GeoZoo » Kot » Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE w języku angielskim nosi nazwę Federation Internationale Feline. Jest to największa międzynarodowa organizacja. Patronuje ona przestrzegania zasad dobrej hodowli. Pilnuje ścisłej klasyfikacji i wymaga określonych dokumentów. W Polsce jest reprezentowana przez Polską Federację Felinologiczną „Felis Polonia”.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE początkowo zrzeszała tylko kluby na terenie Europie. W dzisiejszych czasach pod jej patronatem działają stowarzyszenia hodowców w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Federacja ta znacznie się rozrosła na przestrzeni lat. Językami urzędowymi tej federacji są: angielski, francuski i niemiecki. Na FIFE spoczywa współodpowiedzialność za tworzenie przepisów dotyczących ochrony zwierząt.

Krótka historia

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE powstała w 1949 roku w we Francji. Założyła ją Marguerite Ravel. Działa na arenie międzynarodowej. Współcześnie zrzesza hodowców z 42 klubów i 40 krajów. Najpierw organizacja działała w Europie, a z czasem rozszerzyła swoją działalność. FIFE główną siedzibę posiada w Luksemburgu. Ta światowa organizacja uczestniczy w konsultacjach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Pierwsza wystawa kotów miała miejsce  w 1949 roku w Paryżu. Uczestnikami było ponad 200 kotów z wystawcami z: Francji, Włoch, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Dnia 10 grudnia 1950 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie w Belgii, gdzie przyjęto statut i regulamin federacji. Z tej okazji każdemu delegatowi został wręczony kot wyrzeźbiony z różowego piaskowca.

Polski Związek Felinologiczny

Informacje ogólne

Organem koordynującym FIFE jest Zarząd, który składa się z sześciu osób z krajów członkowskich. Zarząd wybierany jest przez członków i kieruje organizacją zgodnie z jej statutem. Posiedzenia Zarządu FIFE odbywają się 5 lub 6 razy w roku. Powołanych jest pięć komisji wspierających. Zadaniem ich jest wdrażanie decyzji Walnego Zgromadzenia i Rady.

Do nich należą:

  • Komisja Judges & Standard,
  • Komisja Hodowli i Rejestracji,
  • Komisja Show,
  • Komisja zdrowia i opieki społecznej,
  • Komisja Dyscyplinarna.

Najwyższą władzą federacji jest Walne Zgromadzenie, które tworzą delegaci członków. Na Walnym Zgromadzeniu demokratyczna struktura organizacji gwarantuje każdemu członkowi równe prawa głosu. Zbiera się ono raz w roku w celu omówienia i głosowania nad propozycjami członków oraz wyboru nowych urzędników. Odbywają się również debaty nad nowymi regulacjami i akceptowane są wspólne strategie.

Międzynarodowi sędziowie, którzy posiadają uprawnienia sędziego FIFE są kształceni zgodnie z międzynarodowymi zasadami. Muszą oni przestrzegać określonych reguł. Sędziowie są również szkoleni i egzaminowani. O likwidacji Światowej Federacji Kotów może zdecydować Walne Zgromadzenie. Poza tym FIFE organizuje seminaria dla sędziów.

Sekretariat FIFE zarządzany jest przez Sekretarza Generalnego, który zajmuje się sprawami wszystkich członków. Obejmuje to: przetwarzanie danych o nazwach hodowlanych, koordynację dat wystaw, a także prace egzaminacyjne, które mają związek z egzaminami sędziów.

Zarząd Federacji do pomocy Sekretarzowi Generalnemu w określonych aspektach jego pracy wyznaczył trzech funkcjonariuszy:

  • Administratora Rady Rasy,
  • Administratora nazwy hodowli,
  • Administratora kalendarza.

Kot brytyjski krótkowłosy

Zasady i statystyka

FIFE kładzie nacisk na zdrowie i szczęście kotów. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE patronuje kluby wchodzące w jej skład. Według tej organizacji ogólny dobrostan kotów powinien być najważniejszym aspektem dla wszystkich jej członków, hodowców i właścicieli kotów.

Głównym celem FIFE jest ustalenie standardów ras, rejestracja krajowych i międzynarodowych przydomków hodowlanych i organizowanie światowych wystaw.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna posiada: 

  • 1 członka patronatu,
  • 42 członków w 40 krajach,
  • Rocznie jest zarejestrowanych ponad 110 tysięcy rodowodów i 3 tysiące przydomków hodowlanych,
  • Ponad 700 wystaw organizowanych rocznie, na których wystawianych jest ponad 200 tysięcy kotów,
  • 209 sędziów międzynarodowych,
  • 122 studentów-sędziów, w tym 51 nie jest jeszcze sędziami,
  • Ponad 100 tysięcy indywidualnych członków Federacji.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFE jest jedną z pięciu międzynarodowych organizacji kotów rasowych. Federacja ta jest uznana za największą na całej kuli ziemskiej. Karmienie, opieka i warunki higieniczne powinny być zachowane według obowiązujących standardów ochrony zwierząt w określonym kraju. Za członkostwo w FIFE należy zapłacić. Istnieją jeszcze opłaty związane z prowadzonymi hodowlami. 

Podsumowując Międzynarodowa Federacja Felinologiczna posiada dobre relacje ze wszystkimi głównymi organizacjami. Nazwa FIFE to synonim jakości i jedności ceniony na świecie. Znana federacja na całym świecie daje możliwość jej członkom sprzedania hodowanych kotów. Na podstawie ustawy o ochronie praw zwierząt z dnia 1 stycznia 2012 roku, koty w Polsce można kupować tylko w zarejestrowanych hodowlach.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]