GeoZoo » Pies » Chow chow
Chow chow

Chow chow

Chow chow jest dużym psem stróżującym i do towarzystwa. Pochodzi on z terenów Mongolii. Jest czworonogiem spokojnym i dystyngowanym. Odznacza się małą skłonnością do zabawy. Pierwotnie rasa ta była mało popularna. W dzisiejszych czasach znany jest na całym świecie.

Chow chow jest zwierzęciem o silnej osobowości. Nazywany jest również lang kou, co oznacza wilczy pies czy hsiung kou czyli niedźwiedzi pies. Polecany jest szczególnie domatorom. Nie wskazany jest dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób aktywnych, które szukają psa do wyczynów sportowych. Lubi on prowadzić spokojny tryb życia. Nie ma to znaczenia czy zamieszka w mieszkaniu czy w dużym domu.  

Krótka historia rasy

Chow chow to psia rasa, która powstała w czasach starożytnych. Pierwotnie były to psy myśliwskie, stróżujące i pociągowe. Nawet traktowano je niejednokrotnie, jak źródło pożywienia i futra. Czworonogi te znane są w Chinach od tysięcy lat. Jako psy gończe i myśliwskie wystawiały zwierzynę dla szlachty.

Zanim dotarły do Chin hodowane były w Mandżurii i Mongolii dla mięsa i futer.

W XVIII wieku pojedyncze osobniki chow chow przywieziono do Anglii. Prezentowane tam były w ogrodach zoologicznych, jako interesujące okazy. Dopiero pod koniec XIX wieku zainteresowała się nimi królowa Wiktoria, która przyczyniła się do spopularyzowania tej rasy. W następnym stuleciu psy te stały się jedną z bardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Chow chow

Wygląd Chow chow

Chow chow jest dostojnym i grubokościstym czworonogiem w typie szpica. Posiada mocną, muskularną i kwadratową sylwetkę. Waga obu płci wynosi  od 20 do 32 kg. Wysokość psa waha się w granicach: 48 – 56 cm, natomiast suki wynosi od  46 do 51 cm. Mogą żyć od 8 do 12 lat, a nawet dłużej.

Chow chow ma szeroką i płaską głowę o niezbyt wyraźnym stopem. Jego średniej wielkości oczy są ciemne i mają owalny kształt. Na głowie widoczne są małe i grube uszy w kształcie trójkąta o zaokrąglonych końcówkach. Cechą charakterystyczną tej rasy jest kolor języka. Przybiera on barwę od niebieskiej po czarną. Z tego względu istnieje powiedzenie, że jest to „pies, który polizał niebo”.

Chow chow posiada wysoko osadzony i obficie owłosiony ogon, którego nosi nad grzbietem. Najczęściej występuje w odmianie długowłosej. Rasa ta spotykana jest również z krótkim owłosieniem. Odmiana długowłosa jest obfita i gęsta. Sierść jest prosta i odstająca. Natomiast  podszerstek wełniasty i miękki. Wokół szyi widoczna jest obfita kryza lub grzywa.

Chow chow w odmianie krótkowłosej posiada bujną i krótką sierść, która jest miękka i gęsta. Odznacza się jednolitym umaszczeniem. Może być barwy: białej, kremowej, cynamonowej, rudej, niebieskiej lub czarnej. Umaszczenie nie powinno być łaciate, ale może być cieniowane.

Pies ten wyglądem przypomina lwa lub niedźwiedzia.

Chow chow

Temperament

Chow chow jest mocnym i wytrzymałym psem, który wykazuje bardzo niską aktywność. Nie wymaga również dużo ćwiczeń. Charakteryzuje się średnią podatnością na szkolenia. Nie jest czworonogiem hałaśliwym. Dobrze toleruje mrozy, natomiast bardzo słabo upały. Podchodzi z dystansem do innych psów. W stosunku do innych zwierząt jest średnio przyjazny.

Chow chow jest podejrzliwy w stosunku do obcych ludzi. Nie jest specjalnie wylewny dla członków rodziny i nie domaga się nieustannie pieszczot. Szybko się nudzi, dlatego szkolenie jego nie jest łatwe. Opiekun powinien wykazywać wiele cierpliwości podczas jego socjalizacji.

Rasa ta wymaga odpowiedniego wychowania już od wieku szczenięcego.

Chow chow uwielbia wylegiwać się na kanapie ze swoim opiekunem. Szybko zareaguje, kiedy wyczuje niebezpieczeństwo. Nie szczeka często ani przesadnie. Charakteryzuje się sztywnym, wahadłowym i szczudłowatym chodem. Toleruje dzieci pod warunkiem, że go nie męczą. Potrzebuje codziennych spacerów, ale mało intensywnych.

Chow chow jest uroczym psem o małym temperamencie. Potrafi wnieś do domu wiele radości, ale nie nadaje się dla alergików. Jest psem wszechstronnym. Może być czworonogiem pociągowym i myśliwskim, a także psem do towarzystwa. Odznacza się bardzo silnym instynktem stróżowania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]