GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 10 Najpopularniejszych ryb akwariowych
10 Najpopularniejszych ryb akwariowych

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych cieszy się największym zainteresowaniem wśród akwarystów. Specjalistyczne poradniki pozwolą prawidłowo urządzić akwarium i wybrać odpowiedni gatunek ryb. W domowych akwariach najczęściej hodowane są ryby niewymagające. 

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych często gości w polskich domach. Zwierzęta te cieszą się dużym zainteresowaniem. Niektórzy trzymają w domu psa i kota, a także ryby w zbiorniku. Stanowią one naturalną ozdobę mieszkania. Ludzie dekoracje w akwarium często dopasowują do wystroju pokoju zgodnie z panującą modą. Wielkość zbiornika uzależniona jest od rozmiarów i ilości jego mieszkańców.  

Popularne ryby w polskich domach

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych często hodowanych jest w polskich domach. Należy odpowiednio dobrać obsadę żywych organizmów świata podwodnego i nie dopuszczać do przerybiania  zbiornika. Najpopularniejsze ryby polecane są zwłaszcza początkującym akwarystom. Zakup akwarium i jego urządzenie jest dosyć kosztowne i pracochłonne. Do 10 najbardziej popularnych rybich okazów należą:

Gupik pawie oczko

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych - Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko to pięknie ubarwiona ryba, która przyciąga ludzki wzrok. Należy ona do rodziny piękniczkowatych. Występuje w wielu odmianach hodowlanych, np. dwumiecz, paletka czy płomyk. Wśród odmian wyróżnia się liczne formy barwne. Należą one do ryb towarzyskich, dlatego trzymane są w grupach liczących nie mniej, niż 6 czy 8 osobników.

Karaś ozdobny

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych - Karaś ozdobny

Karaś ozdobny, złota rybka, która nazywana jest również welonem należącym do rodziny karpiowatych. Jest to podgatunek karasia chińskiego. Nie występuje on w środowisku naturalnym w formie dzikiej. Ryby te powstały w wyniku selekcji przeprowadzanej w Chinach, Wietnamie i Japonii.  Istnieje wiele odmian tego gatunku, które różnią się między sobą: ubarwieniem, długością oraz kształtem ciała i płetw. Jego pożywieniem są rośliny i fauna denna. Jest to bardzo popularna ryba na całym świecie.

Danio pręgowany

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych - Danio pręgowany

Danio pręgowany należący do rodziny karpiowatych. Jest rybą łagodną, bardzo ruchliwą i towarzyską. Najlepiej czuje się w niedużej grupie. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Są rybami nieagresywnymi, ale bardzo żarłocznymi. Jest to gatunek skoczny, dlatego akwarium powinno być przykryte. W Polsce znane są przeważnie czerwone, ale istnieją również zielone i żółte. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 18 – 24oC. Ryby te żyją również w środowisku naturalnym.

Mieczyk Hellera

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych - Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera to ryba z rodziny piękniczkowatych. Znosi dobrze lekkie zasolone wody. Ryby te nie powinny być trzymane w zbiornikach krótszych, niż 80 cm. W warunkach akwariowych zostały uzyskane różne formy hodowlane. Wśród tego gatunku występuje kanibalizm, dlatego samicę na czas porodu należy przenieść do oddzielnego akwarium.

Żaglowiec skalar

10 Najpopularniejszych ryb akwariowych - Żaglowiec skalar

Żaglowiec skalar, który w naturze występuje w Ameryce Południowej i należy do rodziny pielęgnicowatych. Preferuje wody stojące lub słabo płynące. Są to ryby stadne, które do bytowania potrzebują wysokich zbiorników z korzeniami. Najlepiej hodować je w ilości 5-6 osobników w zbiorniku o minimalnej długości 150 cm. Należy podawać im pokarm żywy, suchy i karmę roślinną. Zasiedlają środkowe partie akwarium. Są to ryby jajorodne, które łatwo rozmnażają się w akwarium. Dożywają do 15 lat.

Ślepczyk jaskiniowy

Ślepczyk jaskiniowy

Ślepczyk jaskiniowy pochodzący z rodziny kąsaczowatych. W naturze występuje na terenach Ameryki Północnej w Meksyku. Żyje w rzekach i podziemnych strumieniach. Jego pokarmem są mniejsze ryby, bezkręgowce wodne i owady. Ślepczyki jaskiniowe trzeba hodować w ilości 6-8 osobników w akwarium o długości 120 cm. Ryby te są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe. Nie wolno je łączyć z innymi rybami, ponieważ są bardzo żarłoczne. Spożywają każdy rodzaj pokarmu. Rozmnażanie ich jest możliwe w oddzielnych zbiornikach tarliskowych. Wspaniale radzą sobie w ogólnych akwarium pomimo, że są ślepe.

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera, który występuje w Ameryce Południowej i należy do rodziny kąsaczowatych. W naturze zajmuje wody płynące, takie jak rzeki i strumienie. Nadaje się do akwariów roślinnych. Ten gatunek ryb jest łagodny i nie niszczy roślinności w zbiorniku. Osobniki obu płci osiągają długość 5 cm. Zwierzęta te są wszystkożerne. Zjadają chętnie bezkręgowce i zooplankton. Gatunek ten można rozmnażać w grupie, w której na jednego samca przypada jedna samica. Zwinnik Blehera dożywa 5 lat.

Modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy wywodzi się z rodziny Pseudomugilidae czyli należy do małych ryb aterynokształtnych. Istnieje kilka odmian barwnych. W środowisku naturalnym występuje na obszarach Australii i Oceanii. Zamieszkuje rozlewiska rzek i małe strumienie niejednokrotnie z gęstą roślinnością. Jest to ryba małych rozmiarów o wydłużonym ciałem. Gatunek ten jest łagodny i bardzo ruchliwy. Może wyskoczyć nad powierzchnię wody, dlatego zbiornik należy przykryć. Modrooki Gertrudy powinny być hodowane w akwarium o pojemności 80 litrów.  

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński to ryba należąca do rodziny karpiowatych. W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Wietnamie. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Nie jest zwierzęciem agresywnym i nie niszczy roślin. Najlepiej hodować je w grupach, minimum 10 osobników. Samce są nieco mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe, niż samice. Ryby te akceptują każdy rodzaj żywności. Długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 60 cm. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 14 – 22oC. Mogą przetrwać w niższych temperaturach, wynoszących do 5oC.

Gurami księżycowy

Gurami księżycowy

Gurami księżycowy to gatunek ryby z rodziny guriamowatych. Te interesujące ryby w naturze zamieszkują wody Azji. Można je spotkać w Tajlandii, Wietnamie czy Kambodży. Występują w wodach stojących z bujną roślinnością. Ryby te są wszystkożerne. Samiec posiada płetwę grzbietową wydłużoną i zaostrzoną, a samice krótszą i owalną. W warunkach domowej hodowli długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 120 cm.


10 Najpopularniejszych ryb akwariowych polecane jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Piękne rybie okazy z prawidłowo urządzonym akwarium stanowią ozdobę mieszkania. Przed zakupem ryb warto zdobyć podstawową wiedzę w zakresie nabywanego gatunku. Dobrze jest zaopatrzyć się w fachowe podręczniki. Można również skorzystać z pomocy doświadczonych akwarystów.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...