GeoZoo » Kot » Kot ocicat
Kot ocicat

Kot ocicat

Kot ocicat należy do rzędu drapieżnych, podrzędu kotokształtnych i rodziny kotowatych. Pochodzi z podrodziny kotów i rodziny kota. Jest to wyjątkowy kot o dzikim wyglądzie i łagodnym usposobieniu. Kot ocicat pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to elegancki koci towarzysz o przyjaznym charakterze.

Kot ocicat to bardzo interesujący mruczek. Narodził się w wyniku skrzyżowania kotów syjamskich, abisyńskich i amerykańskich krótkowłosych. Z pierwszego eksperymentalnego miotu w 1964 roku przyszedł na świat pierwszy kociak tej rasy w wyniku połączenia abisyńczyka z syjamem.

W Stanach Zjednoczonych rasa ta została zarejestrowana w 1986 roku. Została również uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną czyli Federation Internationale Feline (FiFE). W Polsce koty pojawiły się  w 1997 roku. Kot ocicat dożywa do 17 lat, a nawet dłużej przy troskliwej opiece kochającej rodziny.

Wygląd zewnętrzny

Kot ocicat to średniej wielkości stworzenie o ciekawym wyglądzie, którego masa ciała waha się w granicach 4-8 kg. Wyróżnia się smukłą i umięśnioną sylwetką. Posiada głowę w kształcie zmodyfikowanego klina z krótkim nosem i szeroką żuchwą. Jego duże oczy w kształcie migdałów są trochę skośne.

Kot ocicat ma średniej wielkości uszy. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, a szyja smukła i długa. Ma on średniej długości kończyny i mocno zwarte łapy o owalnym kształcie. Ogon dość długi nieco zwężający się ku końcowi z ciemnymi pierścieniami. Posiada dwuwarstwową sierść czyli włos okrywowy z podszerstkiem o charakterystycznym cętkowanym umaszczeniu.

Zostało wyróżnionych 6 podstawowych odmian barwnych:

  • niebieski,
  • liliowy,
  • płowy,
  • cynamonowy,
  • brązowy,
  • czekoladowy.

Oczy są we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego. Wokół oczu widoczna ciemniejsza otoczka. Ogon ma pięć ciemniejszych pierścieni, a jego koniec posiada barwę kociego futra. Sierść jest krótka, lśniąca i ściśle przylega do ciała.

Kot ocicat

Charakter i temperament

Kot ocicat to energiczny i wesoły koci przyjaciel. Jest bardzo inteligentny i pojętny, bez problemu można nauczyć go różnych sztuczek. Oddany jest swojemu właścicielowi, któremu lubi towarzyszyć w jego codziennych czynnościach. Uwielbia również pieszczoty i wspólne zabawy z opiekunem, ale na swoich warunkach.

Kot ocicat jest bardzo ciekawskim zwierzęciem. Bacznie obserwuje otoczenie, a szczególnie przyjemność sprawia mu eksplorowanie terenu. Akceptuje inne zwierzęta w domu. Nie lub odosobnienia i samotności. Odznacza się niezależnym charakterem i niekiedy może być uparty. Potrzebuje również dość dużo ruchu i zabawy.

Może niszczyć przedmioty, jeżeli będzie miał zbyt mało zajęć. Nie znosi nudy i rozłąki ze swoim opiekunem. Ponadto wydaje głośne dźwięki, co niektórym osobom może to przeszkadzać. Jednak nie jest kotem konfliktowym, który szuka zaczepek. Pielęgnacja jego jest łatwa. Wymaga regularnego przemywania oczu i kontrolowania uszu.

Kot ocicat to wyjątkowy czworonożny przyjaciel o pięknym wyglądzie. Wymaga opieki i stymulacji, za co w zamian zapewne odwdzięczy się miłością i oddaniem. Polecany jest rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym. Doskonale nadaje się do domu z ogrodem lub dużym tarasem. Jest to doskonała rasa dla ludzi, którzy szukają aktywnego i towarzyskiego kota.

Scroll to Top