GeoZoo » Pies » Creative dog grooming
Creative dog grooming

Creative dog grooming

Creative dog grooming to inaczej kreatywna pielęgnacja psa. Nowa moda przyszła ze Stanów Zjednoczonych i Chin. W krajach tych artystyczne strzyżenie psów znane jest od wielu lat. Metoda ta polega zwłaszcza na przystrzyżeniu psa i farbowaniu fryzur. Po takiej stylizacji pies ma wyglądać zabawnie lub przypominać wyglądem inne zwierzę.  

Creative dog grooming to ekscentryczny wygląd psiego przyjaciela czyli kreatywne strzyżenie. Raczej nie jest to akceptowane przez większość psich właścicieli. Tego rodzaju stylizacji poddawane są przede wszystkim psy o jasnym i kręconym futrze, takie jak na przykład pudle. Oprócz niecodziennych fryzur psy mają przyklejane lub przyczepiane różne ozdoby. Najczęściej są to kolorowe spinki, cekiny czy pawie pióra.

Kreatywny grooming

Creative dog grooming to trendy, których większość czworonogów nie akceptuje. W takiej stylizacji nasze psy raczej nie czują się komfortowo. Zabieg może trwać nawet kilkadziesiąt godzin w celu osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Przeważnie groomer pracuje w granicach 20-40 godzin. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne nie odbywają się w ciągu jednego dnia, ponieważ jest to dla zwierzęcia zbyt męczące.

Prace prowadzone są zwykle oddzielnie nad głową czy ogonem. Malowane są także psie pazury i przyklejane do nich różne ozdoby oraz brokat. Pies przyjmuje postawę stojącą bez zbędnych ruchów na podwyższonym stole. Nie są wówczas brane pod uwagę jego naturalne potrzeby.

To właśnie pudle najczęściej mają koloryzowaną sierść, a także bichon frise.

Do koloryzacji psich włosów wykorzystywane są pudry czy farby, które nie powinny powodować uczulenia. Nie zawierają one amoniaku ani alkoholu. Środki koloryzujące powinny być bezpieczne dla czworonoga, ponieważ jego zdrowie jest najważniejsze. Psy po kreatywnym groomingu według wielu ludzi wyglądają śmiesznie i tak naprawdę nie jest to zwierzętom do niczego potrzebne.  

Creative dog grooming

Konkursy groomingu artystycznego

Creative dog grooming nie jest popularny w Polsce. Konkursy groomingu artystycznego co roku odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Przyjeżdżają tam amatorzy i styliści creative groomingu z całego świata. Psi fryzjerzy mają tam ograniczony czas na wyczarowanie u czworonogów niezwykłych fryzur. Stylizacja tego rodzaju nie może przekroczyć trzech godzin, gdzie nadawany jest tylko kształt psiego futra.

Czworonogi przyjeżdżają na konkurs już z ufarbowanymi włosami. Creative dog grooming oceniają sędziowie i uczestniczą w niej widzowie. Po upływie wyznaczonego czasu potrzebnego na modelowanie futra, psy zostają przemienione w lwy, smoki, misie panda, kosmitów, zebry czy koniki pony. Po zakończeniu konkursu i wręczeniu nagród ozdoby zostają odczepione, ale fryzury nie ulegają zmianie.

Dopiero po dwóch tygodniach sierść zostaje ścięta, aby mogła swobodnie odrosnąć do następnego konkursu. Może być również ponownie zmieniony kolor psiego futra. W Chinach czy w Stanach Zjednoczonych coraz częściej można spotkać na ulicach psy, spacerujące w ekscentrycznych fryzurach. Nie wszystkie stany zezwalają na farbowanie psich włosów.   

Creative dog grooming jest dla psa zapewne męczącym i stresującym zabiegiem. Gdyby psy potrafiły mówić, to na pewno większość czworonogów zaprotestowałby przeciwko takim eksperymentom. Nie jest to dobre dla ich zdrowia psychicznego ani fizycznego. Psa nie należy traktować jak zabawkę, gdyż jest to istota żywa, która posiada własne wymagania i upodobania.

Creative dog grooming to usługa psiego fryzjera, która nie dba o dobrostan psa. Takie eksperymentalne fryzury nie są zwierzętom potrzebne do szczęścia, o czym ludzie często zapominają. Trzeba pamiętać, że rolą psiego opiekuna jest zadbanie o odpowiednie warunki bytowania zwierzęcia, jego pożywienie i stan zdrowia. Pies powinien czerpać radość z życia, a nie stresować się przy zbytecznych zabiegach.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]