GeoZoo » Pies » Kamień nazębny u psa
Kamień nazębny u psa

Kamień nazębny u psa

Kamień nazębny u psa jest często przyczyną przedwczesnego wypadania psich zębów. Uzębienie czworonoga prawidłowo pielęgnowane może służyć zwierzęciu przez długie lata, aż do późnej starości. Należy regularnie kontrolować i przeprowadzać higienę jamy ustnej u czworonoga.

Kamień nazębny u psa może wywołać szereg różnych schorzeń dotyczących psiego uzębienia. Występuje on u około 30% psów. U niektórych ras może odkładać się już w okresie młodości. Takim przykładem są pudle, jamniki czy szpice. Psie zęby z wiekiem są coraz słabsze i pojawia się coraz więcej ubytków.

Zęby i przyzębie

Kamień nazębny u psa wpływa niekorzystnie na jego zdrowie. Pies posiada 28 zębów mlecznych i 42 zęby stałe. W skład psiego uzębienia wchodzą: siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Zęby mleczne wyrzynają się między 3, a 12 tygodniem życia. Natomiast pojawienie się stałego uzębienia odbywa się między 3, a 7 miesiącem życia. 

Ząb zbudowany jest z:

 • korony, która wystaje ponad dziąsło,
 • korzenia lub korzeni,
 • szkliwa, które tworzy cienką warstwę,
 • zębiny, która tworzy większość masy dojrzałego zęba,
 • cementu, który jest nieunaczynioną tkanką zbliżoną do tkanki kostnej,
 • miazgi zębowej czyli układu endodontycznego, który składa się z tkanki łącznej.

Przyzębie to jednostka anatomiczna. Jego zadaniem jest utrzymanie zęba w szczęce oraz stworzenie aparatu zawieszającego i amortyzującego siły działające na zęby.

Przyzębie zbudowane jest z:

 • Dziąseł, które otaczają każdy ząb w formie kołnierza i dzielą się na dziąsła wolne i przyrośnięte.
 • Więzadeł przyzębnych, które są tkanką łączną mocującą ząb do kości.
 • Cementu, który jest nieunaczynioną tkanką zbliżonej do tkanki kostnej.
 • Kości zębodołu, które są wyniesieniem kostnym szczęki i żuchwy, na których oparty jest ząb.

Kamień nazębny u psa

Gdzie tworzy się kamień nazębny?

Kamień nazębny u psa to zmineralizowana płytka nazębna. Pierwsze jego ślady powstają najczęściej na kłach i zębach przedtrzonowych. Powierzchnia kamienia nazębnego zawsze pokryta jest osadem bakteryjnym płytki nazębnej. Najwięcej kamienia  znajduje się na zębach, które są umiejscowione najbliżej ujść gruczołów ślinowych.

Mineralizacji ulega kamień naddziąsłowy i ten, który znajduje się pod dziąsłami. W zaniedbanych przypadkach całe psie uzębienie jest mniej lub bardziej obłożone kamieniem. Kamień nazębny u psa odkłada się nie tylko na zębach, ale również wciska się pod dziąsła, gdzie pokrywa  również korzenie zębów.

Szorstka jego powierzchnia drażni dziąsła, a z czasem może doprowadzić do rozchwiania się zębów w zębodołach. Z tego względu zalecane jest regularne czyszczenie psich zębów. Na rynku nie brakuje płynów, żeli chusteczek czy gryzaków stomatologicznych dla czworonogów. Preparaty te doskonale nadają się do utrzymywania higieny jamy ustnej u psa.

Przyczyny powstawania kamienia zębnego

Kamień nazębny u psa powstaje wskutek wytracania się ze śliny soli wapnia. Łączą się one ze złuszczającym się nabłonkiem jamy ustnej, węglowodanami, substancjami białkowymi, bakteriami oraz produktami ubocznymi ich przemiany materii.

Z tego rodzaju mieszaniny powstaje twarda masa o barwie szarożółtej, a nawet czasami brązowej. Osadza się ona na koronach i szyjkach zębów. Powstającemu kamieniowi pomaga karmienie czworonogów wyłącznie miękkim pożywieniem. W takim przypadku niemożliwe jest samooczyszczenie się zębów w wyniku rozgryzania twardych części posiłku.

Niejednokrotnie w zagłębieniach i niszach, które powstają pomiędzy zębami i pod dziąsłami gromadzą się resztki jedzenia. Ulegają one rozkładowi w kieszeniach dziąseł, tworząc doskonałą pożywkę dla bakterii. W wyniku tego odczuwany jest nieprzyjemny zapach z psiego pyska.

Kamień nazębny u psa

Schorzenia spowodowane kamieniem nazębnym

Kamień nazębny u psa należy usuwać w gabinecie weterynaryjnym. Najlepiej jednak nie dopuszczać do jego powstawania w jamie ustnej u psa. Stopień zużycia zębów nie u wszystkich czworonogów jest jednakowy. Zależy to głównie od ustawienia zgryzu i trwałości zębiny, a także od rodzaju zjadanego pokarmu.

Wczesne wypadanie zębów może być wynikiem nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, który może powodować bądź wzmagać objawy paradontozy. Powoduje to takie same niekorzystne skutki, co u ludzi. Kamień zębowy może także utrudniać, a nawet uniemożliwić ustalenie psiego wieku na podstawie zużytego uzębienia.

Kamień nazębny jest również często przyczyną:

 • próchnicy,
 • przetok zębowych,
 • zapalenia przyzębia,
 • ropni okołokorzeniowych.

Podsumowując kamień nazębny u psa jest znikomy, gdy zwierzę karmione jest specjalnym suchym pokarmem. Następuje wówczas ścieranie płytki nazębnej, co minimalizuje rozwój kamienia zębowego. Wskazane jest regularne czyszczenie psich zębów specjalną szczoteczką i pastami. Prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej zachowa psie zęby do późnej starości.

Scroll to Top