GeoZoo » Pies » BORDER COLLIE
Border collie

BORDER COLLIE

Border collie to nie tylko pies pasterski, ale także sportowy, który jest polecany pasjonatom pasterstwa i innych dyscyplin kynologicznych. Pies ten jest jedynym na kuli ziemskiej owczarkiem, który do dzisiaj sprawdza się na farmach całego świata pełniąc swoja pierwotną rolę. W Polsce rasa ta jest znana od niedawna.

Border collie jest niezwykłym czworonogiem, który stał się ulubieńcem ludzi na całym świecie. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła, a szczególnie bezwarunkowe oddanie człowiekowi. W pasterstwie sprawdza się doskonale, ale nie na polskich pastwiskach, gdzie jest mała ilość owiec w porównaniu z innymi państwami.

Historia

Border collie nazywany jest również Working Sheepdogs, co oznacza pracujące owczarki. Historia jego jest długa  i wiadomo, że sięga czasów starożytnych. Już w tamtych czasach nastąpił rozwój rasy, której początek dały różne psy pasterskie. Jednym z pierwszych zajęć, jakie musiały wykonywać udomowione psy jest pasterstwo.

Selektywna hodowla stworzyła owczarki, które dzięki pasterskim umiejętnościom mogły zastąpić człowieka, zajmując się wypasem owiec. Przepędzały duże stada na dalekich dystansach, odnajdywały zagubione owce w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych, wykonując ciężką pracę ludzi.

W przeciągu lat owczarki uległy zmianom. Ich budowa i szata dostosowała się do warunków klimatycznych na których wykonywały trudną pracę. Musiały szybko biegać, być inteligentne, silne i wytrzymałe. Psy tej rasy nie mogły być agresywne wobec pilnowanych zwierząt. Poza tym musiały być pozbawione predyspozycji do polowań.

Border collie jest wynikiem długich i celowych starań wychowania idealnego psa pasterskiego. W 1873 roku zorganizowane zostały pierwsze próby pasterstwa w celu sprawdzenia możliwości różnych rasów psów. Podczas zawodów wyróżnił się pies o imieniu Hemp, który  nie był agresywny i nie podgryzał owiec, jedynie spokojnie je okrążał przy użyciu hipnotyzującego wzroku. Jest on nazywany ojcem Border collie.

W 1906 roku opracowany został pierwszy standard tej rasy, ale w przeciwieństwie do innych wzorców nie opisywał on wyglądu psa, a tylko jego styl pracy. W 1915 roku wprowadzono ich nazwę, co miało związek z pochodzeniem tych czworonogów z pogranicza Anglii oraz Szkocji. Ojczyznom tych psów jest Wielka Brytania.

Rejestracja tych psów Kennel Club in the United Kingdom (KC) jest możliwa od 1976 roku.

Border collie

Wygląd

Border collie to średniej wielkości pies, który posiada atletyczną i trochę wydłużoną elegancką sylwetkę. Waga psa waha się w granicach 17 – 22 kg, natomiast suki 13 – 20 kg. Wysokość tej rasy przekracza 50 cm. Jest on czworonogiem o dobrych proporcjach, szlachetnym wyglądzie i harmonijnej sylwetce. Długość jego życia wynosi w granicach 10 – 14 lat, a nawet dłużej. 

Border posiada szeroką głowę z bardzo wyraźnym stopem i owalne oczy, które są szeroko rozstawione, koloru brązowego. Jego średniej wielkości uszy są szeroko osadzone na głowie i mogą być stojące albo częściowo załamane. Ma on umiarkowanie długi, bogato owłosiony i nisko osadzony ogon. Koniec ogona jest fajkowato zagięty ku górze.

Nie jest polecany alergikom. Istnieją dwie odmiany jego szaty: krótka i średnio długa. Posiada gęstą i średnio twardą sierść z gęstym podszerstkiem, która chroni go przed zmiennymi warunkami klimatycznymi. Posiada różnorodne umaszczenie, które może być dwukolorowe, tricolor, merle, gdzie nie powinna przeważać biel. Rzadko kiedy występuje jednolite umaszczenie, np. całe czarne.

Border collie

Temperament

Border collie to bardzo aktywny stworzenie, które porusza się gładkim i posuwistym kłusem. Przejawia tendencję do wpatrywania się i gonienia uciekających obiektów. Kiedy zagania zwierzęta ma nierzadki ugięte łapy i trzyma się blisko ziemi. Nie jest agresywny, dlatego zwierzęta domowego w jego obecności są bezpieczne. Przyjazny jest w stosunku do innych psów, ale może być trochę nieufny.

Pies tej rasy wykazuje bardzo wysoki poziom aktywności i potrzebuje nieustannego zajęcia ze względu na swój duży temperament. Lubi trenować sport z przystosowaniem do swojej predyspozycji. Jeżeli ma za mało ruchu może gonić wiewiórki w parku czy ludzi jeżdżących na rolkach.

Jest on idealnym towarzyszem dla osoby aktywnej.

Border collie szybko się uczy, jest skłonny do zabawy i uwielbia współpracę z człowiekiem, który będzie dla niego doświadczonym przewodnikiem. Jest on wylewny w okazywaniu uczuć, przejawiając chęć ciągłego przebywania ze swoim opiekunem, którego potrafi kochać szczerze.

Border collie to rasa hodowana w dwóch liniach: wystawowej i użytkowej, które znacznie różnią się od siebie wyglądem. Psy te nie nadają się dla ludzi, którzy ich nie rozumieją i nie mają dla nich czasu. Nie są polecane ludziom starszym i zapracowanym rodzinom. Border to pies towarzyski, który nie lubi samotności. W dzisiejszych czasach jest jedyną rasą, która ma możliwość podwójnej rejestracji.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top