GeoZoo » Pies » CHIP DLA PSA
Leżący pies na kamieniu otoczony kwiatami na tle lasu.

CHIP DLA PSA

Chip dla psa to mikroprocesor wszczepiony psiemu przyjacielowi pod skórę. Po zaczipowaniu pupila, piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny powinien zostać wpisany do książeczki zdrowia i paszportu naszego pupila. W przypadku rasowego czworonoga z rodowodem wklejony zostaje do jego rodowodu.

Chip dla psa nie jest w Polsce obowiązkowy. Jest konieczny  podczas zagranicznych podróży. Pełni on również istotną rolę w przypadku zaginięcia naszego pupila. Nie spełnia on takiego samego działania, jak GPS. Nie można natychmiast zlokalizować zwierzęcia.

Warunkiem odnalezienia psiego przyjaciela jest umieszczenie numeru chipa i dane psiego opiekuna w jednej z internetowych baz danych. Jest to urządzenie przeznaczone do elektronicznej identyfikacji zwierzęcia.  Technologia produkcji powinna zostać objęta nadzorem weterynaryjnym.

Budowa mikroprocesora

Chip dla psa to malutkie urządzenie o rozmiarze ziarnka ryżu, w skład którego wchodzi nieduży układ scalony i antena. Otoczony jest ochronną kapsułą, która wykonana jest z obojętnego materiału dla psiego organizmu. Napylony polimer, który osłania chip, zapobiega przedostaniu się płynów ustrojowych do wnętrza urządzenia.

Poza tym uniemożliwia przemieszczanie chipa w organizmie zwierzęcia. Chip jest sterylnie zapakowany wraz z aplikatorem i naklejką z kodem kreskowym. Igła strzykawki wyprodukowana jest ze stali chirurgicznej i laserowo ostrzona.

Całe urządzenie poddane jest sterylizacji poprzez ozonowanie, co nie powoduje zakażenia podczas przeprowadzonego zabiegu.

Na mikroprocesorze zakodowany jest piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny, który można odczytać za pomocą specjalnego skanera. Czipowanie nie jest skomplikowane i trwa kilka minut. Zabieg wykonuje lekarz weterynarii przy pomocy specjalnej strzykawki, która wyposażona jest fabrycznie w chip.

Pielęgnacja psa

Zabieg czipowania

Podczas zagranicznych podróży z psem chip powinien spełniać normy ISO, bo wtedy jest kompatybilny z czytnikami wykorzystywanymi przez służby graniczne. Czipowanie psa nie jest zabiegiem bolesnym. Raz umieszczone urządzenie pod skórą, pozostaje na całe życie w organizmie zwierzęcia i nie przeszkadza mu w codziennym bytowaniu.

Implant nie wywołuje reakcji alergicznych, ani żadnych niepożądanych dolegliwości.

Mikroprocesor może być wszczepiony prawie w każdym wieku psa, ponieważ nie ma ograniczeń dla tego zabiegu. Nie ma znaczenia czy jest to szczenię czy psi senior. Wyjątkiem są jedynie psie noworodki.

Zabieg nie jest bolesny, podobny do ukucia igłą. Mikroprocesor przeważnie wszczepiany jest na karku, w okolicach łopatek. Zabieg jest jednorazowy i nie należy do kosztownych wydatków. Poza tym odpłatna może być jeszcze rejestracja psiego przyjaciela w internetowej bazie danych.

Rola psiego mikroprocesora

Chip dla psa uniemożliwia śledzenia ruchu zwierzęcia. Nie zostanie odnaleziony zagubiony pupil na mapie Google. Należy pamiętać, że funkcjonuje on na zupełnie innej zasadzie, niż GPS. Jednak wszczepiony psu mikroprocesor świetnie sprawdza się w praktyce.

Chip nie zawiera żadnych informacji o psie, jak również o jego opiekunie.

Mikroprocesor zawiera tylko piętnastocyfrowy kod, dzięki któremu zostanie odnaleziony psi właściciel. Jednak nie wystarczy samo zaczipowanie czworonoga. Po zabiegu numer mikroprocesora i dane psiego opiekuna należy wpisać do jednego z internetowych rejestrów baz danych.

Rejestracji dokonuje przeważnie weterynarz, który wszczepił zwierzęciu mikroprocesor. Jeżeli lekarz weterynarii tego nie zrobił, to opiekun kota powinien samodzielnie wprowadzić dane do jednego z internetowych rejestrów. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie danych w European Pet Network (EPN), co oznacza Europetnet.

European Pet Network jest organizacją zrzeszającą różne europejskie bazy danych zaczipowanych zwierząt domowych. Umożliwia to odnalezienie zaginionego psa nawet poza granicami kraju. Ponadto dzięki tej organizacji identyfikacja zwierzęcia nie jest procesem skomplikowanym, ponieważ nie trzeba przeszukiwać każdego z rejestru oddzielnie.

Numer identyfikacyjny mikroprocesora odczytywany jest przy udziale specjalistycznego skanera. Urządzenie działa z odległości od 5 do 10 cm.  Czytnik ten łączy się z chipem za pośrednictwem fal radiowych. Rozszyfrowany numer zostaje wyświetlony na ekranie. Jest to urządzenie całkowicie bezpieczne dla czworonoga. 

Chip dla psa pełni istotną rolę w przypadku zaginięcia zwierzęcia. W Polsce nie jest obowiązkowe czipowanie psów.

Wyjątkiem są czworonogi przekraczające granicę kraju, psy hodowlane i wystawowe. Mikroprocesor nie jest niebezpieczny dla zdrowia czy życia zwierzęcia, jak również nie przeszkadza psu w codziennym życiu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top