GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o arze
5 Ciekawostek o arze

5 Ciekawostek o arze

5 Ciekawostek o arze przybliży nam bardziej życie tego egzotycznego ptaka. Papugi te są domowymi pupilami w polskich domach. Jest to duży ptak z rzędu papugowatych. Papugi pod względem inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków.

5 Ciekawostek o arze dostarczy wiedzy o wyglądzie i zachowaniu tej niezwykłej papugi. Na wolności ary zamieszkują tereny tropikalne Ameryki Południowej. Niektóre występują w Ameryce Środkowej i w Meksyku. Najczęściej gniazdują w konarach wysokich drzew. Ary to bardzo inteligentne ptaki, które są marzeniem wielu ludzi. 

Wybrane ciekawostki o arze

5 Ciekawostek o arze przeznaczonych jest nie tylko dla pasjonatów dużych papug, ale również dla miłośników wszystkich zwierząt. Warto jest poznać zwyczaje tych ptaków, ponieważ posiadają one ciekawe życie. Papugi te zachwycają elegancją i dumną postawą. Sklasyfikowane są w 8 gatunkach.

Ary uwielbiają owoce i orzechy palm. Żywi się również nasionami, kukurydzą, pąkami i kwiatami. Posiadają donośny i ochrypły głos. Ary to zwierzęta długowieczne, mogą dożyć nawet 80 lat. Jest to niespotykanie atrakcyjny ptak o pięknym upierzeniu. W niewoli żyją krócej, około 60 lat.

Ary to ptaki łatwe do oswojenia i wspaniałe domowe pupile.

Do wybranych pięciu ciekawostek o arze należą:

  1. Wszystkie gatunki ar łączą się w pary w obrębie swojego stada. Zachowują monogamiczny tryb życia, pozostając ze swoim partnerem przez całe życie. Troskliwie opiekują się swoim potomstwem.
  2. Wszystkie ary mają piękne ubarwienie. Najpopularniejsze z nich to: arara ararauna i ara zielonoskrzydła. Ptaki te są bardzo przyjazne i komunikatywne.
  3. Arara ararauna to jedna z gatunków ary bez podgatunków, zwana arą zwyczajną. Zakłada gniazda w dziuplach wysokich drzew i tam składa jaja. Po wykluciu się piskląt, ptaki te tworzą duże stada i atakują uprawy. Mogą żyć też w luźnych parach i w grupach składających się z 25 osobników.
  4. Ara żółtoskrzydła potrafi świetnie naśladować głos ludzki i uczyć się słów. Inna jej nazwa to arakanga. Papugi te nocują na drzewach w koloniach. Rano odlatują w poszukiwaniu pożywienia.
  5. Papugi ary nie należą do tanich ptaków. Trzeba liczyć się z kosztem od kilku nawet do kilkunastu tysięcy. Najbardziej pospolitą i najtańszą arą jest Arara Ararauna, można ją kupić w cenie około 4 tysięcy. Ręcznie karmione i oswojone ary są droższe. Bezpośrednio od sprawdzonych hodowców zakup tych papug będzie tańszy. Dobrze jest kupić arę w Czechach, oszczędzając kilkaset złotych.

5 Ciekawostek to informacje na temat tych pięknych papug. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

Podsumowując 5 ciekawostek o arze pozwala lepiej poznać funkcjonowanie tych ślicznych papug. Przede wszystkim papuga ta należy do jednych z najbardziej ulubionych ptaków ozdobnych. Dodatkowo posiadają niesamowite zdolności naśladowania dźwięków. Znajdują swoich zwolenników na całym świecie i polecane są zwłaszcza miłośnikom dużych ptaków egzotycznych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]