GeoZoo » Kot » Kot himalajski
Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa. Oczarowuje ludzi swoim eleganckim wyglądem. To doskonały towarzysz człowieka, który polecany jest miłośnikom długowłosych kotów.

Kot himalajski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W swojej ojczyźnie nazywany jest Colorpoint. Rasa ta nie jest znana we wszystkich krajach europejskich. Kot himalajski Tinker Toy ze Stanów Zjednoczonych został wpisany do księgi kocich rekordów Guinnessa. Długość jego ciała wynosi 19 cm, a wysokość 7 cm.

Krótka historia rasy

Kot himalajski jest rezultatem skrzyżowania długowłosego persa i krótkowłosego kota syjamskiego. Rasa ta powstała w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. W wyniku eksperymentów hodowlanych w miocie pojawiły się krótkowłose kocięta o czarnym umaszczeniu.

W następnych miotach przyszły na świat koty ze znaczeniami kolorpoint i te właśnie koty zostały nazwane himalajskimi. W 1955 roku rasa ta została uznana przez brytyjską organizację. Natomiast w 1957 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowana została przez Cat Fanciers Association (CFA).

W Kandzie koty himalajskie zostały pokazane na wystawach w 1957 roku. Rasa ta pierwszą nagrodę dla najlepszego kota długowłosego zdobyła dopiero w 1958 roku. W Ameryce Północnej zwierzęta te cieszą się dużym uznaniem, a mniej znane są w Europie. Kot himalajski przez niektóre federacje uznawany jest za rasę perską.

Wygląd zewnętrzny

Kot himalajski swoim uroczym wyglądem podbija ludzkie serca. Posiada on okrągłą sylwetkę o mocnej budowie ciała, silnym tułowiu i szerokiej klatce piersiowej. Masa jego ciała waha się w granicach 3,5-7 kg. Ma dosyć dużą okrągłą głowę, która osadzona jest na krótkiej szyi. Policzki są wydatne i pełne, a szczęki mocne.

Pomiędzy nosem, a pyszczkiem widoczna jest wyraźna przerwa. Kot ten wyróżnia się długimi włosami czuciowymi oraz pięknymi i dużymi oczami o barwie intensywnie niebieskiej. Uszy himalajczyka są małe, gęsto owłosione i zaokrąglone na końcach. Posiada krótkie i mocne kończyny. Ogon jego również jest krótki i prosty oraz proporcjonalny do kociego ciała.

Stopy są dosyć duże i okrągłe. Kończyny przednie posiadają pięć palców, a tylne cztery, które są dobrze złączone. Szata jego jest dwuwarstwowa z długim i bujnym włosem okrywowym i gęstym podszerstkiem. Syjamskie znaczenia widoczne są na uszach, nogach i ogonie.

Kot himalajski posiada umaszczenie:

  • kremowe,
  • niebieskie,
  • liliowe,
  • rude,
  • czekoladowe,
  • niebiesko-kremowe,
  • liliowo-kremowe,
  • szylkretowe.

Kot himalajsk

Charakter i pielęgnacja

Kot himalajski jest zwierzęciem o spokojnym usposobieniu. Nie jest natrętny, ale lubi zabawy i towarzystwo człowieka. Jest bardzo inteligentny i gadatliwy. Wyróżnia się opanowaniem, dlatego nie wyrządzi w domu szkód. Nie wspinana się na firanki czy meble ani nie skacze po nich. Bez obawy można zostawić kota himalajskiego samego w mieszkaniu.

Kot himalajski wymaga codziennego i dokładnego rozczesywania sierści, żeby nie doszło do jej skołtunienia. Przede wszystkim należy dbać o jego oczy, ponieważ ze względu na swoją wypukłość i krótki nos mogą łzawić. Systematycznej kontroli wymagają również kocie uszy i pazury, które trzeba w razie potrzeby przycinać.

Kot himalajski jest bardzo przyjaznym i długowiecznym zwierzęciem. Długość jego życia wynosi 14-18 lat, a nawet dłużej. Nadaje się do trzymania w małych i dużych mieszkaniach. Decydując się na tego atrakcyjnego kota należy zadbać o jego dobrostan. Kot himalajski polecany jest rodzinom z małymi dziećmi, ludziom samotnym, a także seniorom.

Scroll to Top