GeoZoo » Pies » Psie palce
Psie palce

Psie palce

Psie palce spełniają ważną rolę w życiu czworonoga. Każdy palec psiego towarzysza wyposażony jest w mocny pazur. Zarówno mieszańce jak i psy rasowe posiadają tyle samo palców. Należy dbać o psie łapy i je właściwie pielęgnować.

Psie palce są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Czworonogi posiadają przeważnie 5 palców na przednich kończynach i 4 palce na tylnych. W odróżnieniu od człowieka jest ich łącznie 18. Piąty palec na tylnej łapie nazywany jest wilczym pazurem i odpowiada ludzkiemu kciukowi.

Budowa psich łap

Psie palce znajdują się na przednich i tylnych łapach. Na przedniej łapie umiejscowiony jest piąty palec, który nie dotyka podłoża i znajduje się wyżej niż pozostałe. Pies posiada cztery opuszki palcowe i jedną opuszkę śródręcza. Natomiast z tyłu przednich kończyn dodatkowo widoczna jest opuszka nadgarstkowa.

Na tylnych łapach czworonoga znajdują się po cztery palce z pazurami. Może wyrosnąć również piąty pazur lub pazur połączony z palcem. Jest on pozostałością po przodkach i został zredukowany na drodze ewolucji. U niektórych ras wilczy pazur jest nawet pożądany. Tylne łapy posiadają cztery opuszki palców i jedną opuszkę śródstopia.

Wilczy pazur

Psie palce wyposażone są w pazury, które nie chowają się ani nie wysuwają jak u kota. Przeważnie ścierają się samoistnie podczas spacerów po twardych powierzchniach. Jeśli nie są wystarczająco starte należy obcinać je cążkami. Wilczy pazur najczęściej znajduje się na tylnych kończynach i jest piątym pazurem psa. Jest to pozostałość po przodkach.

Opierali oni swój ciężar ciała i utrzymywali równowagę wykorzystując do tego pięć palców. Zbiegiem lat psy zaczęły stąpać bez używania piątego palca, co sprawiło, że zaczął on zanikać. Jest on na tylnych stopach psa bardzo krótki lub tylko sam pazur. W dzisiejszych czasach wilczy pazur okazał się zbędny, ponieważ pies doskonale daje sobie radę bez niego.

Wilczy pazur może przeszkadzać psu podczas spaceru lub zabawy. Skaleczenie jego jest również bardzo bolesne dla zwierzęcia. Nie ma raczej przeciwwskazań do jego usunięcia. Jednak nie trzeba tego robić, jeżeli nie jest to konieczne. O tym zabiegu powinien zadecydować lekarz weterynarii. U niektórych ras wilczy pazur jest w ich wzorcu.

Pielęgnacja psich opuszków

Psie palce mają specyficzną budowę, która dostosowana jest do stylu życia czworonoga. Opuszki są dosyć delikatną częścią ciała. Narażone są na skaleczenie, oparzenie czy pęknięcie. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do urazów psich opuszków. Łapy psa należy regularnie kontrolować.

Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila. Zwłaszcza gdy liże swoją łapę lub kuleje. W porze zimowej podczas mrozu warto jest zabezpieczyć opuszki. Najbardziej popularna i nieszkodliwa dla czworonoga jest wazelina. Dostępna jest ona w sklepach kosmetycznych i w aptekach.

Na zimę można kupić dla psa specjalne skarpety czy antypoślizgowe buty. Są one również zabezpieczeniem przed solą wysypywaną w porze zimowym na chodnikach. Jednak  większość czworonogów nie akceptuje butów czy skarpet na nogach. Natomiast latem podczas upałów i rozgrzanego asfaltu może dojść do poparzenia opuszków.

Psie palce

Pielęgnacja pazurów

Pielęgnacja pazurów wpływa bardzo korzystnie na ich warstwę powierzchniową i tworzywo korony. Poza tym przynosi pozytywne rezultaty u zwierząt z łamliwymi pazurami. W takich sytuacjach ważne są zabiegi pielęgnacyjne dotyczące obcinana pazurów, a także miejscowe używanie preparatów kosmetycznych .Regularnie należy sprawdzać stan pazurów.

Zaniedbane pazury mogą się nadrywać i zaczepiać. Niekiedy mogą ulegać zakręcaniu i czasami wzrastają w skórę. Z tego względu w zależności od potrzeb pazury należy przycinać samodzielnie bądź skorzystać z weterynarza. Należy unikać przecięcia znajdujących  się w nich naczyń krwionośnych. Najlepszym środkiem do pielęgnacji warstwy rogowej są lakiery.

Rola psich palców

Psie palce spełniają różne funkcje. Służą one do chodzenia, biegania, skakania, czołgania, zabawy i wykonywania różnych ćwiczeń. Niektórym czworonogom pomagają w sportach kynologicznych. Na podłożu zwierzęta te opierają się pięcioma miękkimi opuszkami, znajdującymi się na każdej kończynie. Tylnie psie łapy służą głównie do przemieszczania się i do precyzyjnego skakania oraz biegania.

Psie palce są zwinne zarówno te na przodzie, jak i w tyle. Dodatkowe palce u czworonoga znajdują się najczęściej na tylnych kończynach. Natomiast piąty palec przedniej kończyny pomaga psu w zabawie czy spożywaniu ulubionego przysmaku. Piątym palcem może również przytrzymać zabawkę.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top