GeoZoo » Pies » PIES PRACUJĄCY
Pies pracujący

PIES PRACUJĄCY

Pies pracujący wspiera ludzi, wykonując różne zadania w zależności od jego predyspozycji, miejsca i potrzeby zatrudnienia. Pies nie tylko jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale po specjalistycznym szkoleniu nabywa umiejętności, które wykorzystywane są w rozmaitych pracach.

Pies pracujący szkolony jest do wykonywania zawodu, w zależności od posiadanych cech psychicznych i fizycznych. Do prac wykorzystywane są różne rasy psów. Zwierzęta te wykonując rozmaite czynności potrafią zapracować na swoje utrzymanie, a ich wytrwała i sumienna praca na rzecz człowieka jest nieoceniona.   

Psie zawody

Do najbardziej znanych prac, do których wykorzystywane są psy należą:

Pies stróżujący, którego zadaniem jest pilnowanie określonego terytorium, np. domu, przedsiębiorstwa, gruntu rolnego, łąki, gdzie wypasana jest trzoda, ogrodu czy sadu. Stworzenie w razie potrzeby ostrzega przed intruzem, głośnym szczekaniem lub atakiem w przypadku zagrożenia. Doskonale do tego zajęcia nadaje się: owczarek kaukaski i środkowoazjatycki, szpic średni, Entlebucher, Schipperke. Psy te powinny odznaczać się czujnością oraz posiadać wrodzony instynkt ochronny. 

Pies służbowy, który powinien być odpowiednio wyszkolony do wykonywania zadań specjalnych, będąc na służbie w policji, wojsku, w straży pożarnej, granicznej, ochrony kolei czy w służbie więziennej. Każdy wyszkolony pies ma swojego opiekuna, który współpracuje z czworonogiem w celu przystosowania psa do wykonywanych zadań i osiągania, jak najlepszych wyników w służbie.

Pies pracujący

Pies ratowniczy, który uczestniczy w różnych akcjach ratowniczych po kierunkowej tresurze. Prowadzony jest przez swojego przewodnika i może brać udział w akcjach ratowniczych wraz z innymi psami. Mieszka wspólnie ze swoim opiekunie i uczestniczy w konkretnych akcjach ratowniczych. Pies ten przechodzi serie szkoleń i egzaminów.

Pies terapeuta asystuje osobie wykonującej zawód terapeuty. Jest wykorzystywany jest do pracy w różnych placówkach, na przykład w szkole, stowarzyszeniu czy szpitalu. Stworzenie pomaga osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Pies terapeuta może pracować z osobą niepełnosprawną indywidualnie lub grupowo z dziećmi. 

Pies przewodnik, który jest doskonałym towarzyszem dla osoby niewidomej lub niedowidzącej, pomagając swojemu właścicielowi w codziennych czynnościach. Stworzenie takie szkolone jest w razie potrzeby.

Pies opiekun, który wyszkolony jest, żeby odpowiednio zareagować w przypadku choroby czy w innych sytuacjach medycznych. Zwierzę takie wykorzystywane jest, na przykład przy cukrzycy, epilepsji czy astmie.

Pies towarzyszący osobie niepełnosprawnej z ograniczeniami fizycznymi. Zwierzak wspiera takiego człowieka w wykonywaniu codziennych czynności.  Może podawać określone przedmioty czy otwierać drzwi. Pies trenowany jest  z przeznaczeniem dla konkretnej osoby niepełnosprawnej.

Pies myśliwski, który powinien odznaczać się szybkością i zwinnością. Zwierzę takie szkolone jest w celu wykonywania konkretnego zadania. Niektóre płoszą zwierzynę, a inne przenoszą ustrzeloną zwierzynę albo naganiają ją w kierunku myśliwych. W zależności od przydzielonej funkcji do tej pracy nadają się m. in. wyżły, charty czy spaniele.

Pies pasterski i zaganiający, które wykorzystywane są do pilnowania trzody, na przykład krów, kóz czy owiec. Jest on szkolony w celu trzymania zwierząt użytkowych w jednym skupisku. Nie pozwala oddalać się żadnemu osobnikowi z trzody czy zagania zwierzęta do zagrody.

Pies zaprzęgowy, który ciągnie sanie lub lekki powóz. W tym celu wykorzystywanych jest jeden, kilka, a nawet kilkanaście psów, które nierzadko mają do pokonania wielokilometrowe odcinki. Obecnie najczęściej psy biorą udział w sporcie czy rekreacji. W Ameryce Północnej od początku XX wieku organizowane są zawody psich zaprzęgów. Psy te mogą różnić się wyglądem, ale posiadają wspólne cechy, np. zachodzi szybka regeneracja ich organizmu, odporne są na niesprzyjające warunki atmosferyczne.  Doskonale w roli tej sprawdzają się: Siberian Husky czy Akita.

Pies pracujący jest niezastąpiony w swoim zawodzie, po specjalistycznym szkoleniu, które jest przeprowadzone przez doświadczonego trenera.

Czworonogi te nie są tylko towarzyszami zabaw, ale również wykonują przeróżne zawody. Należy jednak pamiętać, że każde stworzenie ma również swoje potrzeby, które powinien zaspakajać dobry jego właściciel.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie