GeoZoo » Pies » Akita
Akita

Akita

Akita to pies potężny o silnym instynkcie stróżowania. Dawniej wykorzystywany był, jako zwierzę pociągowe, myśliwskie na dużą zwierzynę i do walki psów. W dzisiejszych czasach znalazł swoje miejsce w służbie policyjnej i jako pies stróżujący. Polecany jest osobom cierpliwym, konsekwentnym i doświadczonym.

Akita to duży pies o muskularnej postawie. Znany jest również pod nazwą akita japońska, akita inu czy japanese akita. Słabo toleruje upały, ale odznacza się wysoką odpornością na mrozy. Rasa ta nie nadaje się dla alergików. W Japonii figurka akity jest symbolem zdrowia i dobrobytu. Podobizną tej rasy obdarowuje się kobiety w ciąży i osoby chore.

Krótka historia

Akita uważany jest za rasę, która powstała w XVII wieku w regionie Akita na wyspie Honsiu. Jego ojczyzną jest Japonia. Przodkowie tych psów żyli w Japonii 15 lat p.n.e. Z tego względu akita uznawany jest za jedno z najbardziej pierwotnych zwierząt na kuli ziemskiej. Tereny na których bytowały te zwierzęta znane były z bardzo mroźnych zim.

Akita to pies silny i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Akity wykorzystywane były jako zwierzęta myśliwskie i pociągowe. Pierwotnie brały udział w polowaniach na niedźwiedzie, dziki czy jelenie. Ich zadaniem było także zagonić ofiarę dla myśliwego. Przez kolejne trzy wieki zwiększyła się różnorodność i liczba tych psów. Zwierzęta te krzyżowane były z molosami w celu zwiększenia ich sprawności bojowej.

Podczas światowych wojen psy zabijane były na futra i rasa prawie wyginęła.  

Akita

Wygląd

Akita jest atletycznym psem o dużej masie i grubych kościach. Waga psa wynosi w granicach: 35 – 45 kg, natomiast suki 25 – 35 kg. Długość życia tych zwierząt waha się w granicach 10 – 12 lat. Akita jest psem wysokim, posiadającym wyraźnie wykształtowane mięśnie i lekko prostokątną sylwetkę. Pies osiąga wysokość w granicach 64 – 70 cm, a suka 58 – 64 cm.

Akita posiada proporcjonalną głowę z wyraźnie podkreślonym stopem i umiarkowanie długą kufą. Oczy jego są nieduże w kształcie trójkąta i koloru ciemnego. Posiada małe, trójkątne i grube uszy, którą są lekko zaokrąglone na końcach.  Ma długie i muskularne nogi, które ułatwiają wspinaczkę w górach i bieganie w zaspach śnieżnych.

Jego puszysty ogon jest wysoko osadzony i lekko zaokrąglony.

Pies tej rasy ma podwójną szatę. Podszerstek jego jest gęsty, a  sierść obfita i prosta ze sterczącymi włosami zewnętrznymi o długości ok. 2 cm. Można spotkać te zwierzęta o umaszczeniu białym, pręgowanym, czerwonym i sezamowym. Jego sierść jest wodoodporna, przystosowana do zimnego klimatu. Wygląd akity świadczy o jego pierwotnym przeznaczeniu.

Akita

Temperament

Akita porusza się zwinnie i elastycznie. Jest psem odpornym i wysportowanym o średniej aktywności. Potrzebuje codziennie długich spacerów. Najlepiej z rowerzystą lub biegaczem. Wyróżnia się instynktem terytorialnym i obronnym. Jest on zwierzęciem inteligentnym, odważnym i zrównoważonym. Nie chętnie uczy się i poddaje szkoleniu.

Uznawany jest za jednego z najtrudniejszych do wyszkolenia psów.  

Stworzenie to przepada za towarzystwem domowników. Może być wspaniałym kompanem dla starszych dzieci. Przejawia średnią skłonność do ćwiczeń i zabawy. Ma silnie rozwinięty instynkt stróżowania. W stosunku do innych psów i zwierząt podchodzi z dystansem. Jest doskonałym towarzyszem, gdy ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Akita nie choruje często, ponieważ jest on odpornym i wytrzymałym psem. Mogą jednak wystąpić choroby znane u dużych ras, jak np. skręt żołądka czy dysplazja stawów. Zwierzęta te są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy je czesać tylko raz w tygodniu. Jednak dwa razy do roku linieją intensywnie, gubiąc dużo sierści. W takiej sytuacji potrzebna jest codzienna pielęgnacja.

Podsumowując akita to wszechstronny i duży pies, który jest w typie szpica. Jest uznawany za najbardziej znanego i czczonego psa japońskiego. Jest to duży i silny pies, który bez trudu może przewrócić dziecko czy osobę dorosłą. Z tego względu nie jest polecany osobom starszym ani rodzinom z małymi dziećmi.

Akita nie wymaga specjalnych warunków lokalowych. Przystosuje się do każdego mieszkania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]