GeoZoo » Kot » Łupież u kota
Łupież u kota

Łupież u kota

Łupież u kota jest problemem skórnym, który obniża poziom życia zwierzęcia. Jest to nadmiernie łuszczący się naskórek. Przyczyną tego jest zbyt intensywna produkcja wydzieliny przez gruczoły łojowe.

Łupież u kota należy zwalczać. Może on pojawić się z wielu powodów. Łój u kota jest niezbędny, ponieważ pełni on funkcję ochronną. Jednak nie powinien być wydzielany w nadmiernej ilości. Koci łupież nie jest schorzeniem skórnym trudnym do wyleczenia.

Dermatozy złuszczające

Łupież u kota tworzy biały nalot czyli pyłek, który osadza się na sierści kota. Jest on przeważnie widoczny wzdłuż grzbietu i na ogonie. Może występować w różnych częściach ciała. Powoduje on miejscowe łysienie u zwierzęcia i stan zapalny. Nadmierne albo nieprawidłowe złuszczanie skóry daje obraz łuszczenia skórnego.

Nadmierne złuszczenie bądź osłabienie połączeń pomiędzy komórkami naskórka prowadzi do:

 • Łuszczenia drobnego czyli nieprawidłowego złuszczania pojedynczych komórek.
 • Łuszczenia dużego, co oznacza łuszczenie całych płatów.

Mogą występować nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych lub apokrynowych. Procesem chorobowym zostaje objęty układ zewnątrzwydzielniczy.

U kotów zaburzenia mogą być :

 • Pierwotne, które pojawiają się do drugiego roku życia zwierzęcia, zwłaszcza u niektórych kocich ras.
 • Wtórne, które mogą dotyczyć każdego wieku kota.

Łupież u kota to nadmierne łuszczenie naskórka, cuchnąca skóra, świąd oraz oleista skóra i sierść. Koty w wieku geriatrycznym mogą mieć również matową, kruchą i pokrytą łuskami sierść.

Łupież u kota

Przyczyny łupieżu

Łupież u kota może być spowodowany różnymi czynnikami. Trudno rozpoznać jest jego przyczynę. Najlepiej w takiej sytuacji udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi wywiad z opiekunem, zrobi potrzebne badania i zdiagnozuje schorzenie skórne. Warto jest znać jego podłoże.

Łupież u kota może być związany z naturalnymi zmianami metabolicznymi naskórka w związku z wiekiem kota.

Do najczęstszych przyczyn złuszczającego się naskórka należą:

 • Zaburzenia związane z podawaniem źle zbilansowanej diety. Może dochodzić do niedożywienia. Dermatozy spowodowane są często podawaniem „supermarketowych” karm dla kota. Karmy takie nie są zwykle pełnowartościowym pokarmem dla naszego pupila.
 • Choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym. 
 • Zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy.
 • Zakażenie bakteryjne skóry – ropne zapalenie mieszków włosowych.
 • Reakcje nadwrażliwości – atopia.
 • Alergie pokarmowe.
 • Alergiczne pchle zapalenie skóry.
 • Uszkodzenia skóry w wyniku świądu.

Łupież u kota może nasilać się w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Na kondycję kociej skóry źle wpływają silne promienie słoneczne, a także obniżona wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje nadmierne wydalanie łoju. Nieodpowiednia pielęgnacja kociej sierści i skóry może być również przyczyną łupieżu.

Jak zwalczać łupież?

Łupież u kota należy zwalczać odpowiednimi środkami przepisanymi przez lekarza weterynarii. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie środków nawilżających i częstych kąpieli. Jednak należy pamiętać, że leczenia naszego pupila nie należy podejmować samodzielnie. W przypadku podejrzenia schorzenia skórnego należy skorzystać z pomocy weterynarza.

Podsumowując łupież u kota obniża komfort życiowy zwierzęcia. Z tego powodu trzeba systematycznie sprawdzać skórę i sierść naszego podopiecznego. Kot obok psa to wspaniały towarzysz człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że udomowione stworzenie posiada także swoje potrzeby, o których nigdy nie powinien zapominać opiekun.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...