GeoZoo » Kot » Kot Manx
Kot Manx

Kot Manx

Kot Manx pochodzi z Wyspy Man, która położona jest między Wielką Brytanią, a Irlandią. Rasa ta może być krótkowłosa lub posiadać długi włos. Kot ten prawdopodobnie przyszedł na świat w wyniku przypadkowej mutacji. Istnieje kilka legend na ten temat. Rasa ta nie cieszy się dużą popularnością w Polsce.

Kot Manx w Anglii i Stanach Zjednoczonych pojawił się na przełomie XIX i XX wieku. Jest to kot inteligentny, sympatyczny i bardzo towarzyski. Nie lubi samotności. Z tego względu nie nadaje się dla osób zapracowanych i krótko przebywających w domu.

Na Wyspie Man w 1988 roku po raz pierwszy została wydana moneta z wizerunkiem kota Manx. Rasa tych kotów przez FIFe została uznana dopiero w 2006 roku. Kota tego można nabyć w zagranicznych hodowlach w cenie 400-1000 Euro. Od rasy Manx swoją nazwę zapożyczył zespół Varius Manx.

Wygląd Kota Manx

Kot Manx posiada szczupłe i umięśnione ciało. Kot ten ma szeroką klatkę piersiową i krótki grzbiet. Masa ciała kocicy mieści się w przedziale 3,5-4,5 kg, a kocura 4,5-5,5 kg. Okrągła głowa  kota wsparta jest na długiej szyi. Posiada nieduże uszy, które skierowane są do przodu. Oczy jego są okrągłe i duże, a ich barwa nie powinna odbiegać od koloru futra.

Posiada dobrze umięśnione łapy, nogi przednie są krótsze od tylnych. Najczęściej wyróżnia się brakiem ogona bądź jego szczątkową formą. Kot Manx krzyżowany jest często z kotami mającymi ogony. Z tego względu potomstwo przychodzące na świat może posiadać ogon o różnej długości, nawet w jednym miocie.

Pod względem długości ogona został on sklasyfikowany w czterech odmianach:

 • Longie oznacza długi ogon.
 • Riser to ogon w formie wyrostka.
 • Rumpy czyli brak ogona.
 • Stumpy to ogon szczątkowy, którego długość wynosi w granicach 3-4 cm.

Gen zmutowany, który odpowiedzialny jest za brak ogona w odmianie Rumpy wpływa w około 20% niekorzystnie na zdrowie kota. Gen ten niejednokrotnie jest odpowiedzialny za wiele deformacji, które spowodowane są znacznym skróceniem kręgosłupa. Wszelkie niedomagania kota mogą ujawnić się już w czwartym miesiącu życia.

Gen zmutowany często odpowiedzialny jest za liczne wady:

 • jelit,
 • okrężnicy,
 • pęcherza moczowego,
 • rdzenia kręgowego,
 • układu nerwowego,
 • rozszczepu kręgosłupa,
 • częściowego paraliżu,
 • wypadaniu odbytu.

Kot Manx może posiadać krótką lub długą sierść, która jest dwuwarstwowa. Złożona jest z dłuższego i jedwabistego włosa okrywowego oraz gęstego, miękkiego i krótkiego podszerstka. Każde umaszczenie kota jest akceptowane, zarówno szylkretowa jak również jednobarwne. Manx całkowicie biały jest rzadkim przypadkiem.

Kot Manx

Zachowanie i temperament

Kot Manx jest bardzo przyjaznym i spokojnym kotem oraz świetnym towarzyszem człowieka. Jest zwierzęciem aktywnym i chętnym do zabawy. To także wspaniały łowca i kot terytorialny. Szybko się uczy i może wykonywać różne sztuczki. Potrafi też chodzić w szelkach i na smyczy. Reaguje również na wydawane komendy.

Kot Manx  posiada łagodne usposobienie i uwielbia przytulać się do swojego opiekuna. Bez problemu akceptuje nowe warunki do życia. Kocha wodę i uwielbia podróżować samochodem w przeciwieństwie do większości kotów. Wykazuje on skłonności do pilnowania swojej posesji.

Na nieznanych mu ludzi reaguje warczeniem i czasami atakiem, jak pies stróżujący. Posiada przyjazny stosunek do innych zwierząt, a zwłaszcza psów. Lubi skoki i wspinaczki, dlatego należy kupić dla niego stabilny i piętrowy drapak. Manx chętnie uczestniczyć również w codziennych pracach swojego opiekuna.

Pielęgnacja

Kot Manx wymaga pielęgnacji, która nie jest pracochłonna. Trochę więcej czasu należy poświęcać kotu, który posiada długą sierść. Regularnie należy również kontrolować oczy i uszy. Natomiast pazury przycinać w razie potrzeby. Kot ten lubi wodę, dlatego kąpiel sprawi mu przyjemność. Przed kąpielą trzeba kota wyszczotkować.

Należy również systematycznie przeprowadzać higienę jamy ustnej, ponieważ odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zamienia się w kamień. Powoduje to u kota bolesne zapalenie dziąseł. Można temu zapobiec, podając kotu specjalistyczne karmy lub smakołyki, które powodują ścieranie nazębnego osadu.

Kot Manx powinien być zaopatrzony w przybory do pielęgnacji.

Podstawowy zestaw dla naszego pupila składa się z:

 • grzebienia z grubymi zębami,
 • grzebienia z cienkimi zębami do wyczesywania pcheł,
 • dwustronnej szczotki do ciała drucianej i z naturalnego włosia.

Opiekun kota krótkowłosego powinien również kupić ściereczkę z irchy, która nadaje połysk sierści. Natomiast właściciel kota o długiej sierści może nabyć dodatkowy sprzęt do specjalnego szczotkowania, a mianowicie nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami w celu wycinania skołtunionego kociego włosa.

Pazury u kota  podobnie jak u ludzi paznokcie nieustannie rosną. Czynność ścierania pazurów o drapak przeważnie wystarcza, ale nie w każdym przypadku. Jeżeli nasz podopieczny będzie posiadał za długie pazury to trzeba je skrócić przy użyciu cążek do paznokci. To zadanie można wykonać samodzielnie lub u kociego specjalisty.

Kot Manx to miłe stworzenie o interesującym wyglądzie. Doskonale nadaje się dla rodziny z dziećmi i dla ludzi samotnych. Nie polecany jest alergikom. Długość życia tej rasy wynosi w granicach 8-14 lat. Koty obciążone wadami genetycznymi żyją znacznie krócej, zaledwie 3-5 lat. Zdrowy Manx jest kotem radosnym i szczęśliwym oraz chętnym do zabawy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]