GeoZoo » Kot » Kot tiffany
Kot tiffany

Kot tiffany

Kot tiffany należy do bardzo rzadkiej rasy z rodziny kotowatych. Ten egzotyczny futrzak pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest to mało znana rasa. Kot tiffany łączy w sobie inteligencję, piękno i elegancję. Jest to niesamowicie urokliwa rasa, której powstanie owiane jest tajemnicą.

Kot tiffany posiada piękne i lśniące futro oraz przenikliwe spojrzenie. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Jennie Robinson z Nowego Jorku oczarowana wyglądem długowłosych kotów, zakupiła parę o żółtych oczach i czekoladowym umaszczeniu. Rozpoczęła ich hodowlę w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Później również inni hodowcy zainteresowali się kotami tiffany i próbowali zwiększyć  ich populację. Istnieją różne teorie powstania tej rasy. Jedną z nich jest pokrewieństwo z kotem perskim i birmańskim. Podobną rasą do tiffany jest tiffanie, które pochodzą z Wielkiej Brytanii i posiadają własną historię powstania.

Wygląd zewnętrzny tiffany

Kot tiffany jest niedużym futrzakiem. Waży on w granicach 3-6 kg. Kocury są trochę masywniejsze niż kotki. Jest to stworzenie o mocnym kośćcu. Jego nieduża głowa ma kształt klina. Posiada piękne oczy o bursztynowej, złotozielonej lub żółtej barwie. Kocięta mają jaśniejszy kolor oczu i bardziej żółty.

Uszy są małe i szeroko rozstawione, które ulegają zwężeniu ku końcowi. Ma wysoko osadzone kości policzkowe, a nos średniej długości. Posiada smukłe kończyny i puszysty ogon, który szeroki jest u nasady. Tiffany wyróżnia się jednowarstwowym i jedwabistym futrem, bez podszerstka. Z tego powodu mniej gubi włosów.

Kot tiffany posiada długi włos okrywowy, gęsty, puszysty i miękki, który wymaga regularnego czesania. Oryginalne umaszczenie kota jest czekoladowe. Obecnie koty mogą występować jeszcze w innych barwach, takich jak: biała, cynamonowa, płowa, niebieska i liliowa. Dopuszczalne jest również umaszczenie w prążki i łatki.

Charakter i temperament

Kot tiffany jest spokojnym i bardzo przyjaznym kotem. Lubi zabawy z opiekunem i dziećmi, które wiedzą jak postępować ze zwierzętami. Futrzakom tym nic nie może zastąpić towarzystwo człowieka. Lubią obserwować czynności wykonywane przez domowników. Nie lubią samotności, ponieważ bardzo przywiązane są do swych opiekunów.

Kot tiffany porusza się zwinnie i płynnie, chociaż aktywność nie jest jego mocną stroną. Potrzebuje stymulacji umysłowej dostosowanej do swoich możliwości i dużo różnych zabawek, które wypełnią mu nudę. Kocięta po odpowiedniej socjalizacji są dobrze ułożonymi kotami w dorosłym życiu i nie sprawiają problemów.

Każdego dnia trzeba kotu poświęcać trochę czasu. Tiffany dobrze czuje się w domu z ogrodem, jak również w małym mieszkaniu. Jednak balkony i tarasy trzeba zabezpieczyć przed wypadnięciem kota, który ma bardzo ciekawską naturę. Rasa ta charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem. Kot tiffany jest wierny i lojalny wobec swojego właściciela.

Kot tiffany

Pielęgnacja i zdrowie

Kot tiffany ze względu na swoją długą sierść wymaga regularnego i dokładnego czesania, żeby uniknąć trudnych do rozczesania kołtunów. Można do tego zabiegu używać szczotki i grzebienia. Trzeba również sukcesywnie  kontrolować stan uszu i przemywać oczy letnią i przegotowaną wodą. Zbyt długie pazury powinny być przycinane cążkami.

Nie należy dopuszczać do tworzenia się kamienia nazębnego. Profilaktycznie warto jest 3 razy w tygodniu myć kotu zęby, przy pomocy specjalnej pasty i szczoteczki dla kotów. Higienę jamy ustnej można również utrzymywać stosując gryzaki stomatologiczne, ale pod kontrolą człowieka. Jest to dość zdrowa rasa.

Kot tiffany może mieć jednak skłonności do:

  • Zapalenia uszu.
  • Zapalenia dziąseł. Z tego względu trzeba systematycznie dbać o higienę jamy ustnej.
  • Trichobezoarów, co oznacza zbierania się kulek włosów w przewodzie pokarmowym. To zwykle jest problem kotów o długiej sierści.

Kot tiffany to bardzo inteligentne stworzenie o uroczym spojrzeniu. Uwielbia on przebywać w gronie swojej ludzkiej rodziny. Do obcych trochę podchodzi z dystansem. Należy zapewnić mu troskliwą opiekę oraz kompletną i dobrze zbilansowaną dietę. Kot tiffanny to typowy kanapowiec o nietuzinkowej urodzie. Długość jego życia wynosi około 14 lat, a nawet dłużej.

Scroll to Top