GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE BENGALIKA CZERWONEGO
Bengalik Czerwony stojący na kamieniu

ŻYWIENIE I ZDROWIE BENGALIKA CZERWONEGO

Żywienie i zdrowie bengalika czerwonego to podstawa prawidłowego rozwoju ptaka. Może on źle reagować na nieświeży pokarm. Bengalik czerwony racjonalnie żywiony i trzymany w czystym i przestronnym pomieszczeniu jest zdrowy i wesoły. Hodowany w odpowiednich warunkach sporadycznie choruje.

Żywienie i zdrowie bengalika czerwonego przekłada się na długość jego życia. Przy odpowiedniej diecie i przestronnej klatce te małe ptaszki zachowują zdrowie i energię. Są one wówczas radosne, zwinne i szczęśliwe. Po wyglądzie i zachowaniu poznajemy zdrowego ptasiego towarzysza. Z tego względu należy często zaglądać do klatki i obserwować ptaki. 

Stołówka bengalika

Żywienie i zdrowie  bengalika czerwonego ma wpływ na jego wygląd i samopoczucie. W naturze w zależności od pory roku ptaki posiadają duży wybór pożywienia. Wszystkie braki ulegają wówczas szybkiemu uzupełnieniu. Żywienie skrzydlaków w niewoli nie stanowi problemów. W sprzedaży nie brakuje specjalnie skomponowanych mieszanek pokarmowych, które uwzględniają ptasie potrzeby.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda źródlana czy filtrowana. Podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Bengaliki odżywiają się przeważnie nasionami różnych gatunków prosa i kanaru.

Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw i chwastów podawane w różnej formie dojrzałości.

Dobrym wyborem jest umieszczanie pomiędzy prętami całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany. Do klatki można również wstawić pęki roślin w doniczkach. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić ptakom świeże i zielone części roślin, np. gwiazdnicę. Najbardziej z nich popularny jest mniszek lekarski.

Nie należy zapominać o podawaniu miękkich pokarmów, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu wszystkich składników posiadać powinna konsystencję plasteliny. W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne.

Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych są skorupki mątw. Potrzebne są one do prawidłowego rozwoju ptaków. Skrzydlatym pupilom należy je podawać przez cały rok. W podawaniu witamin należy zachować umiar. Nigdy nie należy przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki.

W warunkach hodowli domowej karma powinna być, jak najbardziej urozmaicona.

Pokarm, który spożywają bengaliki musi zawierać w dostatecznej ilości i dobrych proporcjach wszystkie składniki zapewniające  odpowiednią ilość energii do budowy nowych komórek i tkanek. Bengalikom najlepiej jest zagwarantować nieprzerwany dostęp do pokarmu, ponieważ ptaki te mają szybką przemianę materii. Skrzydlaki najczęściej powinno się karmić rano i wieczorem. Tylko w okresie lęgu dodatkowo w ciągu dnia.

Bengalik czerwony

Zdrowy tryb życia

Należy zapobiegać chorobom bengalika czerwonego, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatego pupila. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości klatki, witryny lub woliery, w których przebywają ptaki. Poza tym należy przestrzegać higieny karmienia i pojenia podopiecznych. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.

Bengaliki lubią wygrzewać się na słońcu.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i ich potomstwa.

Do najczęstszych chorób bengalika czerwonego należą:

  • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
  • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
  • złamania i zwichnięcia,
  • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
  • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
  • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
  • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
  • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać jest z pomocy weterynarza. Określi on chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają bengaliki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie bengalika czerwonego wpływa na jego wygląd i zachowanie. Ptasie menu powinno być prawidłowo ułożone, ponieważ wraz ze świeżą wodą, zbilansowaną dietą zredukowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka. 

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanego bengalika czerwonego.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top