ABC zdrowych ryb

ABC zdrowych ryb

03/02/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

ABC zdrowych ryb to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania, jakie należy stworzyć hodowlanym rybom. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich wymaganiom i postawionym przed sobą zadaniom. Właściciel powinien zapewnić rybom podstawową opiekę.

ABC zdrowych ryb to ochrona ich przed stresem i przestrzeganie higieny w akwarium. Warto jest zastanowić się nad wyborem ryb, którym zapewnimy mieszkanie, opiekę i wyżywienie. Trzeba zatroszczyć się o dobrostan zwierząt, ponieważ są to żywe istoty. Posiadają podobnie, jak ludzie swoje potrzeby i upodobania. Ryby to największa grupa żyjących w dzisiejszych czasach kręgowców. Swoim pięknym i wyjątkowym wyglądem często przyciągają ludzki wzrok.

Zakup ryb

ABC zdrowych ryb to zakup zdrowych osobników bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ryby trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny tych zwierząt. Nie należy kupować ryb z wadami genetycznymi czy osobników okaleczonych.

Wybór rybich okazów warto jest skonsultować ze wszystkimi domownikami.

Znając potrzeby ryb możemy stworzyć im w domu odpowiednie  warunki bytowania. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde stworzenie wymaga opieki i troski. Poza tym ryby również cierpią i odczuwają ból jak ludzie.

ABC zdrowych ryb to dom w którym zwierzęta będą radosne i szczęśliwe. Bardzo wiele zawdzięczamy zwierzętom i dlatego trzeba je godnie traktować. Nie należy zapominać, że ryby podobnie, jak ludzie również odczuwają cierpienie i smutek. Może być to wynikiem złego stanu zdrowia, nieodpowiednich warunków bytowania, złej diety czy stresu.

Mieszkanie ryb

ABC zdrowych ryb to przede wszystkim pełnowartościowy świeży lub żywy czy mrożony pokarm. Bardzo ważną rolę pełni odpowiedniej wielkości akwarium, które trzeba odpowiednio wyposażyć.

W zależności od gatunku trzymanych ryb należy przygotować:

  • Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium w zależności od rozmiarów trzymanych okazów lub ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić.
  • Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Podłoże i odpowiednio je ułożyć. Przepłukany żwir powinien być wysypany na dno akwarium i wyrównany. Układając podłoże należy pamiętać, żeby był utworzony spadek w kierunku przedniej szyby albo któregoś z boków.
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić kryjówkami. Małe kamienie, korzenie i skorupy orzechów kokosowych układa się bezpośrednio na żwirze.
  • Rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac.  Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach.
  • Urządzenia techniczne, które należy zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody. 
  • Wodę i napełnić nią zbiornik po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę.

Pożywienie, które powinno być podawane rybom o określonych porach czyli rano i wieczorem. Rodzaj pokarmu uzależniony jest od rodzaju rybiego pyska. Rybim okazom należy podawać: pokarm suchy, żywą karmę i pokarm roślinny i mrożony.

Zdrowie ryb

ABC zdrowych ryb to pożywienie, które powinno być podawane rybom o określonych porach czyli rano i wieczorem. Rodzaj pokarmu uzależniony jest od rodzaju rybiego pyska. Może on mieć położenie górne, końcowe i być skierowany do góry. Rybim okazom należy podawać: pokarm suchy, żywą karmę i pokarm roślinny oraz mrożony.

Sprzątanie

ABC zdrowych ryb to również sprzątanie akwarium. Utrzymywanie porządku w zbiorniku jest niezbędne w utrzymaniu zdrowych stworzeń świata podwodnego. Do czyszczenia akwarium potrzebne są dwa Przyrządy: odmulacz i czyścik magnetyczny. Ten pierwszy służy do ściągania mułu z dna zbiornika. Natomiast czyścik magnetyczny jest potrzebny do usuwania glonów z wewnętrznych szyb zbiornika.

Kondycja

ABC zdrowych ryb to zadbanie o ich kondycję i dobre samopoczucie bez stresu. Kwarantanna ryb polega na przygotowaniu nowo zakupionym gatunkom oddzielnego akwarium. Ryby sprowadzone z naturalnego środowiska lub ferm hodowlanych, nie należy wpuszczać do akwarium ogólnego zaraz po ich nabyciu. Izolacja powinna trwać dwa, a nawet w niektórych przypadkach trzy miesiące.

Kwarantanna

Kwarantanna ryb nowo zakupionych powinna być przestrzegana, ponieważ pozwala uniknąć wielu problemów. Po nabyciu ryb nie zawsze powinna być stosowana profilaktyczna kąpiel w środkach chemicznych, która ma zapobiegać najbardziej popularnym schorzeniom. Nie są wskazane również leki, które osłabiają rybi organizm i sprzyjają rozwojowi różnych chorób. Kwarantanna pozwala wykryć choroby.

Wybór ryb

Wybór ryb do akwarium należy rozpocząć od gatunków odpornych i niewymagających. W sklepach akwarystycznych dostępne są w sprzedaży rozmaite gatunki ozdobnych ryb akwariowych. Jednak większość z nich nie nadaje się dla początkujących miłośników akwarystyki. Niejednokrotnie posiadają duże rozmiary i często są zbyt agresywne. Z tego względu nie mogą być hodowane z innymi gatunkami.


Podsumowując ABC zdrowych ryb to dbanie o ich dobrostan. Zwracanie codziennie uwagi na wygląd nabytych rybich okazów i ich zachowanie, które nie powinno odbiegać od normy.  W razie chorób należy skonsultować się z lekarzem weterynarii czy skorzystać z pomocy doświadczonego akwarysty. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie, ani podawać im leków przeznaczonych dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej