GeoZoo » Pies » PSIE ZMYSŁY
Psie zmysły

PSIE ZMYSŁY

Psie zmysły mają w życiu czworonoga duże znaczenie. Najdoskonalszy z psich zmysłów jest węch, a nos służy psom, jako najważniejszy narząd do poznawania świata.

Wzrok

Psie zmysły pomagają czworonogom w poznawaniu ludzi i innych zwierząt. Obiekty ruchome są lepiej przez nich spostrzegane, niż nieruchome. W wyniku badań wiadomo, że czworonożny przyjaciel może zobaczyć poruszający się obiekt nawet z odległości 900 m. Natomiast nieruchomy oddalony od psa o 600 m nie jest dla niego widoczny.

Pies nie widzi kolorów w taki sam sposób, jak człowiek. Doskonale postrzegają barwy niebieskie i żółte, dlatego łatwiej im się bawić zabawkami w tych kolorach. Natomiast zielony czy czerwony i pozostałe barwy są dla nich odcieniami szarości.

Pies potrzebuje szerokiego kąta widzenia, ponieważ bez względu na rasę jest urodzonym myśliwym i lepiej dostrzega potencjalną zdobycz. Kąt widzenia psa, który wynosi 2400 wygrywa z ludzkim okiem, którego pole widzenia wynosi 2000. Natomiast pies z genami myśliwego, który ma długą i wąską kufę, np. chart może ujrzeć obraz o polu do 2700.

Psie oczy rozstawione są bardziej po bokach, co sprawia, że widzi również to co znajduje się zaraz za nim.

Świat w oczach czworonożnego przyjaciela jest niekiedy rozmyty, dlatego nie widzi on szczegółów. Pies widzi doskonale o świcie i w mroku dzięki dużej soczewce i makacie, która jest odpowiedzialna także za oczy połyskujące w ciemności żółtawym lub zielonym blaskiem.

Psie zmysły

Węch

Psie postrzeganie opiera się na węchu podczas, gdy ludzkie na wzroku i dotyku. Liczba komórek receptorowych, które odpowiadają za węch u psa waha się w granicach 100 – 250 mln, a nawet 300 mln. Natomiast człowiek posiada tylko około 5 mln komórek receptorowych. Z tego powody pies może odczuwać zapachy nawet 10 tysięcy razy lepiej, niż człowiek. Pies potrafi rozróżnić w potrawie zapach mięs i warzyw.

Niezastąpionym źródłem informacji dla czworonoga są zapachy.

Poruszając obydwoma nozdrzami wie z którego kierunku napływa zapach. Psy tropiące są w stanie iść za śladem na lądzie, a nawet w wodzie. Poza tym potrafią określić czas pozostawienia zapachu i w skazać kierunek, w jakim podążyła osoba poszukiwana.

Psi węch został wykorzystany w służbie człowiekowi. Tropiąc, węsząc i analizując oraz segregując zapachy dzięki specjalistycznym szkoleniom, psy pomagają, np. służbom mundurowym, ratownikom, lekarzom, myśliwym czy osobom niepełnosprawnym.

Słuch

Drugim po węchu bardzo dobrze rozwiniętym psim zmysłem jest słuch. Psy słyszą cztery i pół razy lepiej, niż człowiek, również dźwięki, które nie docierają do uszu człowieka. Psie ucho słyszy do 65 tysięcy Hz czyli dźwięki o  znacznie wyższej częstotliwości, podczas gdy człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości 20 tysięcy Hz. Czworonożny przyjaciel czuły jest na niskie odgłosy, na co człowiek pozostaje głuchy.

Znając różnice pomiędzy psim, a ludzkim narządem słuchu, należy zrozumieć nerwową reakcję psa na różne odgłosy pracującego sprzętu domowego, np. odkurzacza czy pralki. Odgłosy tych urządzeń są dla czworonoga ciągłym piskiem. Podobnie jest także ze sprzętem, które jest w domu tylko w trybie czuwania. Przykładem może być ładowarka do telefonu, komputer czy telewizor.

Psie plany

Smak

Pokarm decyduje o przetrwaniu stworzenia, ale zmysł smaku, który wynosi u psa 1700 jest gorzej rozwinięty, niż u człowieka posiadającego aż 9000 receptorów smakowych. Receptory te reagują na potrawy o smaku słodkim, słonym, kwaśnym i gorzkim.

Psy nie przepadają za słodkim czy słonym pokarmem.

Psy przeważnie jedzą łapczywie i pośpiesznie, ale bywają również niejadki. Czworonogi wolą jedzenie w temperaturze pokojowej od żywności wyjętej z lodówki. Przedkładają one mięso, warzywa i niektóre owoce nad inne pokarmy. Często lubią również biały ser.

Dotyk

Dotyk wraz z węchem funkcjonuje u czworonogów od urodzenia. U szczeniaka pierwszym  źródłem informacji o otaczającym świecie stanowi dotyk, ponieważ węch w początkowym okresie życia zwierzęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Najbardziej wrażliwe na dotyk są u psa łapy i wibrysy, które zwane są włosami czuciowymi i porastają pysk czworonoga.  Wibrysy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwierzęciu określić odległość od określonego przedmiotu czy przeszkody. Nie należy przycinać ani wyrywać włosów czuciowych u zwierząt, ponieważ nie są to męskie wąsy, które należy pielęgnować. Zmysły psa pełnią bardzo istotną rolę, szczególnie węchu i słuchu, które znacznie górują nad ludzkimi. Towarzystwo czworonożnego przyjaciela może zapewnić osobom starszym i niepełnosprawnym wiele korzyści. Psa i człowieka niejednokrotnie łączy niezwykła i nierozłączna więź.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie