GeoZoo » Pies » 12 Zasad prawidłowej opieki nad psem
12 Zasad prawidłowej opieki nad psem

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem to zbilansowana dieta i ochrona psa przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia dawka dziennego ruchu. Bardzo ważne w życiu czworonoga są regularne spacery i coroczne szczepienia wykonywane przez lekarza weterynarii.

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem pomoże utrzymać prawidłową kondycję i dobry stan zdrowia. Właściciel psa powinien zapewnić zwierzęciu dobrze wyważoną dietę i odpowiednie warunki bytowania. Podstawową opiekę zapewnia psu jego opiekun. Natomiast bardziej specjalistycznej pomocy należy spodziewać się ze strony weterynarza.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad psem

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem wpłynie korzystnie na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy utrzymywać optymalną masę ciała psa. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości czworonoga. Dobrym rozwiązaniem jest codzienny świeży i pełnowartościowy posiłek, najlepiej sporządzony samodzielnie. Opiekunowie powinni posiadać wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia psa.

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem to:

 1. Dobrze wyważona dieta, która jest warunkiem dobrej kondycji i samopoczucia czworonoga. Pies jako zwierzę względnie mięsożerne potrzebuje dużą dawkę produktów pochodzenia zwierzęcego. Suche karmy powinny być kupowane wyłącznie renomowanych firm.
 2. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, którą podczas upałów należy zmieniać częściej.
 3. Zapewnienie bezpiecznych warunków w domu, ogrodzie czy na spacerze. Na przykład trzeba nie dopuścić do oparzenia psa iskrą z pieca czy gorącą wodą. Podczas wyjazdu samochodem czy motocyklem z garażu lub koszenia trawy nasz pupil powinien być zamknięty w domu. Pies podczas spacerów dla własnego bezpieczeństwa i innych nie powinien chodzić bez smyczy. 
 4. Własne legowisko przystosowane do wielkości czworonoga. Posłanie psa powinno być łatwe w utrzymaniu czystości i wygodne.
 5. Ochrona przed zimnem i upałami. Podczas pory zimowej pies powinien mieć zapewniony letni posiłek i ciepłe schronienie. Natomiast latem w upalne dni dobry rozwiązaniem są maty chłodzące.
 6. Regularne spacery w szelkach lub obroży i na smyczy, które powinny odbywać się codziennie. Najlepiej rano i wieczorem.
 7. Nauka prawidłowej socjalizacji i komunikacji z innymi psami i pozostałymi zwierzętami, które znajdują się w domu.
 8. Właściwa pielęgnacja w zależności od rasy czworonoga. Codzienne sprawdzanie skóry, zwłaszcza porą letnią. Poza tym należy przemywać codziennie oczy, sprawdzać uszy i psie pazury.
 9. Przyzwyczajanie psa od samego początku do podróżowania, zarówno samochodem czy pociągiem.
 10. Dbanie o higienę jamy ustnej i czyszczenie regularnie zębów. Do czego doskonale nadają się gryzaki stomatologiczne.
 11. Zapewnienie aktywności fizycznej, co wiąże się z rasą, stanem zdrowia i wiekiem czworonoga.
 12. Regularne odrobaczenie i plan szczepień psa, który powinien być dopasowany do wieku czworonoga. Szczepionkę należy podawać tylko zdrowemu zwierzęciu. Podopieczny nie może mieć wówczas wymiotów, biegunki lub gorączki czy zapalenia gardła. Dostępne są szczepionki przeciwko kilku chorobom.

Pomiędzy psem, a człowiekiem powinna zawiązać się pewna komunikacja, ponieważ jest on nie tylko towarzyszem, ale także doskonałym kompanem. Dzięki posiadanej wiedzy na temat psiej natury możemy pomóc jemu w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy weterynarza. Na starość czworonogowi również trzeba zapewnić odpowiednią opiekę.

12 Zasad prawidłowej opieki nad psem wpłynie pozytywnie na jego dobrostan. Czworonoga trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z psem do lecznicy dla zwierząt. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze naszemu pupilowi musi dopisywać szampański humor.

Zwierzęta to istoty żyjące, którym należy się szacunek i dobre traktowanie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top