrowie barwnicy przekłada się na jej wygląd i zachowanie. Menu lory wielkiej powinno być zbilansowane. W życiu zwierząt bardzo ważna jest również świeża i czysta woda, która powinna być podawana w nieograniczonej ilości. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może być powodem schorzenia i niedomagania barwnicy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top