Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE w języku angielskim nosi nazwę Federation Internationale Feline. Jest to największa międzynarodowa organizacja. Patronuje ona przestrzegania zasad dobrej hodowli. Pilnuje ścisłej klasyfikacji i wymaga określonych dokumentów. W Polsce jest reprezentowana przez Polską Federację Felinologiczną „Felis Polonia”.
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE początkowo zrzeszała tylko kluby na terenie Europie. W dzisiejszych czasach pod jej patronatem działają stowarzyszenia hodowców w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Federacja ta znacznie się rozrosła na przestrzeni lat. Językami urzędowymi tej federacji są: angielski, francuski i niemiecki. Na FIFE spoczywa współodpowiedzialność za tworzenie przepisów dotyczących ochrony zwierząt.
Krótka historia
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE powstała w 1949 roku w we Francji. Założyła ją Marguerite Ravel. Działa na arenie międzynarodowej. Współcześnie zrzesza hodowców z 42 klubów i 40 krajów. Najpierw organizacja działała w Europie, a z czasem rozszerzyła swoją działalność. FIFE główną siedzibę posiada w Luksemburgu. Ta światowa organizacja uczestniczy w konsultacjach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Pierwsza wystawa kotów miała miejsce w 1949 roku w Paryżu. Uczestnikami było ponad 200 kotów z wystawcami z: Francji, Włoch, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Dnia 10 grudnia 1950 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie w Belgii, gdzie przyjęto statut i regulamin federacji. Z tej okazji każdemu delegatowi został wręczony kot wyrzeźbiony z różowego piaskowca.

Informacje ogólne
Organem koordynującym FIFE jest Zarząd, który składa się z sześciu osób z krajów członkowskich. Zarząd wybierany jest przez członków i kieruje organizacją zgodnie z jej statutem. Posiedzenia Zarządu FIFE odbywają się 5 lub 6 razy w roku. Powołanych jest pięć komisji wspierających. Zadaniem ich jest wdrażanie decyzji Walnego Zgromadzenia i Rady.
Do nich należą:
- Komisja Judges & Standard,
- Komisja Hodowli i Rejestracji,
- Komisja Show,
- Komisja zdrowia i opieki społecznej,
- Komisja Dyscyplinarna.
Najwyższą władzą federacji jest Walne Zgromadzenie, które tworzą delegaci członków. Na Walnym Zgromadzeniu demokratyczna struktura organizacji gwarantuje każdemu członkowi równe prawa głosu. Zbiera się ono raz w roku w celu omówienia i głosowania nad propozycjami członków oraz wyboru nowych urzędników. Odbywają się również debaty nad nowymi regulacjami i akceptowane są wspólne strategie.
Międzynarodowi sędziowie, którzy posiadają uprawnienia sędziego FIFE są kształceni zgodnie z międzynarodowymi zasadami. Muszą oni przestrzegać określonych reguł. Sędziowie są również szkoleni i egzaminowani. O likwidacji Światowej Federacji Kotów może zdecydować Walne Zgromadzenie. Poza tym FIFE organizuje seminaria dla sędziów.
Sekretariat FIFE zarządzany jest przez Sekretarza Generalnego, który zajmuje się sprawami wszystkich członków. Obejmuje to: przetwarzanie danych o nazwach hodowlanych, koordynację dat wystaw, a także prace egzaminacyjne, które mają związek z egzaminami sędziów.
Zarząd Federacji do pomocy Sekretarzowi Generalnemu w określonych aspektach jego pracy wyznaczył trzech funkcjonariuszy:
- Administratora Rady Rasy,
- Administratora nazwy hodowli,
- Administratora kalendarza.

Zasady i statystyka
FIFE kładzie nacisk na zdrowie i szczęście kotów. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE patronuje kluby wchodzące w jej skład. Według tej organizacji ogólny dobrostan kotów powinien być najważniejszym aspektem dla wszystkich jej członków, hodowców i właścicieli kotów.
Głównym celem FIFE jest ustalenie standardów ras, rejestracja krajowych i międzynarodowych przydomków hodowlanych i organizowanie światowych wystaw.
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna posiada:
- 1 członka patronatu,
- 42 członków w 40 krajach,
- Rocznie jest zarejestrowanych ponad 110 tysięcy rodowodów i 3 tysiące przydomków hodowlanych,
- Ponad 700 wystaw organizowanych rocznie, na których wystawianych jest ponad 200 tysięcy kotów,
- 209 sędziów międzynarodowych,
- 122 studentów-sędziów, w tym 51 nie jest jeszcze sędziami,
- Ponad 100 tysięcy indywidualnych członków Federacji.
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE jest jedną z pięciu międzynarodowych organizacji kotów rasowych. Federacja ta jest uznana za największą na całej kuli ziemskiej. Karmienie, opieka i warunki higieniczne powinny być zachowane według obowiązujących standardów ochrony zwierząt w określonym kraju. Za członkostwo w FIFE należy zapłacić. Istnieją jeszcze opłaty związane z prowadzonymi hodowlami.
Podsumowując Międzynarodowa Federacja Felinologiczna posiada dobre relacje ze wszystkimi głównymi organizacjami. Nazwa FIFE to synonim jakości i jedności ceniony na świecie. Znana federacja na całym świecie daje możliwość jej członkom sprzedania hodowanych kotów. Na podstawie ustawy o ochronie praw zwierząt z dnia 1 stycznia 2012 roku, koty w Polsce można kupować tylko w zarejestrowanych hodowlach.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Żywienie i zdrowie ślimaków

Opieka nad gurami olbrzymim
