GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby pstrążenicowate
Ryby pstrążenicowate

Ryby pstrążenicowate

Ryby pstrążenicowate to rodzina popularnych ryb akwariowych. Należą do gromady promieniopłetwych i rzędu kąsaczokształtnych. Ryby te są małymi i ciekawymi okazami, towarzyskie i łagodne. Powinny mieć zapewnioną przestrzeń do pływania i odpowiednią ilość roślin pływających. Żerują przy wodnej powierzchni.

Ryby pstrążenicowate to nieduża rodzina hodowlanych organizmów świata podwodnego.  Sklasyfikowane są w 9 gatunkach i trzech rodzajach. Należą do ryb słodkowodnych o małych rozmiarach. Wiele pięknie ubarwionych ryb trafia do hodowlanego akwarium. Nie są to ryby o specyficznych wymaganiach. Jednak nie wolno zapominać o odpowiedniej wodzie i filtracji biologicznej.

Krótka charakterystyka

Ryby pstrążenicowate to interesujące okazy, które występują w Ameryce Południowej bez Chile i na terenach Panamy. Długość ich ciała waha się w granicach 2-8 cm. Zwierzęta te są stadne i aktywne o zmierzchu. Ich pożywieniem są przede wszystkim owady wpadające do wody.

Ryby pstrążenicowate potrafią również łapać pożywienie nad wodą.

Ryby pstrążenicowate posiadają ciało mocno bocznie spłaszczone z prostym kręgosłupem. Głowa nieduża, a otwór gębowy znajduje się w położeniu górnym. Ryby te posiadają duże oczy. Po bokach ciała widnieją srebrne łuski. Potrafią wykonywać skoki ponad powierzchnią wody. Posiadają małe płetwy brzuszne. Natomiast płetwa tłuszczowa nie występuje u wszystkich gatunków.

Ryby pstrążenicowate
Av Neale Monks from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1997497

Znane gatunki ryb pstrążenicowatych

Ryby pstrążenicowate często hodowane są w domowych zbiornikach. Cieszą się zainteresowaniem wśród akwarystów. Okazy z tej rodziny posiadają interesujące ubarwienie i nie są wymagające w hodowli.

Przykładami znanych gatunków z rodziny pstrążenicowatych są:

  • Topornica wielka jest jednym z największych przedstawicieli rodziny. Ma duży brzuch, który opada w dół. Długość jej ciała wynosi około 8 cm. Potrafi wyskoczyć nad powierzchnię wody w polowaniu na owady. Ryby te zamieszkują dorzecza: Amazonki i Orinoko Ameryki Południowej. 
  • Pstrążenica marmurkowa to pięknie ubarwiona ryba ozdobna, która doskonale prezentuje się w akwarium. Żyją w dorzeczach rzek: Amazonka, Negro, Orinoko i Japura Ameryki Południowej. Preferują tzw. czarne wody. W sezonie suchym żerują w rozlewiskach i leśnych strumieniach. W zalanych lasach przebywają podczas pory deszczowej. Samce są trochę mniejsze od samic i osiągają długość 3,0 cm, natomiast samice 3,5 cm. Żywią się najczęściej owadami lądowymi, które zbierają z powierzchni wody. Można im podawać również drobne bezkręgowce wodne. Rozmnażanie tego gatunku jest skomplikowane. Ryby muszą być w dobrej kondycji. Tarło powinno być przeprowadzane w oddzielnym akwarium. Trzeba uważać, ponieważ dorosłe osobniki zjadają opadającą ikrę.
  • Pstrążeń srebrzysty ma bocznie spłaszczone ciało i dużą część piersiową. Otwór gębowy w górnym położeniu. Wzdłuż ciała po bokach widoczna jest czarna pręga. Długość ciała waha się w granicach 6-7 cm.  Żeruje w słodkich wodach Ameryki Południowej. Preferuje strumienie z wodną roślinnością. Największą część swojego życia spędza przy powierzchni wody, nad którą potrafi wyskoczyć i przebyć krótki dystans. Po złożeniu jaj nie opiekuje się potomstwem. Pożywieniem tej ryby są owady.

Ryby pstrążenicowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Należy systematycznie i dokładnie opiekować się rybami. Każdego dnia trzeba sprawdzać ich wygląd i zachowanie. Niezbędna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Potrzebna będzie wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]