GeoZoo » Zoologia » Największe ślimaki na świecie
Największe ślimaki na świecie

Największe ślimaki na świecie

Największe ślimaki na świecie to prawdziwe giganty żyjące wśród mięczaków. Pochodzą z różnych biotypów. Niektóre z nich są inwazyjne i drapieżne. Ślimaki to jedna z najbardziej zróżnicowanych i najliczniejszych gromad mięczaków. Największe ślimaki świata pochodzą z lądu i wód morskich.

Największe ślimaki na świecie zamieszkują rożne kontynenty. Wiele z nich zostało zawleczonych do Europy i uznawane są za gatunki inwazyjne. Olbrzymie ślimaki hodowane są w polskich domach. Niektóre z nich są mięsożerne, a inne żywią się roślinami, a także grzybami. Olbrzymy wśród ślimaków zróżnicowane są pod względem rozmiarów, barw, kształtów oraz stylu życia.

Największy muszlowy ślimak świata

Największe ślimaki na świecie współcześnie żyjące i posiadające muszlę to: Syrinx aruanus z rodziny Turbinellidae. Jest on jednocześnie najcięższy wśród ślimaków. Nazwa zwyczajowa tego mięczaka brzmi fałszywa trąba lub australijska trąba. Jest to olbrzym morski, który może mierzyć do 72 cm długości i ważyć do 18 kg wraz z muszlą.

W naturze bytuje w wodach północnej części Australii i Papui Nowej Gwinei. Występuje na głębokości 30 m, często na piaszczystym dnie. Potrafi sam zadbać o swoje pożywienie. Pokarmem tych zwierząt są wieloszczele, które żyją w rurkach. Syrinx aruanus wyciąga je swoją trąbą o długości 25 cm. Gatunek ten jest łowny ze względu na mięso i okazałą muszlę.

Największy ślimak bezskorupowy

Największe ślimaki bezskorupowe to wspaniałe olbrzymy. Największy z nich to Aplysia vaccaria z rodziny Aplysiidae. Występuje w północno-wschodnim Pacyfiku. Bytuje u wybrzeży Kalifornii w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Baja Californii w Meksyku, a także w Zatoce Kalifornijskiej. Gatunek ten znany jest jako zając czarnomorski lub zając czarnomorski kalifornijski.

Aplysia vaccaria dorasta do gigantycznych rozmiarów w bardzo szybkim tempie. Największy okaz w pełni wyprostowany czyli podczas pełzania mierzył 99 cm i ważył nieomal 14 kg. Ciało zająca czarnomorskiego posiada ubarwienia ciemnobrązowe do czarnego, które niekiedy pokryte jest białymi albo czarnymi znaczeniami.

Pokarm, który spożywa ten ślimak nadaje mu ciemnego ubarwienia. Jest to stworzenie roślinożerne. Pożywieniem jego są głównie algi brunatne. Rzadko jest ofiarą drapieżników. Nie wytwarza fioletowego atramentu, a jego obronę stanowi wydzielana toksyna, która zniechęca zwierzęta do atakowania. Zając czarnomorski żyje krótko, zaledwie 1 roku, niekiedy dłużej.

Największe ślimaki na świecie

Giganty wśród ślimaków lądowych

Największe ślimaki na świecie, które żyją na lądzie mogą poszczycić się swoimi rozmiarami. To interesujące okazy, które warto zobaczyć. Olbrzymy te są często mieszkańcami polskich ogrodów zoologicznych. Hodowane są również w domowych terrariach. Polecane są doświadczonym hodowcom.

Największe ślimaki na świecie żyjące w środowisku lądowym to:

  • Achatina achatina z rodziny Achatinidae, która nazywana jest też archatiną zwyczajną.
  • Archachatina marginata z rodziny Achatinidae, który jest olbrzymim ślimakiem bananowym lub zachodnioafrykańskim.

Achatina achatina

Achatina achatina pochodzi z Afryki Zachodniej. Bytuje w subtropikalnym i tropikalnym rejonie. Muszla tego ślimaka może mierzyć 20-25 cm, a nawet osiągać długość 30 cm. Największy miał 39 cm długości i ważył 90 dag. Skorupa posiada wrzecionowaty kształt i ma od 6 do 9 zwoi. Na końcu zakończona jest krótkim stożkowym wierzchołkiem.

Widoczne jest brązowe ubarwienie z ciemniejszymi smugami, a otwór muszli ma barwę czerwonego wina. Achatina achatina odżywia się różnymi roślinami, powodując często szkody w uprawach. Prowadzi nocny styl życia. Jest uznana za gatunek inwazyjny. Może rocznie składać 1200 jaj. Ślimak ten dojrzałość płciową osiąga w wieku 6-24 miesięcy.

Gatunek ten ceniony jest za swoje rozmiary. Populacja tych zwierząt została ograniczona, ale osiągają coraz większe wymiary. Wycinanie lasów i niedożywienie ślimaków, to główne powody zmniejszonej liczebności tych zwierząt. W niektórych krajach zakazana jest hodowla tego gatunku. Ślimak ten może żyć 5-6 lat, a nawet dłużej.

Archachatina marginata

Archachatina marginata to bardzo ciekawy okaz o ciele koloru bananowego. Szeroka i dużamuszla ślimaka może dorastać do 20 cm. Gatunek ten znany jest w Afryce Zachodniej i na Karaibach. Ślimaki te zostały zawleczone do Stanów Zjednoczonych.

Stały się tam gatunkiem inwazyjnym, mającym negatywny wpływ na rolnictwo. Dietę jego stanowią rozmaite rośliny. Chętnie spożywa:  sałatę, groszek, banany i orzeszki ziemne. Gatunek ten chętnie trzymany jest również w domowych warunkach. Archachatina marginata dożywa do 10 lat.

Największy ślimak Ameryki Północnej

Największe ślimaki na świecie żyją również w Ameryce Północnej. Przedstawicielem olbrzymów jest Triplofusus giganteus znany jako muszla floryjska. Pochodzi on z rodziny Fasciolariidae. Skorupa jego ma wrzecionowaty kształt. Zamieszkuje wybrzeże Ameryki Północnej i Południowej od Karoliny północnej po Jukatan w Zatoce Meksykańskiej.

Jest to morski ślimak drapieżny, który żyje w klimacie subtropikalnym i tropikalnym na głębokości do 100 m. Samice osiągają większe rozmiary niż samce. Długość muszli sięga 60 cm. Ślimak ten może swoje ciało całkowicie schować w muszli i zamknąć wieczkiem. Populacja tego gatunku w ostatnich latach uległa zmniejszeniu.  

Olbrzymie ślimaki bezmuszlowe w Polsce

Największe ślimaki na świecie bez muszli żyją również w Polsce. To bardzo ciekawe okazy, które warto zobaczyć.

Należą do nich dwa największe gatunki:

  • Pomorów czarniawy z rzędu trzonkoocznych i rodziny pomrowiowatych.
  • Pomorów wielki z rzędu trzonkoocznych i rodziny pomrowiowatych.

Pomorów czarniawy

Pomorów czarniawy zamieszkuje w Europie. Długość ciała tego ślimaka dochodzi do 20 cm. Posiada jednolite ubarwienie, które może być: beżowe, popielate, kawowe bądź czarne. Wyposażony został w cienką płytkę wapienną, zwaną płaszczem, na którym nigdy nie występują żadne znaczenia. Plamy mogą występować na pozostałych częściach ciała.

Od XVI wieku jest gatunkiem zawleczonym w Polsce. Stworzenie to preferuje przede wszystkim lasy liściaste i mieszane. Chętnie przebywa w zaroślach. Sporadycznie można go spotkać w parkach czy ogrodach. Nie lubi miejsc nasłonecznionych. Podstawowym pożywieniem tych ślimaków są wszelkiego rodzaju grzyby, nawet te trujące dla ludzi.  

Spożywa również: glony, rośliny i porosty, a także martwą materię organiczną. Żeruje przeważnie nocą, a w dzień po opadach atmosferycznych. Jest obojnakiem i gatunkiem jajorodnym. Do rozmnażania niezbędne jest zapłodnienie krzyżowe pomiędzy dwoma pomorami czarniawymi. Jest gatunkiem inwazyjnym. Na przykład pomorów czarniawy może żyć 3-4 lata.

Pomorów wielki

Pomorów wielki żyje na terenach południowo-zachodnich Europy. Długość ciała tego ślimaka pozbawione jest muszli i dochodzi do 20 cm.  Nie jest jednolicie ubarwiony. Na jasnym szarobrązowym ciele widoczne są charakterystyczne plamy o barwie ciemnej. W przedniej części znajduje się cienkie zgrubienie, zwane płaszczem.

Zajmuje ono około 1/3 długości ślimaka. Pomorów wielki występuje na podmokłych obszarach, szukając miejsc zacienionych i traw. Preferuje tereny z rozkładającą się materią organiczną, która jest jego głównym pokarmem. Odżywia się również grzybami, warzywami, liśćmi, bulwami i korzeniami. Może również zjadać osobniki własnego gatunku.

Jest obojnakiem i gatunkiem jajorodnym. Do rozmnażania niezbędne jest zapłodnienie krzyżowe pomiędzy dwoma pomorami wielkimi. Do rozrodu najczęściej dochodzi wiosną i jesienią. W Polsce podobnie, jak pomorów czarniawy jest gatunkiem zawleczonym i inwazyjnym. Pomorów wielki dożywa do 3-4 lat.

Podsumowując największe ślimaki na świecie to niesamowite okazy, które posiadają swoje zróżnicowane potrzeby. Niektóre ślimaki giganty pochodzą z różnych rodzin. Największych przedstawicieli z gromady ślimaków można również podziwiać w polskich ogrodach zoologicznych, gdzie są otoczeni profesjonalna opiekę.