GeoZoo » Ptak » KRAŚNICZEK CZERWONOLICY
Kraśniczek czerwonolicy

KRAŚNICZEK CZERWONOLICY

Kraśniczek czerwonolicy należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: wróblowych, rodziny: astryldowatych, którą reprezentuje około 140 gatunków. Kraśniczek to piękny mały ptak, który wyróżnia się swoimi kolorami.

Kraśniczek czerwonolicy należy do łagodnych gatunków i może być trzymany w wolierze z innymi niedużymi ptakami. Samiczka znosi w gnieździe od 3 do 6 białych jajeczek. Z nich po dwóch tygodniach wylęgają się pisklęta. Młode opuszczają gniazdo po około trzech tygodniach i nadal przez pewien czas karmione są przez rodziców.  

Zasięg występowania

Kraśniczek czerwonolicy w środowisku naturalnym zamieszkuje licznie, prawie cały kontynent australijski. Występuje w zachodnio – północnej i środkowej Australii. Jest on tam ptakiem wszechobecnym. Najczęściej zamieszkuje pagórkowate tereny, wąwozy i skalisto – pustynne obszary. Bytuje także w gęstych zaroślach.

Ptaki te w trawach i zaroślach poszukują ziaren. Natomiast pod kamieniami ich zdobyczą są drobne owady, przede wszystkim ich larwy. Do rozmnażania przystępują początkowo pomiędzy trawami. Na wysokości  około metra nad ziemią budują platformę. Wykorzystują do tego, gałązki, korę, małe kamyczki i ziemię.

W dalszej kolejności zajmują się budowaniem kulistego gniazda, które ma szeroki tunel wejściowy. Gniazdo kraśniczka czerwonolicego powstaje z trawy i drobnych korzonków. Do wyścielenia gniazda ptaki używają piór i wysuszonego mchu.

Ich ulubionym miejscem są półpustynne tereny oraz stepy porośnięte krzewami z małą ilością drzew.  

Kraśniczek czerwonolicy
Von Jim Bendon – Flickr: painted firetail, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31253257

Wygląd

Kraśniczek czerwonolicy to mały ptaszek egzotyczny o pięknym upierzeniu. Dorasta on do 10 cm. Niekiedy długość jego ciała może osiągnąć 12 cm. Jest on również znany pod nazwą astryld malowany.  Długość życia tych ptaków wynosi w granicach 7 – 8 lat.

Ptaki te wyróżniają się charakterystycznym ubarwieniem. Przednia część jego głowy wokół dzioba i dolna część dzioba jest czerwona. Skoki kraśniczka są koloru cielistego, a górna część dzioba czarna. Pióra na grzbiecie i u nasady ogona również są barwy czerwonej. Upierzenie obu płci na grzbiecie jest koloru brunatnego.

Natomiast pod spodem pióra są czarne z białymi plamkami. Ogon ma barwę brunatno – czarną. U tych ptaków wyraźnie widać dymorfizm płciowy. Upierzenie samicy jest trochę mniej kolorowe, niż samca.  Posiada ona mniejszą czerwoną plamę na przedniej części głowy, brzucha i nasady ogona. Ubarwienie samicy posiadają młode kraśniki.

Charakter

Kraśniczek czerwonolicy to kolorowy i pełen energii ptaszek, który jest bardzo aktywny i ciekawy świata.  Jest to skrzydlak pełen temperamentu, bardzo ruchliwy i wesoły. Dlatego trzeba zapewnić mu dużo ruchu i możliwość fruwania w dużej klatce czy wolierze. Ze względu na swój nieagresywny charakter może być hodowany z innymi astryldami.

Kraśniczek czerwonolicy hodowany jest pojedynczo lub parami. Rośnie zainteresowanie tymi ślicznymi ptaszkami. Najlepiej zamówić go w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio u hodowcy. Przed nabyciem ptaka trzeba kierować się własnym doświadczeniem i wiedzą. Należy również dostosować warunki panujące w domu do wymagań nowego członka rodziny.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Rozella królewska

Rozella królewska

Rozella królewska to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny papug wschodnich i podrodziny ...
Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...