GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej
Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej pomaga jej funkcjonować  w naturze. Gryzonie te żyją w parkach, ogrodach, lasach liściastych i iglastych. Występuje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wiewiórka amerykańska żyjąca w Europie wypiera wiewiórkę pospolitą. 

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej stanowią podstawę prawidłowego jej rozwoju. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pokarmu, ale również od aktywności w ciągu dnia. Gatunek ten jest bardzo żywotny, sprytny i przyjazny. W Anglii czy Stanach Zjednoczonych gryzonie te można obserwować biegające w parkach i wspinające się po drzewach.

Stołówka wiewiórki szarej

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej wpływa istotnie na jej zachowanie. Przekłada się także na jej rozwój, kondycję, wygląd i rozmnażanie. W środowisku naturalnym dieta wiewiórek zawiera mało tłuszczu i bogata jest w włókno. Gryzonie te nie są zbytnio wybredne. Nie boją się ludzi i podchodzą do nich po pożywienie.

Pokarmem wiewiórki szarej w naturze są:

  • różne szyszki,
  • orzechy włoskie i laskowe,
  • żołędzie,
  • świeże gałązki z pąkami,
  • grzyby,
  • brukiew,
  • nasiona sosny i jodły,
  • jagody i spady owocowe,
  • kora z drzew.

Swoją dietę wiewiórki szare uzupełniają larwami mrówek i owadami. Gryzonie te nie pogardzą również suchym chlebem. Chętnie też wybierają ptasie jaja. Wiewiórki raczej nie pamiętają miejsca, w którym ukrywają zimowe zapasy. Zakopany pokarm odnajdują kierując się węchem.

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej

Dokarmianie wiewiórek

Żywienie wiewiórki szarej może zależeć od ludzkiej pomocy. Zwierzątko, chore czy okaleczone będzie miało trudności z przetrwaniem w naturze. Ludzie często dokarmiają wiewiórki szare, ponieważ są to zwierzątka niezwykle sympatyczne i niebojaźliwe. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi mających dla nich pokarm.

Może również w niesprzyjających warunkach pogodowych brakować pożywienia do przetrwania trudnego okresu. Wiewiórka gromadzi jesienią pokarm na zimę, zwłaszcza żołędzie i orzechy. Najczęściej zagrzebuje w ziemi lub ukrywa w dziupli. Jednak zachomikowane zapasy mogą okazać się niewystarczające.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej mają wpływ na jej kondycję. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni są urazy i przerost siekaczy czy nieprawidłowy zgryz. Rany okaleczonej wiewiórki należy przemywać roztworem soli. W przypadku złamań czy zwichnięć takie stworzenie powinno znaleźć się pod opieką lekarza weterynarii.

Żywienie i zdrowie wiewiórki szarej przekłada się na długość jej życia. W przypadku chorego lub rannego osobnika należy zabrać go do domu na czas leczenia. Po odzyskaniu sił i powrocie do zdrowia wiewiórka powinna powrócić do swojego środowiska naturalnego. Jednak w Anglii, Irlandii i we Włoszech gatunek ten uważany jest za inwazyjny, zagrażający gatunkom rodzimym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top