GeoZoo » Pies » PIES OPIEKUN
Pies opiekun

PIES OPIEKUN

Pies opiekun wspiera ludzi, wykonując różne zadania w zależności od jego predyspozycji, miejsca i potrzeby zatrudnienia. Pies nie tylko jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale po specjalistycznym szkoleniu nabywa umiejętności, które wykorzystywane są w rozmaitych pracach.

Pies opiekun pełni w życiu ludzi z różnymi schorzeniami bardzo ważną rolę. Należy do psów pracujących, który służy człowiekowi dzięki doskonałym zmysłom. Wzajemne korzyści, które wynikały z bliskich relacji człowieka z psem ulegały rozwojowi wraz z postępem cywilizacji i nauki, obejmowały coraz to nowe dziedziny życia. Z wzajemnej przyjaźni i komunikacji psa i człowieka korzyści czerpią obie strony.

Czworonogi posiadają niesamowitą chęć i umiejętność współpracy z człowiekiem. Prawidłowo wyszkolony pies zawsze odpowiednio zareaguje w przypadku choroby czy w innych sytuacjach medycznych. Zwierzę takie wykorzystywane jest w związku z różnymi schorzeniami ludzkimi. Na przykład przy cukrzycy, epilepsji, raku czy astmie.

Rasy psich opiekunów

Pies opiekun do swoich zadań powinien być odpowiednio przeszkolony, gdyż jego rola jest niezwykle odpowiedzialna i trudna. Powinien odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami do wykonywania swojej pracy. Nie może być to rasa agresywna. Powinny być to osobniki podatne na szkolenia i chętny do wykonywania poleceń. Nie wybiera się szczeniąt lękliwych, które nie są chętne do współpracy z człowiekiem.

Do wykonywania czynności psów opiekunów najczęściej szkolone są: labradory, goldeny  retrievery, owczarek niemiecki i australijskie czy border collie. Jest to spowodowane ich inteligencją, łagodnym usposobieniem, cierpliwością, oddaniem, a także przywiązanie do osoby chorej. Nie oznacza to, że na psich opiekunów nie nadają się inne rasy. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na wyszkolone psy. Istnieją również przypadki, kiedy pies niewyszkolony uratował życie chorej osobie.

Pies opiekun

Rola psa opiekuna

W dzisiejszych czasach psy uczone są wykrywania groźnych chorób u ludzi. Prowadzone są badanie i przeprowadzane testy w celu sprawdzenia w jakim stopniu węch psa potrafi wykryć raka u człowieka. Poza tym czworonogi uczone są wykrywania zagrożenia dla życia osoby chorej na cukrzycę. Szybko wyczuwają oznaki schorzenia, ponieważ przy zmianie poziomu cukru chorzy często odczuwają niepokój, pocą się i następuje drżenie mięśni.

Ponadto psi przyjaciel potrafi wyczuć pierwsze oznaki ataku epilepsji, co chora osoba nie jest jeszcze w stanie sama zauważyć. Czworonogi w takim przypadku sygnalizują, że chory powinien zażyć leki lub powiadamiają o tej sytuacji innych członków rodziny.

Psi towarzysz jest niesamowitą  pomocą dla chorych. Rozumie on doskonale człowieka.

Pies opiekun jest specjalnie wyszkolony do opieki nad ludźmi chorymi. Powinien szybko i sprawnie reagować w przypadku ataku choroby czy w wypadku innych schorzeń medycznych. Potrafi on powiadomić i sprowadzić do chorego inną osobę lub włączyć odpowiedni alarm. Ponadto ostrzega o zbliżającym się ataku osoby chorej, co jest niezbędne, a nawet ratuje życie chorego.

Pies opiekun szkolony jest do wykonywania zawodu, w zależności od posiadanych cech psychicznych i fizycznych. Do prac wykorzystywane są różne rasy psów. Zwierzęta te wykonując określone czynności potrafią zapracować na swoje utrzymanie, a ich wytrwała i sumienna praca na rzecz człowieka jest nieoceniona.

Pies opiekun jest niezastąpiony w swoim zawodzie, po specjalistycznym szkoleniu, które jest przeprowadzone przez doświadczonego trenera.

Czworonogi nie są tylko towarzyszami zabaw, ale również wykonują przeróżne zawody i posiadają właściwości lecznice. Należy jednak pamiętać, że każde stworzenie ma również swoje potrzeby, którym powinien sprostać jego opiekun.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top