GeoZoo » Pies » American staffordshire terrier
American staffordshire terrier

American staffordshire terrier

American staffordshire terrier to obecnie bardzo towarzyski i wesoły pies. Poza tym jest zwierzęciem dynamicznym, silnym i odważnym. Musi być odpowiednio socjalizowany, aby nie przejawiał skłonności do walk z innymi psami. Zwierzę powinno być wyprowadzane na spacer na smyczy i w kagańcu.

American staffordshire terrier to pies o wysportowanej sylwetce, który został wyhodowany do walk. W dzisiejszych czasach nie przejawia on agresji. Trzeba jednak zapewnić jemu odpowiednią socjalizację. American staffordshire terrier znany jest także pod innymi nazwami: stafford, amerykański staffordshire terrier i amstaff.

Krótka historia rasy

American staffordshire terrier prawdopodobnie pochodzi ze skrzyżowania angielskich buldogów i terierów. Buldogi były kiedyś bardzo masywne, ale jednocześnie niezwykle zwinnymi czworonogami. Pierwotnie psy te były wykorzystywane do walki z bykami i innymi psami. Domieszka terierów miała zwiększyć ich zwinność i szybkość podczas walk.

W skutek skrzyżowań dwóch różnych ras powstała rasa, którą nazwano bull terrier, co oznacza terier na byki. Następnie nazwa tych czworonogów została zmieniona na staffordshire bull terrier. Zwierzęta te zyskały popularność pod koniec XIX wieku, gdzie były już zakazane walki psów. Znane tam były pod nazwą american bull terrier, terrier Yankee bądź pit bull terrier.

Rasa american staffordshire terrier została ostatecznie uznana w 1972 roku.

American staffordshire terrier

Wygląd

American staffordshire terrier jest dużym czworonogiem. Waga psa wynosi w granicach: 25-31 kg. Przede wszystkim jest psem o atletycznej sylwetce. Osiąga on wysokość w przedziale 46-48 cm, a suka 43-46 cm. Długość życia tych psów waha się w granicach 12-14 lat.

Odznacza się szeroką i średniej długości głową. Widoczny jest wyraźnie zaznaczony stop. Jego okrągłe i ciemne oczy są głęboko osadzone. Natomiast uszy ma osadzone wysoko, które są półuniesione i krótkie.

Pies ten charakteryzuje się bardzo mocnymi szczękami, które może zaciskać z wielką siłą.   

American staffordshire terrier posiada krótki  i nisko osadzony ogon, który zwęża się przy końcu. Ma krótką, błyszczącą i twardą sierść przylegającą do skóry. Umaszczenie jest dowolne za wyjątkiem barwy białej, czekoladowej i czarno-podpalanej, gdy biel przeważa w ponad 80% ciała.

American staffordshire terrier

Temperament

American staffordshire terrier to bardzo aktywne stworzenie, które porusza się sprężyście i zwinnie z pełną gracją. Odpowiednio wyszkolony i wychowany nie jest groźny. W stosunku do innych psów i obcych ludzi jest najczęściej nastawiony przyjaźnie. Należy uważać na mniejsze zwierzęta, ponieważ może je nie tolerować.

Trzeba pnie zapominać, że może w nim obudzić się „instynkt morderczy”.

Uwielbia pieszczoty i bardziej motywuje go zabawa niż smakołyki. Jest bardzo aktywnym czworonogiem, wymagającym dużo ćwiczeń. Może trenować sporty kynologiczne. Szkolenie tej rasy nie jest skomplikowane. Współcześnie jest to pies towarzyszący i do tępienia szkodników. Posiada on również silny instynkt stróżowania.

Rasa ta średnio toleruje upały i mrozy. Doskonale nadaje się do aportowania i długich spacerów, nawet dwugodzinnych. Pielęgnacja włosa jest łatwa i mało pracochłonna. Wystarczy przeczesać jego krótką sierść od czasu do czasu miękką szczotką. Polecany jest ludziom aktywnym i energicznym oraz rodzinom ze starszymi dziećmi.

Podsumowując american staffordshire terrier jest inteligentnym i pełnym pomysłów psem, który kocha swojego opiekuna. Pielęgnacja jego nie jest trudna. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że może wykazywać „instynkt myśliwski” w stosunku do innych zwierząt. Nie jest polecany dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Nie nadaje się również dla alergików. We Francji obowiązuje zakaz posiadania tych psów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top