GeoZoo » Ptak » Papużki nierozłączki
Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki to świat: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ptaki i rząd papugowe. Należą one do rodziny papug wschodnich i podrodziny dam. Nierozłączki nazwę swoją zawdzięczają dzięki tworzeniu związków monogamicznych. Samica i samiec zawsze przebywają razem, gdyż łączy ich silna więź.

Papużki nierozłączki to gatunek niedużych ptaków. Pochodzą one z Afryki i Madagaskaru, gdzie żyje tylko nierozłączka siwogłowa. Są to ptaki egzotyczne o pięknym ubarwieniu. Samce wykazują zachowanie terytorialne, co można zaobserwować w hodowli. Papużki nierozłączki są bardzo towarzyskie i hałaśliwe. Wydają piskliwe i głośne dźwięki.

Układ systematyczny

Podział papużek nierozłączek w układzie systematycznym ptaków polega na przyporządkowaniu gatunków do poszczególnych jednostek systematycznych wyższego rzędu. Celem takiego podziału jest uporządkowanie wszystkich wspólnych cech ptaków. Oznacza to, że gatunek połączony jest w rodzaje, natomiast rodzaje w rodziny. Rodziny podporządkowane są rzędom, rzędy gromadom, a gromady połączone są w typy.

Metody stosowane w podziale ptaków można oprzeć na: porównywaniu ich anatomii i morfologii, badania DNA i głosów, a także zachowań ptaków. Podział papużek nierozłączek w układzie systematycznym to: królestwo, gromada, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek. W systematyce można porównać przedstawicieli rzędów czy rodzin.

Stosowane są również dodatkowe kategorie w celu podkreślenia bliższego pokrewieństwa niektórych grup systematycznych. Przykładem kategorii są: podrodziny, podrzędy czy podgromady. Papużki nierozłączki to piękne ptaki ozdobne.

Obecnie wyróżnia się 9 gatunków, do których należą:

  • Nierozłączka czarnogłowa zamieszkująca Tanzanię.
  • Nierozłączka czarnolica występująca na południowych terenach Afryki.
  • Nierozłączka czarnoskrzydła, która zamieszkuje obszary Etiopii i Erytrei.
  • Nierozłączka czerwonoczelna bytująca w Południowo Wschodniej Afryce. Żyją dwa podgatunki nierozłączki czerwonoczelnej.
  • Nierozłączka czerwonogłowa występująca w środkowej i zachodniej części Afryki. Wyróżnione zostały dwa podgatunki nierozłączki czerwonogłowej.
  • Nierozłączka krasnogłowa, która zamieszkuje obszary południowej i wschodniej Afryki.
  • Nierozłączka obrożna, która występuje na terenach środkowej i zachodniej Afryki. Wyróżnione zostały jej trzy podgatunki.
  • Nierozłączka rudogłowa zamieszkująca tereny Afryki Wschodniej.
  • Nierozłączka siwogłowa, która bytuje jako jedyny gatunek papużek nierozłączek na terenach Madagaskaru. Wyróżnia się dwa jej podgatunki.

Wszystkie gatunki papużek nierozłączek są ptakami monogamicznymi. Różnią się  głównie barwą upierzenia. W czterech gatunkach papużek nierozłączek wyróżnione zostały podgatunki. Pozostałe pięć gatunków nie uległo podziałowi na podgatunki.

Papużki nierozłączki

Zasięg występowania

Papużki nierozłączki występują w Afryce i na Madagaskarze. Ptaki te w środowisku naturalnym zakładają gniazda w dziuplach drzew. Natomiast nierozłączka czerwonogłowa zakłada przeważnie gniazda w termitierach. Gniazda wyściełają liśćmi, trawami, korą i gałązkami. Samice składają jaja w granicach 3-8 i wysiadują je od 21 do 24 dni.

Wysiadywać jaja pomagają również samce.

Jednak ich głównym zadaniem jest  obrona terytorium przed nieproszonymi gośćmi. Pożywieniem nierozłączek w naturze są przede wszystkim owoce i warzywa oraz nasiona traw i chwastów. Niektóre z nich żywią się również owadami. W niewoli pokarm powinien być urozmaicony.  Są ptakami stadnymi żyjącymi w grupach i koloniach. Zajmują zróżnicowane środowisko od  sawann po bujne nadrzeczne lasy.

Wygląd

Papużki nierozłączki to kolorowe ptaki egzotyczne. Długość ciała tych ptaków wynosi w granicach 13-18 cm. Natomiast masa ciała waha się od  25 do 66 g. Posiadają krępą sylwetkę oraz krótkie skrzydła i ogon. Papużka nierozłączka ma haczykowato zagięty dziób, który jest mocny i silny. Rośnie on przez całe życie, dlatego papugi muszą posiadać zabawki do ścierania dziobów.

Dymorfizm płciowy występuje tylko u nierozłączki siwogłowej i czarnoskrzydłej. W ubarwieniu papużek mieszkających w przyrodzie dominuje kolor zielony. Większość gatunków posiada białą obwódkę wokół oczu. W hodowli uzyskano odmiany o ubarwieniu, które nie są spotykane w naturze. Różne gatunki tych ptaków mogą się pomiędzy sobą krzyżować. Samce są wówczas zawsze bezpłodne, a samice płodne.

Papużki nierozłączki

Zachowanie

Papużki nierozłączki to bardzo inteligentne ptaki. Chętnie powtarzają proste sztuczki. Potrzebna jest im ciągła stymulacja. Są to niezwykle towarzyskie ptaki, które potrzebują miłości. Trzeba im zapewnić ciągły dostęp do zabawek. Gałęzie krzewów i drzew pozwalają rozładować ich emocje.

Papugi te nie lubią samotności. Doskonale realizują się w grupach. Jednak wbrew ogólnym przekonaniom, ptaki te nie muszą żyć w parach. Niektóre gatunki można trzymać pojedynczo. Jednak pod warunkiem, że papużka nierozłączka będzie miała swojego opiekuna, który poświęci jej codziennie dużo czasu.

Papużki nierozłączki są ptakami ozdobnymi. Są niesamowicie aktywne i wesołe. Żyją w grupach, ale na wolności potrafią tworzyć wielotysięczne kolonie. Papugi te są zwierzętami monogamicznymi. Dobrana para pielęgnuje się nawzajem i zdobywa pokarm. Niektóre gatunki potrafią nawet samodzielnie budować gniazda. Papużki nierozłączki można polecić do towarzystwa małym dzieciom.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]