GeoZoo » Pies » Potrzeby starszych psów
Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów ulegają zmianie wraz z wiekiem, kondycją i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania czworonogom lat zmniejsza się ich aktywność ruchowa i słabnie przemiana materii. Zwykle posiadają długi i głęboki sen. Natomiast czynności narządów wydzielniczych i trawiennych ulegają redukcji.

Potrzeby starszych psów należy uwzględniać w ich życiu. Psy w wieku geriatrycznym trzeba otoczyć troskliwą opieką i dodatkowo specjalistyczną. Wraz z wiekiem zachodzą nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Powodują one zakłócenia w wchłanianiu i trawieniu.

Dochodzi do zmniejszenia wydajności organizmu. Wskazane są badania profilaktyczne. Mogą one nie tylko wykryć ukryte schorzenia, ale nawet uratować życie zwierzęciu. Na średnią długość życia psa ma wpływ jego rasa. Jednak wraz z wiekiem ulega pogorszeniu kondycja zwierząt. W dzisiejszych czasach czworonogi żyją coraz dłużej dzięki lepszemu pożywieniu i postępowi w medycynie weterynaryjnej.

Profilaktyka u starych psów

Potrzeby starszych psów i związana z nimi profilaktyka jest tak samo ważna jak u szczeniąt. Nie należy zapominać, że wraz z wiekiem psa starzeje się również jego układ immunologiczny i spada jego wydolność. Przeważnie te choroby, które zagrażają szczeniakom są również niebezpieczne dla psich seniorów.

Profilaktyka w przypadku starych psów nie dotyczy tylko regularnego odrobaczania, szczepienia czy zabezpieczania przed pasożytami zewnętrznymi. To także rutynowe badania krwi i moczu, które powinny być przeprowadzane dwa lub co najmniej jeden raz w roku. Lekarz weterynarii może również zalecić inne dodatkowe badania.

Szczepienie starego psa powinno być ustalone ze specjalistą w lecznicy dla zwierząt. Profilaktyka u psiego seniora to również odpowiednia dieta, którą należy skonsultować z weterynarzem prowadzącym. Warto zapamiętać, że wcześniej wykryte schorzenie i wszelkie dolegliwości łatwiej jest zminimalizować lub wyeliminować z psiego organizmu.

Potrzeby starszych psów

Oznaki psiej starości

Potrzeby starszych psów związane są ze stopniowym pogarszaniem się ich stanu zdrowia. W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość życia psów wydłużyła się o kilka lat. Jest to głównie wynikiem lepszego odżywiania i specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Psi senior powinien częściej odwiedzać lecznicę dla zwierząt.

Najczęściej spotykanymi oznakami psiej starości są:

  • Zmiany pragnienia i apetytu. Brak apetytu czy kłopoty z przyjmowaniem pokarmu mogą wskazywać na chorobę zębów lub zapalenie dziąseł. Natomiast wzmożone pragnienie może być oznaką choroby nerek lub innych schorzeń.
  • Problemy trawienne i utrata wagi. Kłopoty trawienne objawiają się wymiotami, biegunką i zaparciami. Takie problemy wymagają często żywienia zwierzęcia karmą leczniczą zaleconą przez weterynarza.
  • Zatwardzenie czyli zaparcie, które może być spowodowane mało ilością błonnika w diecie. Problem ten można rozwiązać dodając do posiłku: otręby, tarte jarzyny czy łyżkę oleju parafinowego. W razie potrzeby i zgodnie z zaleceniem specjalisty należy zmienić zwierzęciu karmę.
  • Postępująca głuchota, która w początkowym stadium może być trudna do rozpoznania. Często czworonogi dosyć dobrze przystosowują się do tej przypadłości. Jeżeli naszemu podopiecznemu słabnie słuch, to trzeba go przede wszystkim chronić przed wypadkami.
  • Postępująca ślepota, która w początkowym stadium nie zawsze jest zauważalna. Kiedy pies coraz słabiej widzi, może obijać się o meble, które nie należy przestawiać. Psi seniorzy często cierpią na zaćmę, gdzie centralna część oka robi się biała. W takiej przypadłości czasami pomaga operacja. Całkowicie ślepy pies, który zna otoczenie może sobie dobrze radzić w życiu.
  • Zmiany artretyczne i choroba zwyrodnieniowa stawów. Pierwszą oznaką jest ogólne usztywnienie kończyn przy wstawaniu  i chodzeniu, które ustępuje, kiedy pies się rozrusza. Starzejący się pies podobnie, jak człowiek może cierpieć na zwyrodnienie stawów. W ostrych przypadkach trzeba skontaktować się z weterynarzem.
  • Zmniejszenie pojemności pęcherza i nietrzymanie moczu, gdy pies musi załatwiać się kilka razy w nocy. Na spód legowiska trzeba położyć plastikową folię, grubą warstwę gazet, a całość przykryć sztucznym kożuchem czy futrem. W taki sposób wierzch posłania pozostanie suchy.
  • Długi i mocny sen, którego nie należy przerywać. W takim przypadku niektóry zdezorientowany pies może zawarczeć, a nawet próbować ugryźć.
  • Siwienie i zmiany widoczne w sierści, która niekiedy rośnie dłuższa, nawet u ras krótkowłosych.
  • Zmiany widoczne w pazurach, gdzie można zaobserwować ich szybszy wzrost i należy je częściej przycinać.
  • Demencja, która objawia się dezorientacją i niepokojem oraz wzmożoną hałaśliwością i zapotrzebowaniem na uwagę swojego właściciela.

Psy w wieku geriatrycznym potrzebują coraz głębszego i dłuższego snu. Trzeba udostępnić czworonogowi ulubione miejsce do spania i nie wolno go nagle budzić. Psiego towarzysza należy regularnie szczotkować. Właściciel czworonoga powinien zapewnić swojemu pupilowi godną starość.

Potrzeby starszych psów

Żywienie psiego seniora

Potrzeby starszych psów są zróżnicowane w zależności od wieku, kondycji i stanu zdrowia zwierzęcia. Nie wszystkie psy starzeją się w tym samym tempie. Niektóre z nich zachowują sprawność fizyczną do końca swojego psiego żywota. Pies starzejący się potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety dostosowanej do swojego wieku.

Psi senior może utracić apetyt oraz odczuwać niechęć do jedzenia i picia. Może także mieć nadmierne pragnienie, co może wiązać się z chorobą nerek lub innym schorzeniem. Psy w wieku geriatrycznym mogą dużo zyskać na modyfikacji diety, przechodząc na pokarm lekkostrawny. Dobrze jest podawać psu letnie posiłki, unikając zimnych potraw.

Pies w starszym wieku może przybrać na wadzę ze względu na mniejszą ilość ruchu, co może być przyczyną schorzeń, a nawet choroby serca. Psy starsze potrzebują innego typu żywienia, a nawet 3 czy 4 posiłków dziennie. Ich dieta powinna być prawidłowo zbilansowana w zależności od zdrowia i wieku oraz indywidualnych predyspozycji czworonoga.

Stosując właściwy pokarm odciążamy już mniej wydajne nerki. Z tego względu zalecane jest chude mięso, twaróg czy jogurty. Należy także podawać preparaty witaminowe, ponieważ zwiększone jest zapotrzebowanie na wapń. W przypadku złej diety możemy w szybkim tempie doprowadzić naszego pupila do nadwagi, a nawet otyłości.

Opieka nad starszym psem

Potrzeby starszych psów należy zaspokoić zgodnie z ich indywidualnym zapotrzebowaniem. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można zmniejszyć jego efekty. Psia populacja w podeszłym wieku, podobnie jak ludzka wymaga specjalnej troski. Niektóre czworonogi o wiele lepiej niż inne radzą sobie ze starością. Pies senior preferuje ciepło i wygodę.

Opiekun starzejącego się psa, aby zmniejszyć jego stres powinien przygotować mu wygodne posłanie. Na przykład z materaca czy kupić gotowe dobrze wyścielone legowisko. Przede wszystkim pies nie powinien leżeć na twardym podłożu, ponieważ na łapach staremu psu tworzą się niejednokrotnie zgrubienia. Mogą one wywołać bolesny stan zapalny, a również owrzodzenie w tych miejscach.

Do podstawowych czynności właściciela psiego seniora należą:

  • Rozłożenie miękkiego posłania w zacisznym i ulubionym przez pupila miejscu. Powinno ono znajdować się z dala od nasłonecznionych i wilgotnych miejsc.
  • Baczne pilnowanie psa, gdy zostanie spuszczony ze smyczy, gdyż tracąc wzrok i węch może poczuć się zdezorientowany.
  • Chronienie psa przez silnym słońcem i wiatrem, a w porze zimowej przed mrozem.
  • Zakładanie psu ubranka w zależności od rasy i potrzeby indywidualnej czworonoga, nawet w domu.
  • Masowanie kończyn, żeby nasz podopieczny nie utracił sprawności ruchowej.
  • Dopilnowanie, aby pies sam dozował swoją aktywność.
  • Zabezpieczenie schodów lub werandy barierkami, żeby nie narazić czworonoga na upadek.
  • Uważne obserwowanie czy nie wypija więcej wody, co zwykle. W przypadku nietypowych zachowań psa, należy skontaktować się z weterynarzem.

Potrzeby starszych psów są często zupełnie inne niż wymagania młodych czworonożnych przyjaciół. Psiemu seniorowi należy poświęcić dużo uwagi i czasu. Wymaga on również specjalistycznej opieki, gdyż wraz z wiekiem pogarsza się jego sprawność fizyczna. Trzeba podnieść komfort życia i łagodzić cierpienia wiekowego psa. Starość psiego towarzysza wymaga regularnych kontroli w lecznicy dla zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]