GeoZoo » Kot » Najstarszy kot
Najstarszy kot

Najstarszy kot

Najstarszy kot żyjący na świecie to samica o imieniu Flosie. Posiada ona przyjazną i towarzyską naturę. Ze względu na swój sędziwy wiek kotka stała się rekordzistką. Koty żyją zwykle kilkanaście lat. Długowieczność niektórych kocich towarzyszy wzbudza zainteresowanie wielu naukowców.

Najstarszy kot żyjący na świecie urodził się w grudniu 1995 roku w Liverpoolu. Kotka została uratowana przez pracownika szpitala. Najstarszy kot został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 31 sierpnia w 2022 roku. Flosie potrafi być pełna energii i wykazuje niesamowitą chęć do życia. Długowieczność kotów owiana jest tajemnicą i nie jest do końca poznana.

Brytyjska rekordzistka Flosie

Najstarszy kot miał kilku opiekunów. Gdy pierwszy właściciel Flosie zmarł po 10 latach, to zwierzęciem zajęła się jego siostra. Po śmierci kobiety jej syn zaopiekował się futrzakiem. Kotka miała wówczas 24 lata. Po trzech latach nowy opiekun oddał Flosie do Cats Protection. Jest to brytyjska organizacja charytatywna, która poszukuje domów dla bezdomnych kotów.  Odkryto wówczas, że kotka ma już 27 lat.

Została zaadoptowana przez doświadczoną Brytyjkę Vicki Green, która wcześniej już opiekowała się kocim seniorem. Najstarszy kot jest spokojną i czułą kotką, który potrafi być również zabawna. Nowa kocia właścicielka jest bardzo zadowolona z futrzaka. Uważa, że dostąpiła zaszczytu, ponieważ to właśnie jej pozwolono opiekować się wiekowym kocim rekordzistą współczesnych czasów.

Najstarszy kot w historii świata

Najstarszy kot na naszej planecie miał na imię Creme Puff i urodził się 3 sierpnia 1967 roku. Przeżył długie lata w Stanach Zjednoczonych, w Texasie pod opieką Jake’a Perry’ego. W skład jadłospisu kotki oprócz suchej karmy wchodziło przede wszystkim indycze mięso, bekon, jaja i brokuły. Uzupełnieniem diety i kocim przysmakiem była kawa ze śmietanką. 

Najstarszy kot miał zapewnioną troskliwą opiekę i wspaniałe warunki do życia. Właściciel Creme Puff dbał o stan jej zdrowia i aktywność, nawet w wieku geriatrycznym kotki. W specjalnym przystosowanym dla niej garażu mogła oglądać firmy przyrodnicze. W ogrodzie był zbudowany specjalny i bezpieczny kojec, przeznaczony do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Natomiast ściany domu wyposażone zostały w drewniane stopnie, które przeznaczone były do kociej wspinaczki. Na tej podstawie widać, że miłość człowieka do zwierząt nie zna granic. Ukochana kotka skończyła życie 6 sierpnia 2005 roku, mając 38 lat i 3 dni. Nienaganna opieka i naturalna dieta oraz miłość człowieka do zwierzęcia, pozwoliła osiągnąć sędziwy wiek najstarszemu kotu w historii świata.

Wiekowi koci rekordziści

Najstarszy kot to nie tylko Flosie i Creme Puff. Nie brakowało wcześniej na kuli ziemskiej wiekowych kocich rekordzistów, którzy zostali wpisani do Księgi Rekordów Guinnessa. Doskonałym przykładem jest kot o imieniu Jake Perry, który dożył 34 lat. Znany jest też puszysty rekordzista Rubble, którego zgon nastąpił w wieku 31 lat.

Był to kot rasy Maine Coon. Michele Heritage otrzymała go w prezencie na swoje 20 urodziny. Na kilka miesięcy przed odejściem stał się osowiały i stracił znacznie na wadze. Pewnego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Natomiast kot o imieniu Corduroy przeżył szczęśliwe lata ze swoją opiekunką Asley Reed Okura.

Zakończył życie w wieku26 lat. Jego ulubionym smakołykiem był ser cheddar. Najstarszy kot to również Tiffany Two, która przeżyła 27 lat. Urodziła się 3 marca 1988 roku na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w Kalifornii. Została kupiona w lokalnym sklepie zoologicznym przez Sharon Voorthees w wieku 6 tygodni.

Najstarszy kot w Polsce

Najstarszy kot w Polsce miał na imię Mruczek i opiekowała się nim Barbara Poloczek. Miejscem ich zamieszkania była Ruda Śląska. Kot swoje szczęśliwe życie zawdzięczał dzieciom, które znalazły go zziębniętego i przyniosły do szkoły. Pani Poloczek pracowała tam na stanowisku sekretarki. Kobieta owinęła kota ręcznikiem i zabrała do domu.

W okresie młodości kot był bardzo żywotny i często zaczepiał inne futrzaki i psy osiedlowe. Raczej nie pozwalał pogłaskać się obcym ludziom. Domownicy też musieli podchodzić do niego z dystansem. Uchodził za typowego kota z charakterem. Z upływem lat stan jego zdrowia pogarszał się i był już mniej aktywny. Mruczek ze względu na swój sędziwy wiek był uprzywilejowanym członkiem rodziny.

Miał zezwolenie na spanie w łóżku właścicielki. Poza tym otrzymywał posiłki z surowego i gotowanego mięsa oraz przysmak w formie gęstej śmietany. Mruczek ze względu na swój wiek lubił wygrzewać się na słońcu w domowym zaciszu i zrezygnował już z biegania po osiedlu. Przeżył on w gronie rodzinnym 24 lata i 6 miesięcy.

Najstarszy kot jest bardzo interesującym futrzakiem. Wszystkie opisane czworonogi swoją długowieczność zawdzięczają troskliwym i odpowiedzialnym kocim właścicielom. Koci seniorzy otrzymywali dobrze zbilansowaną dietę, a przede wszystkim otoczeni byli miłością ze strony człowieka. Ważne były też odpowiednie warunki do życia, pozbawione stresogennych czynników.